środa, 30 listopad 2022 22:12

Faktura ustrukturyzowana w praktyce

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

Krajowy System e-Faktur, a waz z nim faktura ustrukturyzowana, zostały wprowadzone mocą ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076). Ważnym aktem prawnym w tej tematyce jest też rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481).

 

Czym jest faktura ustrukturyzowana

Faktura ustrukturyzowana to wariant e-faktury, wystawiany zgodnie ze wzorem struktury logicznej opublikowanym w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych – CRWDE na platformie ePUAP.

Dokumentów tego typu nie przesyła się bezpośrednio pomiędzy kontrahentami (chyba, że dodatkowo, jako rodzaj poinformowania o wystawieniu), lecz przez Krajowy System e-Faktur. System ten weryfikuje poprawność dokumentu i kontroluje prawidłowość działań przedsiębiorców.

W praktyce faktury ustrukturyzowane wystawiamy za pomocą posiadanych systemów finansowo-księgowych – w zasadzie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych faktur. Każda faktura ustrukturyzowana ma taki sam schemat, format oraz wygląd. Dzięki temu możliwe jest automatycznie odczytanie i odtworzenie znajdujących się w niej danych.

 

Obieg faktur ustrukturyzowanych – jak to wygląda w praktyce

Z programu sprzedażowego e-faktura trafia do KSeF. Tam zostaje automatycznie zweryfikowana pod kątem zgodności struktury logicznej FA(1). Po pomyślnej weryfikacji otrzymuje kolejny numer identyfikacyjny i zostaje przesłana do odbiorcy. Datą wystawienia dokumentu jest data nadania numeru.

A co wtedy, gdy system odrzuci wystawioną fakturę ustrukturyzowaną? Nie zostaje ona wysłana. Przedsiębiorca ma czas na jej poprawienie i ponowną wysyłkę do KSeF. Gdy przejdzie weryfikację pozytywnie, zostanie jej nadany numer identyfikacyjny i zostanie przesłana do kontrahenta. Datą wystawienia w tym wypadku jest data nadania numeru.

Moment automatycznego udostępnienia faktury ustrukturyzowanej nabywcy jest momentem, w którym uznaje się jej dostarczenie i otrzymanie. Co istotne, w KSeF nie wystawia się duplikatów faktur. Dokumenty są cały czas dostępne dla nabywcy. Nie będzie on mógł też twierdzić, że fakturę zgubił lub jej nie otrzymał. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych i usprawnia kontakty pomiędzy kontrahentami.

 

Weryfikacja podmiotów

Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych wymaga uzyskania zgody kontrahenta. Obie strony muszą zarejestrować się w systemie. Muszą też posiadać narzędzia weryfikujące tożsamość, np. Profil Zaufany, Podpis Kwalifikowany, Pieczęć Kwalifikowaną itp.

Uprawnionymi do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur są czynni podatnicy VAT, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z tego podatku, a także podatnicy posiadający polski numer NIP zidentyfikowani do szczególnej procedury unijnej OSS. Z KSeF może też skorzystać np. osoba fizyczna, o ile zostanie wskazana przez podatnika jako uprawniona do odbioru e-faktur w zawiadomieniu ZAW-FA (Zawiadomienie o nadawaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur).

Aby dana osoba mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane, trzeba nadać jej uprawnienia. Konieczne jest też pozytywne przejście autoryzacji.

 

Korekty ustrukturyzowane w KSeF

Raz wysłanej faktury ustrukturyzowanej nie da się ani cofnąć, ani poprawić. Oczywiście to techniczne ograniczenie nie pozbawia podatnika do dokonania korekty sprzedaży. W tym celu musi on jednak wystawić fakturę korygującą – również w formie ustrukturyzowanej. Taki dokument zawiera numer faktury pierwotnej.

W systemie nie wystawimy natomiast faktur RR, faktur pro-forma, a także not korygujących.

Pozytywny przebieg procesu wystawienia i wysyłki faktury ustrukturyzowanej skutkuje nadaniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

 

O korzyściach z faktur ustrukturyzowanych przeczytasz w tym artykule

Czytany 580 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 grudzień 2022 13:19

Artykuły powiązane

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

 • E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich! E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

 • Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

  Obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku, Krajowy System e-Faktur zrewolucjonizuje życie przedsiębiorców. Zmianę odczują szczególnie użytkownicy starych systemów do fakturowania oraz stosujący własne rozwiązania, niedostosowane do modyfikacji w przepisach. Gdy wejdzie w życie system KSeF, rola biura rachunkowego okaże się szczególnie istotna. Sprawdź, jak pomóc swoim klientom we wdrożeniu e-faktury ustrukturyzowanej!

 • Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz? Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

  Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!