wtorek, 31 styczeń 2023 10:33

Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu”

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

O obowiązkowych fakturach elektronicznych rząd mówi od lat. System, przez które wszystkie takie dokumenty ma przechodzić, stanie się kolejnym narzędziem kontroli w rękach fiskusa.                Za wystawianie papierowych faktur przewidziano kary. Podobnie jak za przekazanie dokumentu poza systemem. Od kiedy takie zmiany? Sprawdź, co czeka przedsiębiorców już za kilka miesięcy!

Obowiązkowe faktury elektroniczne to tak naprawdę faktury ustrukturyzowane – szczególny rodzaj e-faktury, o jednolitej strukturze opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. W przeciwieństwie do tradycyjnych e-faktur, jakie znaliśmy do tej pory, mają one określony format. Dzięki temu ich przetwarzanie może być całkowicie zautomatyzowane. Dotyczy to nie tylko procesu weryfikacji i kontroli przez system fiskusa, ale też m.in. opracowywanie przez dział księgowości.

 

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne dla każdego

Na początku 2022 roku uruchomiony został Krajowy Rejestr e-Faktur – to właśnie ten system informatyczny ma za zadanie sprawdzanie poprawności e-faktury, nadawanie jej numeru identyfikacyjnego, ale też przechowywanie i zapewnienie dostępu za każdym razem, gdy podatnik będzie tego potrzebował.

Faktura ustrukturyzowana w latach 2022-2023 stanowi dobrowolną alternatywę dla tradycyjnych faktur elektronicznych (np. przesyłanych pomiędzy przedsiębiorcami w formacie PDF) oraz faktur papierowych. Od 1 stycznia 2024 r. stanie się jednak obowiązkowa dla wszystkich. To wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla producentów oprogramowania do zarządzania sprzedażą, którzy muszą dostosować swoje system do nowych wymogów resortu finansów.

Wprowadzenie faktury elektronicznej ustrukturyzowanej i systemu KSeF ma w założeniu uszczelnić system podatkowy w Polsce i zapobiegać poważnym nadużyciom. Jak można się domyślić, nie obejdzie się bez kar dla tych podatników, którzy o nowych przepisach zapomną lub nie będą ich realizować we właściwy sposób.

 

Faktury elektroniczne – kary za tradycyjne fakturowanie

Kary za niewystawianie faktur ustrukturyzowanych lub wystawianie ich błędnie wiązać się będzie z sankcjami, i to wcale nie małymi.

Przedsiębiorca, który nie wystawi faktury ustrukturyzowanej lub wystawi ją w nieodpowiedniej postaci, zostanie obarczony karą pieniężną w wysokości do 100% wysokości VAT wykazanego na fakturze lub do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem. Przy czym sankcja nie będzie mogła wynosić mniej niż 1000 zł (!).

Nieco „łagodniej” fiskus potraktuje podatnika, u którego nieprzesłanie faktury będzie wynikało z awarii KSeF. W takich okolicznościach na dopełnienie obowiązku będzie miał 7 dni. Jeśli po upływie tego terminu nie prześle e-faktury, sankcja wyniesie nie mniej niż 500 zł.

 

Kary za tradycyjne fakturowanie lub inne błędy zostaną nałożone, gdy podatnik:

 • Pominie system KSeF pomimo obowiązku
 • Udokumentuje transakcję fakturą bez wykazanego podatku
 • Wystawi fakturę niezgodnie z obowiązującym wzorem faktury ustrukturyzowanej
 • Nie prześle faktury ustrukturyzowanej w terminie

 

Przepisy dotyczące powyższych sankcji nie zostaną wprowadzone od razu. Rząd przewidział półroczny okres ochronny, który ma pozwolić przedsiębiorcom przygotować się i wdrożyć w nowej rzeczywistości. Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od 1 stycznia 2024 r. Jednak za błędy ustawodawca będzie karał dopiero od 1 lipca 2024 r.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana w praktyce

Czytany 573 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 luty 2023 11:44

Artykuły powiązane

 • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

   

   System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

   

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!