wtorek, 18 marzec 2014 07:53

Informacja VAT-26 o samochodach z odliczeniem 100% podatku VAT od 1 kwietnia 2014 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Użytkujesz samochody wyłącznie do celów działalności gospodarczej? Od 1 kwietnia 2014 r. będziesz mógł odliczyć 100% VAT od ich nabycia, eksploatacji, a nawet paliwa do nich. Jednak aby skorzystać z tej możliwości, będziesz musiał spełnić warunki określone w nowym rozporządzeniu - sprawdź, co będziesz musiał zrobić, aby mieć prawo do pełnego odliczenia.

W dniu 13.03.2014 r. w Dz. U. 2014 poz. 312 opublikowana została Ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotycząca m.in. zmian w odliczaniu VAT od samochodów. Ustawa o podatku od towarów i usług w nowym brzmieniu będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. Zmiany dotyczą odliczania VAT od nabycia, eksploatacji oraz paliwa do samochodów osobowych oraz innych aut o masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Na jej podstawie przygotowano 12 lutego 2014 r. projekt rozporzadzenia, które opublikowane zostało w Dz. U. pod poz. 371 jako rozporządzenie Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, które wchodzi w życie 1 kwietnia 2014 r.

Rozporządzenie z 21 marca 2014 r. określa wzór nowego formularza VAT-26. Informacja ta będzie składana przez podatników VAT czynnych, którzy wykorzystują tego typu samochód lub samochody wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Według nowych przepisów w takich przypadkach podatnik od 1 kwietnia 2014 r. będzie miał prawo odliczyć 100% VAT od wydatków poniesionych na nabycie pojazdu, jego eksploatację oraz zakup paliwa do niego. Należy przy tym pamiętać, iż warunkiem dokonania 100% odliczenia jest istnienie związku między wydatkiem a czynnościami opodatkowanymi.

 

Sprawdź: Kary za niezłożenie VAT-26 - nawet 16 mln grzywny

 

Warunki dokonania pełnego odliczenia

Złożenie informacji VAT-26 do naczelnika właściwego podatnikowi urzędu skarbowego będzie warunkiem dokonania pełnego odliczenia - jednak nie jedynym. Drugi warunek to prowadzenie dokładnej ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT - przepis ten został wprowadzony do ustawy z dniem 1 kwietnia 2014 r.

 

Ewidencja przebiegu pojazdu - sprawdź, co powinna zawierać

 

Ważne!

Podatnik będzie miał obowiązek złożyć informację VAT-26 w ciągu 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z pojazdem, od którego będzie odliczał 100% VAT.

 

W informacji VAT26 będzie się wykazywać szczegółowe dane dotyczące samochodu użytkowanego wyłącznie do celów działalności gospodarczej. We wzorze przewidziano konieczność określenia marki, modelu, numeru rejestracyjnego, daty nabycia, roku produkcji pojazdu. W informacji VAT-26 będzie się również wskazywać datę poniesienia pierwszego wydatku związanego z tym samochodem, a w przypadku zmiany jego przeznaczenia - datę tej zmiany.

 

Pamietaj!

Jeśli poniesiesz pierwszy wydatek na samochód 1 kwietnia 2014 r. to informację VAT-26 bedziesz musiał złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej 7 kwietnia 2014 r.

 

 

Nowa definicja samochodu osobowego w podatku dochodowym - sprawdź!

 

Dla podatnika, który zmienia przeznaczenie pojazdu z wykorzystywanego zarówno na cele służbowe, jak i prywatne, na pojazd wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej i odwrotnie, informacja VAT-26 będzie zgłoszeniem aktualizacyjnym. Zgodnie z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r., podatnik będzie miał obowiązek złożyć informację VAT-26 najpóźniej przed dniem, w którym dokona takiej zmiany.

 

Pobierz forumularz VAT-26

 

Zgodnie z „nowym” art. 86a ust. 13 ustawy, samochód zostanie uznany za wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 jeżeli informacja zostanie złożona po upływie ustawowych 7 dni. Oznacza to, iż nie będzie można odliczyć 100% VAT od wydatków poniesionych przed dniem złożenia formularza z opóźnieniem.

 

Uwaga!

Jeśli spóżnisz się ze złożeniem informacji VAT-26 to nie będziesz miał prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków na niezgłoszony w urzędzie samochód do dnia złożenia informacji.

 

Resort finansów planuje również umożliwienie podatnikom złożenia informacji VAT-26 drogą elektroniczną. Przygotowano już projekt rozporządzenia zmieniającego w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zawiera on regulacje, które umożliwią przesyłanie informacji VAT-26 przez internet. Miejmy tylko nadzieję, że stanie się to w takim czasie, abyśmy mogli wysłać elektronicznie informację do 7 kwietnia 2014 r.

Obiecana wersja elektroniczna będzie dostępna! Sprawdź

 

Kliknij i dowiedz się więcej o odliczaniu VAT od samochodów w 2014 r.

Czytany 13703 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:46

Artykuły powiązane

 • Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną

  Zatrudniasz nowego operatora kasy fiskalnej? Pamiętaj o wymogu, które nałożyły na podatników przepisy obowiązujące od 1 maja 2019 r.! Każdy z pracowników musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – jeszcze przed rozpoczęciem pracy z kasą fiskalną. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku.

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

  Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.