czwartek, 26 sierpień 2021 22:44

Faktura ustrukturyzowana – czym różni się od zwykłej e-faktury?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Projektowane zmiany w ustawie o VAT przewidują wprowadzenie trzeciej opcji wystawiania faktur – obok tradycyjnego dokumentu w formie papierowej oraz faktury elektronicznej. Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaką rolę zacznie pełnić w obiegu dokumentów i czy całkowicie zastąpi obecne formy fakturowania? Sprawdź, jakie korzyści i trudności będą wiązały się z jej wprowadzeniem!

Faktury elektroniczne znacząco ułatwiły życie polskim przedsiębiorcom. Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 32 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, e-faktura to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego dokumentu papierowego. Wystawiana jest i otrzymywana w dowolnym formacie elektronicznym. Tego samego nie będzie można powiedzieć o fakturze ustrukturyzowanej.

 

Faktura ustrukturyzowana – co to takiego?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (Dz. Urz. UE L 133/1) wskazuje na konieczność usuwania przeszkód w handlu wewnątrzunijnym. Obecnie przeszkody te spowodowane są nie tylko istnieniem różnych regulacji prawnych w zakresie fakturowania elektronicznego, ale też różnych norm technicznych i brakiem ich zintegrowania.

Faktura ustrukturyzowana to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw nowym regulacjom. Zawiera ona określone przepisami informacje. Zapisana jest również w odpowiednim formacie elektronicznym stanowiącym plik danych w uniwersalnym języku znaczników xml. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie informacji w ustrukturyzowany sposób oraz automatyczne odczytywanie zawartych w niej danych.

 

Korzyści z faktur ustrukturyzowanych

Faktury ustrukturyzowane mają funkcjonować jako trzecia opcja dokumentowania transakcji od 1 stycznia 2022 r. Ustawodawca nie przewiduje wprowadzenia powszechnego obowiązku przekazywania dokumentów za pośrednictwem Krajowego Systemu E-faktur (KSeF). Jednakże zapowiedział pewne przywileje dla podatników, którzy zdecydują się z tej możliwości korzystać, m.in. szybszy zwrot podatku VAT.

Inne korzyści z faktur ustrukturyzowanych:

  • Większa efektywność pracy dzięki automatycznemu księgowaniu
  • Niższe koszty obsługi księgowej
  • Łatwiejsze porównywanie faktur o ujednoliconym wzorze
  • Minimalizacja ryzyka pomyłki ze względu na eliminację czynnika ludzkiego
  • Większa możliwość realizacji zamówień na obszarze Unii Europejskiej
  • Brak możliwości przeoczenia wiadomości e-mail z załączoną e-fakturą

 

Obieg faktur ustrukturyzowanych

Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i przekazywane za pośrednictwem systemu KSeF. W praktyce będzie to oznaczało, iż faktura najpierw trafi do systemu administracji skarbowej, tam zostanie jej nadany numer identyfikujący, a dopiero później otrzyma ją kontrahent. W ten sposób organy podatkowe zyskają kontrolę nad poprawnością i uczciwością transakcji zawieranych przez przedsiębiorców.

Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych nie oznacza jednak, iż w zakresie dokumentowania transakcji nie będziemy już posługiwać się systemami finansowo-księgowymi, takimi jak znany i ceniony Subiekt nexo czy Rachmistrz bądź Rewizor nexo. Programy te zostaną dostosowane przez producentów do nowych regulacji. W praktyce więc dalej będzie można wystawiać dokumenty np. w Subiekcie, a program przekaże je do Krajowego Systemu E-faktur (KSeF).

Tą samą drogą do przedsiębiorcy trafi np. faktura zakupowa. Można więc stwierdzić, że dla użytkowników systemów finansowo-księgowych nowe zasady fakturowania będą prostsze. Niestety, firmy, które do tej pory korzystają z własnych lub nietypowych rozwiązań będą musiały samodzielnie dostosowywać sposób pracy do nowych wymogów.

Część przedsiębiorców już teraz przygotowuje się na zmienione standardy w fakturowaniu. Użytkownicy programów InsERT, w tym systemu przeglądarkowego do wymiany dokumentów pomiędzy firmą a biurem rachunkowym – Portalem Biura – przyzwyczaili się do elektronicznego przekazywania zarówno faktur, rachunków czy umów, jak i innych dokumentów. Warto już teraz zacząć wdrażać w firmie rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcy i jego pracownikom sprawniej wprowadzić faktury ustrukturyzowane.

 

Czytaj też: Krajowy System E-faktur od 1 stycznia 2022 r. – co oznacza dla przedsiębiorcy?

Czytany 1716 razy

Artykuły powiązane

  • Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.

  • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

     

     System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

    KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.