poniedziałek, 13 styczeń 2014 17:23

Wybór formy opodatkowania PIT w 2014 r. zgłoś do 20 stycznia! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Jesteś podatnikiem PIT i chcesz zmienić formę opodatkowania w 2014 roku? Pamiętaj, że czas na złożenie wniosku lub oświadczenia masz tylko do 20 stycznia. Podatnicy, którzy nie dopełnią formalności w terminie, do końca roku 2014 będą zobowiązani dalej stosować formę opodatkowania wybraną w latach poprzednich.

Podatnicy PIT mają prawo do wyboru formy opodatkowania. Oprócz podstawowej formy opodatkowania - według skali podatkowej, mają do wyboru również opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. Należy przy tym pamiętać, że tylko wybór opodatkowania przy zastosowaniu skali podatkowej nie wymaga spełnienia konkretnych warunków określonych w przepisach. Jeśli więc chcemy zmienić formę opodatkowania, sprawdźmy najpierw, czy mamy prawo ją stosować.

Oprócz prawa wyboru formy opodatkowania podatnicy mają także możliwość wyboru sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy w 2014 r. Mogą to być zaliczki miesięczne, kwartalne, lub uproszczone w zależności od formy opodatkowania i spełnienia dodatkowych warunków. Nie dotyczy to "kartowiczów", którzy nie maja prawa wybrania opłacania zaliczek za okresy kwartalne. „Ryczałtowcy” mają już niewiele czasu; muszą złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika do 20 stycznia 2014 r.

Pozostali podatnicy na wybór sposobu opłacania zaliczek w 2014 roku mają jeszcze czas; zgłoszenie w formie pisemnej należy w tym przypadku złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego do dnia 20 lutego 2014. Zawiadomienia będą dotyczyły też następnych lat.

Sposób wyboru formy opodatkowania zależy od tego, czy dokonujemy go przy rozpoczęciu działalności gospodarczej, czy w trakcie jej trwania.

Podatnicy rozpoczynający działalność wybierają formę opodatkowania już na etapie składania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Podatnik rejestrując się w CEIDG ma obowiązek złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania lub wniosek o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową na formularzu PIT-16. Podatnik, który nie korzysta z tego uprawnienia, może złożyć oświadczenie lub wniosek o zastosowanie określonej formy opodatkowania naczelnikowi urzędu skarbowego.

Wybór formy opodatkowania jest wiążący w danym roku podatkowym i w latach następnych. Podatnik ma jednak prawo do zamiany tej formy na początku każdego roku podatkowego.

 

Pamiętaj!

20 stycznia 2014 roku upływa termin na dokonanie wyboru formy opodatkowania przez złożenie:

  • Oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  • Wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)
  • Oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym
  • Zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym (wybór opodatkowania według skali podatkowej)

20 stycznia 2014 r. to również termin złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez podatnika uzyskującego przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp. Dotyczy to przypadków, gdy najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.

 

Podatnicy, którzy nie złożą oświadczenia lub wniosku o zmianie formy opodatkowania do 20 stycznia 2014 r., będą stosowali formę opodatkowania, którą wybrali w latach poprzednich.

W przypadku karty podatkowej, przepisy umożliwiają podatnikom zrzeczenie się tej formy opodatkowania także w trakcie roku podatkowego - jest to możliwie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej lub zmieniającej jej wysokość na dany rok.

 

W naszym poradniku: zalety i wady poszczególnych form opodatkowania PIT w 2014 r.

Zobacz też poradnik: opodatkowanie przychodów z najmu prywatnego w 2014 r. 

Przeczytaj również: Wybór formy opodatkowania to nie wszystko, możesz też wybrać sposób opłacania zaliczek

 

Czytany 8209 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 luty 2014 12:48

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.