sobota, 08 luty 2014 19:17

Do 20.02.2014 złóż oświadczenia o wyborze sposobu opłacania zaliczek na PIT i CIT w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zmiana sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy wiąże się z koniecznością złożenia oświadczenia w urzędzie skarbowym. Podatnicy PIT i CIT, którzy w 2014 r. chcą wpłacać zaliczki kwartalnie lub w formie uproszczonej, czas na dopełnienie formalności mają do 20 lutego 2014 r. lub do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.

Podatnicy PIT i CIT zasadniczo mają do wyboru trzy formy opłacania zaliczek:

Miesięcznie – jest to forma podstawowa

Kwartalnie

W formie uproszczonej

Jednak należy przy tym pamiętać, że dwie ostatnie formy - zaliczki na podatek dochodowy opłacane kwartalnie i w formie uproszczonej - są zarezerwowane tylko dla konkretnych grup podatników.

 

Zobacz, kto w 2014 r. może opłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie i w formie uproszczonej.

 

Podatnicy PIT, którzy chcą zmienić sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy na kwartalny lub uproszczony, muszą złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego. Natomiast podatnicy CIT, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, składają takie oświadczenie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.

 

Uwaga!

Podatnicy PIT, którzy w 2014 r. chcą opłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie lub w formie uproszczonej, czas na złożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym mają do 20 lutego 2014 r. Podatnicy CIT mogą to zrobić do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.

 

Złożone oświadczenie ma zastosowanie do danego roku podatkowego oraz do lat następnych. Podatnicy, którzy nie chcą zmieniać formy opłacania zaliczek, nie muszą składać zawiadomienia w urzędzie skarbowym.  

Podane wyżej terminy nie dotyczą podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany - jeśli podatnicy ci chcieli w 2014 r. opłacać ryczałt kwartalnie, oświadczenie musieli złożyć do 20 stycznia 2014 r.

W przypadku niezłożenia oświadczenia w obowiązującym terminie podatnik kontynuuje sposób opłacania zaliczek, który wybrał w latach poprzednich.

 

 

Czytaj w naszym poradniku:

Jaki sposób opłacania zaliczek wybrać na 2014 r.

Wybór formy opodatkowania  

 

Czytany 4900 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 15:09

Artykuły powiązane

 • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

  Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

 • Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r.

  Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

 • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

  Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

 • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

 • Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesięcznie? Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesięcznie?

  Ustawa o VAT nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji VAT za okresy miesięczne. Niektórzy jednak mogą rozliczać się co kwartał. Od 1 stycznia 2017 r. prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartale uległo istotnym ograniczeniom. Sprawdź, kto w 2017 r. wciąż może skorzystać z tej preferencji.