wtorek, 31 styczeń 2023 10:33

Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu”

Oceń ten artykuł
(1 głos)

O obowiązkowych fakturach elektronicznych rząd mówi od lat. System, przez które wszystkie takie dokumenty ma przechodzić, stanie się kolejnym narzędziem kontroli w rękach fiskusa.                Za wystawianie papierowych faktur przewidziano kary. Podobnie jak za przekazanie dokumentu poza systemem. Od kiedy takie zmiany? Sprawdź, co czeka przedsiębiorców już za kilka miesięcy!

Obowiązkowe faktury elektroniczne to tak naprawdę faktury ustrukturyzowane – szczególny rodzaj e-faktury, o jednolitej strukturze opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. W przeciwieństwie do tradycyjnych e-faktur, jakie znaliśmy do tej pory, mają one określony format. Dzięki temu ich przetwarzanie może być całkowicie zautomatyzowane. Dotyczy to nie tylko procesu weryfikacji i kontroli przez system fiskusa, ale też m.in. opracowywanie przez dział księgowości.

 

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne dla każdego

Na początku 2022 roku uruchomiony został Krajowy Rejestr e-Faktur – to właśnie ten system informatyczny ma za zadanie sprawdzanie poprawności e-faktury, nadawanie jej numeru identyfikacyjnego, ale też przechowywanie i zapewnienie dostępu za każdym razem, gdy podatnik będzie tego potrzebował.

Faktura ustrukturyzowana w latach 2022-2023 stanowi dobrowolną alternatywę dla tradycyjnych faktur elektronicznych (np. przesyłanych pomiędzy przedsiębiorcami w formacie PDF) oraz faktur papierowych. Od 1 stycznia 2024 r. stanie się jednak obowiązkowa dla wszystkich. To wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla producentów oprogramowania do zarządzania sprzedażą, którzy muszą dostosować swoje system do nowych wymogów resortu finansów.

Wprowadzenie faktury elektronicznej ustrukturyzowanej i systemu KSeF ma w założeniu uszczelnić system podatkowy w Polsce i zapobiegać poważnym nadużyciom. Jak można się domyślić, nie obejdzie się bez kar dla tych podatników, którzy o nowych przepisach zapomną lub nie będą ich realizować we właściwy sposób.

 

Faktury elektroniczne – kary za tradycyjne fakturowanie

Kary za niewystawianie faktur ustrukturyzowanych lub wystawianie ich błędnie wiązać się będzie z sankcjami, i to wcale nie małymi.

Przedsiębiorca, który nie wystawi faktury ustrukturyzowanej lub wystawi ją w nieodpowiedniej postaci, zostanie obarczony karą pieniężną w wysokości do 100% wysokości VAT wykazanego na fakturze lub do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem. Przy czym sankcja nie będzie mogła wynosić mniej niż 1000 zł (!).

Nieco „łagodniej” fiskus potraktuje podatnika, u którego nieprzesłanie faktury będzie wynikało z awarii KSeF. W takich okolicznościach na dopełnienie obowiązku będzie miał 7 dni. Jeśli po upływie tego terminu nie prześle e-faktury, sankcja wyniesie nie mniej niż 500 zł.

 

Kary za tradycyjne fakturowanie lub inne błędy zostaną nałożone, gdy podatnik:

 • Pominie system KSeF pomimo obowiązku
 • Udokumentuje transakcję fakturą bez wykazanego podatku
 • Wystawi fakturę niezgodnie z obowiązującym wzorem faktury ustrukturyzowanej
 • Nie prześle faktury ustrukturyzowanej w terminie

 

Przepisy dotyczące powyższych sankcji nie zostaną wprowadzone od razu. Rząd przewidział półroczny okres ochronny, który ma pozwolić przedsiębiorcom przygotować się i wdrożyć w nowej rzeczywistości. Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od 1 stycznia 2024 r. Jednak za błędy ustawodawca będzie karał dopiero od 1 lipca 2024 r.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana w praktyce

Czytany 103 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 luty 2023 11:44

Artykuły powiązane

 • Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.! Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

  Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.

 • Faktura ustrukturyzowana w praktyce Faktura ustrukturyzowana w praktyce

  Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

 • Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić? Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

  Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.