wtorek, 31 styczeń 2023 10:33

Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu”

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

O obowiązkowych fakturach elektronicznych rząd mówi od lat. System, przez które wszystkie takie dokumenty ma przechodzić, stanie się kolejnym narzędziem kontroli w rękach fiskusa.                Za wystawianie papierowych faktur przewidziano kary. Podobnie jak za przekazanie dokumentu poza systemem. Od kiedy takie zmiany? Sprawdź, co czeka przedsiębiorców już za kilka miesięcy!

Obowiązkowe faktury elektroniczne to tak naprawdę faktury ustrukturyzowane – szczególny rodzaj e-faktury, o jednolitej strukturze opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. W przeciwieństwie do tradycyjnych e-faktur, jakie znaliśmy do tej pory, mają one określony format. Dzięki temu ich przetwarzanie może być całkowicie zautomatyzowane. Dotyczy to nie tylko procesu weryfikacji i kontroli przez system fiskusa, ale też m.in. opracowywanie przez dział księgowości.

 

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne dla każdego

Na początku 2022 roku uruchomiony został Krajowy Rejestr e-Faktur – to właśnie ten system informatyczny ma za zadanie sprawdzanie poprawności e-faktury, nadawanie jej numeru identyfikacyjnego, ale też przechowywanie i zapewnienie dostępu za każdym razem, gdy podatnik będzie tego potrzebował.

Faktura ustrukturyzowana w latach 2022-2023 stanowi dobrowolną alternatywę dla tradycyjnych faktur elektronicznych (np. przesyłanych pomiędzy przedsiębiorcami w formacie PDF) oraz faktur papierowych. Od 1 stycznia 2024 r. stanie się jednak obowiązkowa dla wszystkich. To wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla producentów oprogramowania do zarządzania sprzedażą, którzy muszą dostosować swoje system do nowych wymogów resortu finansów.

Wprowadzenie faktury elektronicznej ustrukturyzowanej i systemu KSeF ma w założeniu uszczelnić system podatkowy w Polsce i zapobiegać poważnym nadużyciom. Jak można się domyślić, nie obejdzie się bez kar dla tych podatników, którzy o nowych przepisach zapomną lub nie będą ich realizować we właściwy sposób.

 

Faktury elektroniczne – kary za tradycyjne fakturowanie

Kary za niewystawianie faktur ustrukturyzowanych lub wystawianie ich błędnie wiązać się będzie z sankcjami, i to wcale nie małymi.

Przedsiębiorca, który nie wystawi faktury ustrukturyzowanej lub wystawi ją w nieodpowiedniej postaci, zostanie obarczony karą pieniężną w wysokości do 100% wysokości VAT wykazanego na fakturze lub do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem. Przy czym sankcja nie będzie mogła wynosić mniej niż 1000 zł (!).

Nieco „łagodniej” fiskus potraktuje podatnika, u którego nieprzesłanie faktury będzie wynikało z awarii KSeF. W takich okolicznościach na dopełnienie obowiązku będzie miał 7 dni. Jeśli po upływie tego terminu nie prześle e-faktury, sankcja wyniesie nie mniej niż 500 zł.

 

Kary za tradycyjne fakturowanie lub inne błędy zostaną nałożone, gdy podatnik:

 • Pominie system KSeF pomimo obowiązku
 • Udokumentuje transakcję fakturą bez wykazanego podatku
 • Wystawi fakturę niezgodnie z obowiązującym wzorem faktury ustrukturyzowanej
 • Nie prześle faktury ustrukturyzowanej w terminie

 

Przepisy dotyczące powyższych sankcji nie zostaną wprowadzone od razu. Rząd przewidział półroczny okres ochronny, który ma pozwolić przedsiębiorcom przygotować się i wdrożyć w nowej rzeczywistości. Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od 1 stycznia 2024 r. Jednak za błędy ustawodawca będzie karał dopiero od 1 lipca 2024 r.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana w praktyce

Czytany 445 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 luty 2023 11:44

Artykuły powiązane

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

 • E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich! E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

 • Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

  Obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku, Krajowy System e-Faktur zrewolucjonizuje życie przedsiębiorców. Zmianę odczują szczególnie użytkownicy starych systemów do fakturowania oraz stosujący własne rozwiązania, niedostosowane do modyfikacji w przepisach. Gdy wejdzie w życie system KSeF, rola biura rachunkowego okaże się szczególnie istotna. Sprawdź, jak pomóc swoim klientom we wdrożeniu e-faktury ustrukturyzowanej!

 • Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz? Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

  Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!