czwartek, 26 sierpień 2021 22:44

Faktura ustrukturyzowana – czym różni się od zwykłej e-faktury?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Projektowane zmiany w ustawie o VAT przewidują wprowadzenie trzeciej opcji wystawiania faktur – obok tradycyjnego dokumentu w formie papierowej oraz faktury elektronicznej. Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaką rolę zacznie pełnić w obiegu dokumentów i czy całkowicie zastąpi obecne formy fakturowania? Sprawdź, jakie korzyści i trudności będą wiązały się z jej wprowadzeniem!

Faktury elektroniczne znacząco ułatwiły życie polskim przedsiębiorcom. Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 32 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, e-faktura to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego dokumentu papierowego. Wystawiana jest i otrzymywana w dowolnym formacie elektronicznym. Tego samego nie będzie można powiedzieć o fakturze ustrukturyzowanej.

 

Faktura ustrukturyzowana – co to takiego?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (Dz. Urz. UE L 133/1) wskazuje na konieczność usuwania przeszkód w handlu wewnątrzunijnym. Obecnie przeszkody te spowodowane są nie tylko istnieniem różnych regulacji prawnych w zakresie fakturowania elektronicznego, ale też różnych norm technicznych i brakiem ich zintegrowania.

Faktura ustrukturyzowana to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw nowym regulacjom. Zawiera ona określone przepisami informacje. Zapisana jest również w odpowiednim formacie elektronicznym stanowiącym plik danych w uniwersalnym języku znaczników xml. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie informacji w ustrukturyzowany sposób oraz automatyczne odczytywanie zawartych w niej danych.

 

Korzyści z faktur ustrukturyzowanych

Faktury ustrukturyzowane mają funkcjonować jako trzecia opcja dokumentowania transakcji od 1 stycznia 2022 r. Ustawodawca nie przewiduje wprowadzenia powszechnego obowiązku przekazywania dokumentów za pośrednictwem Krajowego Systemu E-faktur (KSeF). Jednakże zapowiedział pewne przywileje dla podatników, którzy zdecydują się z tej możliwości korzystać, m.in. szybszy zwrot podatku VAT.

Inne korzyści z faktur ustrukturyzowanych:

  • Większa efektywność pracy dzięki automatycznemu księgowaniu
  • Niższe koszty obsługi księgowej
  • Łatwiejsze porównywanie faktur o ujednoliconym wzorze
  • Minimalizacja ryzyka pomyłki ze względu na eliminację czynnika ludzkiego
  • Większa możliwość realizacji zamówień na obszarze Unii Europejskiej
  • Brak możliwości przeoczenia wiadomości e-mail z załączoną e-fakturą

 

Obieg faktur ustrukturyzowanych

Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i przekazywane za pośrednictwem systemu KSeF. W praktyce będzie to oznaczało, iż faktura najpierw trafi do systemu administracji skarbowej, tam zostanie jej nadany numer identyfikujący, a dopiero później otrzyma ją kontrahent. W ten sposób organy podatkowe zyskają kontrolę nad poprawnością i uczciwością transakcji zawieranych przez przedsiębiorców.

Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych nie oznacza jednak, iż w zakresie dokumentowania transakcji nie będziemy już posługiwać się systemami finansowo-księgowymi, takimi jak znany i ceniony Subiekt nexo czy Rachmistrz bądź Rewizor nexo. Programy te zostaną dostosowane przez producentów do nowych regulacji. W praktyce więc dalej będzie można wystawiać dokumenty np. w Subiekcie, a program przekaże je do Krajowego Systemu E-faktur (KSeF).

Tą samą drogą do przedsiębiorcy trafi np. faktura zakupowa. Można więc stwierdzić, że dla użytkowników systemów finansowo-księgowych nowe zasady fakturowania będą prostsze. Niestety, firmy, które do tej pory korzystają z własnych lub nietypowych rozwiązań będą musiały samodzielnie dostosowywać sposób pracy do nowych wymogów.

Część przedsiębiorców już teraz przygotowuje się na zmienione standardy w fakturowaniu. Użytkownicy programów InsERT, w tym systemu przeglądarkowego do wymiany dokumentów pomiędzy firmą a biurem rachunkowym – Portalem Biura – przyzwyczaili się do elektronicznego przekazywania zarówno faktur, rachunków czy umów, jak i innych dokumentów. Warto już teraz zacząć wdrażać w firmie rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcy i jego pracownikom sprawniej wprowadzić faktury ustrukturyzowane.

 

Czytaj też: Krajowy System E-faktur od 1 stycznia 2022 r. – co oznacza dla przedsiębiorcy?

Czytany 1604 razy

Artykuły powiązane

  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

     

     System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

    KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana

    Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz czym jest Krajowy System e-Faktur.

  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

    Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.