czwartek, 25 marzec 2021 10:55

Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Centralne Repozytorium Kas (CRK) to prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową system teleinformatyczny służący do analizowania m.in. poprawności transakcji dokonywanych przez podatników. Dla właściciela kasy fiskalnej generuje to nowy obowiązek zapewniania urządzeniu stałego połączenia z siecią teleinformatyczną.

 

Sposoby połączenia z CRK

Kasy fiskalne online udostępniają cztery sposoby połączenia z CRK: sień LAN (stałe łącze internetowe), Wi-Fi, GPRS (sieć komórkowa), a także port USB, dzięki któremu kasa może korzystać z sieci udostępnianej przez komputer. Niektóre bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone we wszystkie te opcje. Jednak większość – szczególnie małe, mobilne kasy online, najczęściej wybierane m.in. przez usługodawców i małe sklepy – ma tylko niektóre z nich.

W pierwszej kolejności musimy więc zastanowić się, jakie połączenie będzie w naszej firmie najlepsze. Jeśli już z jakiegoś korzystamy, np. mamy dostępny internet stacjonarny, po prostu połączmy z nim także naszą kasę. Jeśli w ogóle nic takiego nie mamy, trzeba zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem. Wiele firm, np. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów samochodowych czy lokali gastronomicznych, decyduje się na korzystanie z połączenia udostępnianego przez sieć komórkową.

 

Złe połączenie generuje kłopoty i koszty

Prawidłowa komunikacja z CRK ma ogromne znaczenie. Dzięki niej unikniemy nieporozumień i problemów z administracją skarbową. To szczególnie istotne w przypadku podatników, którzy świadczą usługi lub prowadzą sprzedaż w różny sposób. Na przykład lekarz może przyjmować w stacjonarnym gabinecie, ale też odwiedzać pacjentów w ich domach. Powinien więc wybrać kasę online’ową udostępniającą dwie opcje połączenia lub jedną, uniwersalną. Załóżmy, że w gabinecie lekarz korzysta z Wi-Fi dostępnego w przychodni. Co się stanie, gdy wyjdzie z kasą do pacjenta? Jeśli nie ma dodatkowo np. opcji korzystania z internetu przez sieć komórkową, połączenie zostanie zerwane, a kasa nie prześle wymaganych danych do CRK (zrobi to, gdy uzyska dostęp do sieci, jednak czas ten może być długi i już wzbudzać wątpliwości urzędu skarbowego).

Inny przykład. Załóżmy, że kupiliśmy kasę nie zwracając uwagi na sposoby połączenia z CRK. Po instalacji jej w sklepie czy punkcie usługowym okazało się, iż ma ona wyłącznie opcję korzystania z sieci komórkowej. Tymczasem w firmie mamy stałe łącze, za które i tak już płacimy. Konieczność opłacania dodatkowej usługi u operatora sieci komórkowej generuje w firmie dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Jak zatem wybrać najlepszą kasę online? Najpierw przemyślmy opcje dostępne w firmie. Jeśli ich nie ma, zastanówmy się, jaka byłaby w naszym przypadku optymalna. Jeśli mamy problem z ustaleniem tej kwestii, po prostu zapytajmy o to doradcy z serwisu kas fiskalnych online w Warszawie. Nie tylko pomoże nam znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale też poradzi, jaka kasa online najlepiej trafi w potrzeby naszej działalności.

 

Kasy fiskalne online Warszawa – zobacz naszą ofertę

 

Więcej o kasach fiskalnych w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 84 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 09:00

Artykuły powiązane

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

  Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

 • Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness

  Właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą mieć kasy fiskalne online. Obowiązek nie ominie tej branży, mimo iż od jesieni firmy nie mogą normalnie działać. Warto już teraz przygotować się do zmian – dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni terminem tuż po otwarciu obiektów. Jaka jest najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness?

 • Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty? Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty?

  Podejmując decyzje zakupowe, w dużej mierze kierujemy się ceną. Oczywiście inne kwestie też mają dla nas znaczenie, jednak redukcja wydatków często gra najważniejszą rolę. Tym bardziej, gdy zakup ma objąć urządzenie, którego posiadanie jest w firmie obowiązkiem narzuconym przez przepisy. Dlaczego jednak cena kasy fiskalnej nie powinna być jedynym kryterium wyboru?