wtorek, 17 maj 2022 10:37

Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

Rosnąca konkurencja, niestabilność gospodarcza, coraz wyższe wymagania klientów, coraz większa trudność w znalezieniu i utrzymaniu dobrego pracownika – z takimi wyzwaniami zmagają się na co dzień współczesne firmy. Czasy, gdy można było spokojnie prowadzić swój biznes bez wdrażania innowacji, bezpowrotnie minęły. Skończyła się też era tradycyjnych biur rachunkowych. W dobie globalnej digitalizacji na rynek wkroczyła też cyfrowa księgowość.

 

Czym jest cyfrowa księgowość?

Nazywana różnie – raz e-księgowością, raz księgowością internetową – cyfrowa księgowość dalej rzetelnie prowadzi rozrachunki swoich klientów. Zmianie, i to znaczącej, uległa jednak komunikacja przedsiębiorcy z biurem rachunkowym. Część firm z ulgą przyjmuje zamianę wszelkich dokumentów z papierowych na elektroniczne, a ograniczenie osobistego kontaktu z księgowym przynosi im oszczędność czasu. Inni jednak muszą się przyzwyczaić do nowego modelu księgowość. Dlaczego warto się przełamać i postawić na zdalną księgowość?

Cyfrowa księgowość opiera się w całości na obrocie dokumentami w formie elektronicznej. Nie drukujemy już faktur w celu przesłania ich kurierem czy dostarczenia osobiście do biura rachunkowego. Aby ten model funkcjonował sprawnie, zarówno księgowy, jak i przedsiębiorca muszą mieć dostęp do nowoczesnych narzędzi.

Doskonałym przykładem jest Portal Biura – narzędzie uruchomione przez InsERT, służące do zdalnej komunikacji biura rachunkowego i przedsiębiorcy. Wprowadzanie dokumentów do systemu jest bardzo proste – wystarczy wgrać je z dysku, a nawet zrobić zdjęcie i przesłać do Portalu. Działa on w trybie przeglądarkowym, dlatego może być wykorzystany na dowolnym urządzeniu – komputerze, tablecie czy smartfonie.

W odpowiedzi przedsiębiorca uzyskuje od księgowego informacje o podatkach, terminach, składkach itp. Przy czym jego obsługą cały czas zajmuje się człowiek, a nie automat. Dlatego może kontrolować to, z czym sztuczna inteligencja nie byłaby w stanie sobie poradzić, np. optymalny wybór formy opodatkowania. Księgowy w tym modelu pracuje na nowoczesnych programach InsERT, takich jak Rachmistrz nexo czy Rewizor nexo. Z kolei przedsiębiorca ma dostęp np. do intuicyjnego programu sprzedażowego Subiekt 123.

 

Cyfrowa przyszłość polskiego przedsiębiorcy

Od 1 stycznia 2022 r. działa Krajowy System e-Faktur (KSeF), a wraz z nim ustrukturyzowana faktura elektroniczna. Wiadomo już, że Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na drożenie w Polsce obowiązkowej e-faktury. Oznacza to, iż prędzej czy później cyfryzacja wkroczy nawet do najbardziej opornych firm.

Ujednolicenie obiegu faktur elektronicznych niesie jednak ze sobÄ… pewne korzyÅ›ci. DziÄ™ki temu bowiem Å‚atwiej bÄ™dzie wprowadzić rozwiÄ…zania, które maksymalnie zautomatyzujÄ… wszystkie procesy dziaÅ‚u sprzedażowego i finansowego firmy. PrzeÅ‚oży siÄ™ to wprost na oszczÄ™dność czasu i ograniczenie do minimum liczby popeÅ‚nianych błędu poprzez wyeliminowanie w dużej mierze czynnika ludzkiego.   

Krajowy System e-Faktur w połączeniu z cyfrową księgowością to zmiana korzystna dla każdego uczciwego podatnika. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest m.in. dostęp do dokumentów i informacji z dowolnego miejsca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, system KSeF archiwizuje i przechowuje dane aż przez 10 lat. To o 5 lat więcej niż obecny obowiązek przechowywania dokumentów sprzedażowych.

Jednocześnie cyfrowa księgowość pozostaje dla przedsiębiorcy modelem bezpiecznym. Choć nie jeździ on już do biura rachunkowego, ma ze swoim księgowym ciągły kontakt. W razie potrzeby może wyjaśnić wątpliwości lub zapytać o istotne kwestie. Warto więc już dziś przestawić się na to korzystniejsze rozwiązanie i usprawnić działanie swojej firmy.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

Czytany 95 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2022 10:45

Artykuły powiązane

  • Jak zwiÄ™kszyć konkurencyjność biura ksiÄ™gowego – poznaj innowacyjne narzÄ™dzie! Jak zwiÄ™kszyć konkurencyjność biura ksiÄ™gowego – poznaj innowacyjne narzÄ™dzie!

    Zmiana – nieodłączny element zawodu księgowego. Zmiany w prawie, aktualizacje przepisów, nowe technologie – bycie na bieżąco oznacza nieustanne i intensywne szkolenia. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach proces ten galopuje, stawiając biura rachunkowe przed ciągłymi wyzwaniami, m.in. w obszarze oprogramowania i zdalnej komunikacji. Otwartość na innowacje przekłada się jednak na konkretne efekty – zwiększenie konkurencyjności firmy i lepszą pozycję na rynku. Poznaj narzędzia, które pozwalają to osiągnąć!

  • Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrowÄ… ksiÄ™gowość! Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrowÄ… ksiÄ™gowość!

    Pliki JPK, elektroniczna ewidencja, faktury ustrukturyzowane – cyfryzacja na dobre zagościła w życiu współczesnego polskiego przedsiębiorcy. Aby zachować konkurencyjność na rynku, biuro księgowe musi dziś nie tylko rzetelnie świadczyć swoje usługi, ale też wychodzić naprzeciw potrzebom klienta, który chce wszystko załatwić szybko i najlepiej elektronicznie. Dowiedz się, jak przygotować biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!

  • Faktura ustrukturyzowana bÄ™dzie obowiÄ…zkowa! Faktura ustrukturyzowana bÄ™dzie obowiÄ…zkowa!

    Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

  • Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…! Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…!

    Dostosowany do potrzeb działalności, praktyczny program do wystawiania faktur znacząco ułatwia pracę firmy. Pomimo coraz większego wyboru aplikacji mobilnych, wciąż największą popularnością cieszy się fakturowanie w Windows. Jaki program wybrać, by pozwalał jednocześnie na sprawne zarządzanie e-księgowością?

  • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co siÄ™ zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co siÄ™ zmieni?

    Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.