czwartek, 25 marzec 2021 10:55

Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Centralne Repozytorium Kas (CRK) to prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową system teleinformatyczny służący do analizowania m.in. poprawności transakcji dokonywanych przez podatników. Dla właściciela kasy fiskalnej generuje to nowy obowiązek zapewniania urządzeniu stałego połączenia z siecią teleinformatyczną.

 

Sposoby połączenia z CRK

Kasy fiskalne online udostępniają cztery sposoby połączenia z CRK: sień LAN (stałe łącze internetowe), Wi-Fi, GPRS (sieć komórkowa), a także port USB, dzięki któremu kasa może korzystać z sieci udostępnianej przez komputer. Niektóre bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone we wszystkie te opcje. Jednak większość – szczególnie małe, mobilne kasy online, najczęściej wybierane m.in. przez usługodawców i małe sklepy – ma tylko niektóre z nich.

W pierwszej kolejności musimy więc zastanowić się, jakie połączenie będzie w naszej firmie najlepsze. Jeśli już z jakiegoś korzystamy, np. mamy dostępny internet stacjonarny, po prostu połączmy z nim także naszą kasę. Jeśli w ogóle nic takiego nie mamy, trzeba zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem. Wiele firm, np. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów samochodowych czy lokali gastronomicznych, decyduje się na korzystanie z połączenia udostępnianego przez sieć komórkową.

 

Złe połączenie generuje kłopoty i koszty

Prawidłowa komunikacja z CRK ma ogromne znaczenie. Dzięki niej unikniemy nieporozumień i problemów z administracją skarbową. To szczególnie istotne w przypadku podatników, którzy świadczą usługi lub prowadzą sprzedaż w różny sposób. Na przykład lekarz może przyjmować w stacjonarnym gabinecie, ale też odwiedzać pacjentów w ich domach. Powinien więc wybrać kasę online’ową udostępniającą dwie opcje połączenia lub jedną, uniwersalną. Załóżmy, że w gabinecie lekarz korzysta z Wi-Fi dostępnego w przychodni. Co się stanie, gdy wyjdzie z kasą do pacjenta? Jeśli nie ma dodatkowo np. opcji korzystania z internetu przez sieć komórkową, połączenie zostanie zerwane, a kasa nie prześle wymaganych danych do CRK (zrobi to, gdy uzyska dostęp do sieci, jednak czas ten może być długi i już wzbudzać wątpliwości urzędu skarbowego).

Inny przykład. Załóżmy, że kupiliśmy kasę nie zwracając uwagi na sposoby połączenia z CRK. Po instalacji jej w sklepie czy punkcie usługowym okazało się, iż ma ona wyłącznie opcję korzystania z sieci komórkowej. Tymczasem w firmie mamy stałe łącze, za które i tak już płacimy. Konieczność opłacania dodatkowej usługi u operatora sieci komórkowej generuje w firmie dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Jak zatem wybrać najlepszą kasę online? Najpierw przemyślmy opcje dostępne w firmie. Jeśli ich nie ma, zastanówmy się, jaka byłaby w naszym przypadku optymalna. Jeśli mamy problem z ustaleniem tej kwestii, po prostu zapytajmy o to doradcy z serwisu kas fiskalnych online w Warszawie. Nie tylko pomoże nam znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale też poradzi, jaka kasa online najlepiej trafi w potrzeby naszej działalności.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

 

Więcej o kasach fiskalnych w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 1819 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 09:00

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?