poniedziałek, 08 sierpień 2022 19:38

Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

Krajowy System e-Faktur to narzędzie Krajowej Administracji Skarbowej, które w założeniu ma uprościć i uszczelnić polski system podatkowy. Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej – elektronicznego dokumentu tworzonego według ujednoliconej struktury – na dłuższą metę ułatwi codzienne czynności zarówno wystawcom i odbiorcom dokumentów, jak i biurom rachunkowym. Eksperci przewidują jednak, że dla najmniejszych podmiotów zmiany te będą dość kłopotliwe.

 

Koniec papierowych faktur

Zdecydowana większość polskich firm w swojej codziennej pracy wykorzystuje elektroniczne narzędzia do ewidencjonowania sprzedaży. Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą na rzecz konsumentów korzystają z kas fiskalnych, natomiast podmioty zawierające transakcje głównie z innymi podmiotami gospodarczymi – programów do zarządzania sprzedażą lub bardziej zaawansowanych systemów finansowo-księgowych.

Jednak wciąż tysiące firm stawia na tradycyjne rozwiązania. Tacy przedsiębiorcy korzystają z papierowych bloczków do wystawiania faktur. Nie chcą inwestować w oprogramowanie, obawiają się obsługi systemu, którego nie znają, bądź wystawiają tak niewiele dokumentów sprzedaży, że nie widzą potrzeby wprowadzania u siebie zmian.

Tymczasem już w 2024 r. ma nastąpić koniec papierowych faktur. Eksperci firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton dostrzegają w tej zmianie pewne zagrożenia. Najtrudniejsza ma być ona dla najmniejszych firm.

Największe wyzwanie czeka mikroprzedsiębiorców stosujących do tej pory wyłącznie papierowe faktury i niekorzystających z programów elektronicznych. Ich właściciele staną przed koniecznością nauki e-fakturowania lub zlecenia tej czynności biurom rachunkowym. Jeżeli jednak biura zgodzą się na wystawianie faktur w imieniu klienta, zapewne dojdzie do podniesienia wysokości opłaty za usługi księgowej, zważając na fakt poszerzenia zakresu obowiązków i nakładu pracy

– czytamy w nowej analizie Grant Thornton.

Jednak konieczność przejścia z faktur papierowych na faktury to nie jedyna trudność, na jaką zwracają uwagę eksperci Grant Thornton. Inne to m.in. konieczność weryfikacji programów do wystawiania faktur. Wiele z nich nie jest od lat aktualizowanych, w związku z czym nie spełnia nawet obecnych standardów, a co dopiero te związane z wprowadzeniem systemu KSeF. Problemy mogą dotyczyć np. braku ciągłości numeracji czy braku możliwości dołączania załączników do faktur ustrukturyzowanych (jedyną opcją ma być podanie linka do takiej dokumentacji).

 

Jaki program do faktur wybrać?

Koniec papierowych faktur nie musi oznaczać wielkich kosztów i skomplikowanych szkoleń. Przykładem systemów, które świetnie sprawdzają się w małych firmach, są programy InsERT. Na przykład Subiekt123 to funkcjonalna, a przy tym prosta w obsłudze aplikacja, wyposażona we wszystkie narzędzia potrzebne do prowadzenia sprzedaży. Z kolei Subiekt nexo i Subiekt GT zapewniają pełną obsługę sprzedaży wraz z zaawansowanymi opcjami

Aby odnieść najwięcej korzyści ze zmian, warto zainwestować w profesjonalne wdrożenie programu InsERT w Warszawie (i nie tylko!). Specjalista dostosuje możliwości wybranego przez przedsiębiorcę systemu do konkretnych potrzeb danej działalności. Co istotne, z takiej usługi korzystamy tylko raz – dobrze wdrożony program sam na siebie „pracuje”: pomaga oszczędzać czas, zautomatyzować powtarzalne czynności i generować większe zyski w firmie!

Specjaliści BUCHCOM oferują wdrożenia programów dla firm - Warszawa i okolice. Specjalizujemy się w rozwiązaniach dla biur rachunkowych, a także mikroprzedsiębiorców oraz podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.  

 

Zobacz także: Odzyskiwanie należności od kontrahenta z InsERT nexo i GT!

Czytany 275 razy

Artykuły powiązane

 • Odzyskiwanie należności od kontrahenta z InsERT nexo i GT! Odzyskiwanie należności od kontrahenta z InsERT nexo i GT!

  Odzyskiwanie należności to jedna z największych uciążliwości w firmie. Długotrwałe, często nieskuteczne negocjacje, które zabierają pracownikom czas. Brak płynności finansowej. A w końcu problem, który wielu przedsiębiorców powstrzymuje przed stanowczymi działaniami – obawa przed utratą dobrych relacji z klientem… Wszystko to wiedzą twórcy systemów InsERT. Dlatego teraz możesz skorzystać z odzyskiwania należności w programach linii nexo i GT!

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa! Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

  Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

 • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni?

  Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.