czwartek, 08 maj 2014 00:00

Kasa fiskalna w gabinecie stomatologicznym

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Czy lekarz stomatolog powinien mieć kasę fiskalną w swoim gabinecie? Jeśli tak, to jakie urządzenie wybrać, jak je zaprogramować i jakie usługi ewidencjonować, a jakich nie? Poznanie odpowiedzi na te i inne pytania związane z użytkowaniem kasy fiskalnej w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważne - dzięki prawidłowemu stosowaniu kasy unikniesz problemów w razie kontroli skarbowej i wzmocnisz zaufanie swoich pacjentów.

Stomatolog świadczący usługi lekarskie w prywatnym gabinecie, tak jak każdy inny podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, powinien mieć kasę fiskalną. Wynika to wprost z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Do 1 maja 2011 roku lekarze jako grupa korzystali ze zwolnienia przedmiotowego z tego obowiązku, jednak od ponad 3 lat to zwolnienie nie obowiązuje i raczej nie ma szans, by Ministerstwo Finansów je przywróciło.

Oczywiście lekarz świadczący usługi stomatologiczne może korzystać z innych zwolnień z kas fiskalnych. Na przykład jeśli w prywatnym gabinecie przyjmuje niewielu pacjentów, a jego obrót roczny nie przekracza 20.000 zł, stomatolog ma prawo do zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych. W przypadku rozpoczęcia tej sprzedaży w trakcie roku podatkowego, limit ten wylicza się w proporcji do okresu jej prowadzenia. Jeśli lekarz stomatolog ma niewielką liczbę stałych pacjentów, może sprawdzić, czy kwalifikuje się do zwolnienia, o którym mowa w pozycji 34. załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

 

Kliknij i dowiedz się więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych dla stomatologów

 

Kasa fiskalna a kontrakt z NFZ

Ewidencji na kasie fiskalnej podlega wyłącznie sprzedaż towarów i świadczenie usług bezpośrednio na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego. Paragonu fiskalnego nie wystawia się innemu podmiotowi gospodarczemu. Jak zatem traktować usługi stomatologiczne świadczone pacjentom w ramach kontraktu lekarza z Narodowym Funduszem Zdrowia? Usługi takie w rzeczywistości świadczone są za pośrednictwem podmiotu gospodarczego, więc nie podlegają ewidencji na kasie fiskalnej. Lekarz stomatolog rejestruje obrót i kwoty podatku na kasie fiskalnej tylko ze sprzedaży prowadzonej indywidualnie, w prywatnym gabinecie lekarskim.

Stomatolog, który korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na obrót nieprzekraczający kwoty 20.000 zł (lub kwoty niższej, jeśli dopiero rozpoczyna tę sprzedaż), bierze pod uwagę wyłącznie obrót ze świadczenia usług w prywatnym gabinecie. Do całości obrotu nie wlicza kwot uzyskanych w ramach kontraktu z NFZ lub z innymi podmiotami gospodarczymi, np. prywatnymi przychodniami. Podobnie w przypadku innych zwolnień, np. zwolnienia dla niewielkiej liczby świadczonych usług: Uwzględnić należy wyłącznie usługi świadczone bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi.

 

Nazwy na paragonie u stomatologa

Dnia 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 tego aktu prawnego, nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym powinna być tak skonstruowana, aby umożliwiała jednoznaczną identyfikację sprzedanego towaru lub wykonanej usługi. Wprawdzie egzekwowanie tego wymogu nie jest tak restrykcyjne, jak początkowo zapowiadało Ministerstwo Finansów, jednak podatnik ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby to wymaganie spełnić. Jak to zrobić w praktyce?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż niedopuszczalne jest stosowanie nazw grup towarowych lub nazw bardzo ogólnych. W przypadku lekarza stomatologa takimi zbyt ogólnymi nazwami byłyby np. „usługa dentystyczna”, „usługa stomatologiczna”, „usługa ortodontyczna”, „zabiegi kosmetyczne” itd. Zarówno pacjent, jak i pracownik kontroli skarbowej powinni wiedzieć, za jaką usługę lub za jaki towar zapłacono, nawet po dłuższym czasie. Nazwa towaru lub usługi powinna też odpowiadać rzeczywistej usłudze lub rzeczywistemu towarowi. Na przykład wykonanie usługi usunięcia zęba nie może być zaewidencjonowane pod  nazwą „badanie stomatologiczne” , „porada” czy „RTG zęba”. Takie wskazówki mogą się wydawać banalne, jednak praktyka pokazywała, że wielu podatników ewidencjonowało sprzedaż pod nazwami, które zupełnie nie odpowiadały rzeczywistym towarom czy usługom.

Nazwy towarów i usług świadczonych w gabinecie stomatologicznym powinny być tak zaprogramowane, aby można było bez trudu sprawdzić, czy przyporządkowano im prawidłowe stawki VAT. W przypadku usług stomatologicznych, ma to istotne znaczenie ze względu na rozróżnienie usług ze względu na cel świadczenia na zwolnione z VAT i opodatkowane stawką 23%.

Ministerstwo Finansów podkreśla również, iż stosowanie jednoznacznych nazw towarów i usług na paragonie fiskalnym nie koliduje z zachowaniem tajemnicy lekarskiej. Resort swoje stanowisko uzasadnił faktem, iż paragon nie zawiera danych, które mogłyby w jakikolwiek sposób identyfikować pacjenta.

Warto przyłożyć się do prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług na kasie fiskalnej w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu lekarz stomatolog zyska zaufanie pacjentów, którzy będą mogli dokładnie sprawdzić, czy zapłacili za tę usługę, z której skorzystali. Jednoznaczne nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym to również brak problemów w razie ewentualnej kontroli skarbowej.

 

Kliknij i sprawdź, jak rozpocząć pracę z kasą fiskalną w gabinecie stomatologicznym

 

Jaka kasa fiskalna w gabinecie stomatologicznym?

 

Nie każdy podatnik zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze dobrana kasa fiskalna to większy zysk ze sprzedaży. Jak to możliwe? Kasy i drukarki fiskalne mają różne parametry techniczne - dzięki temu spełniają wymagania różnych punktów handlowych i usługowych. Zobaczmy zatem przykłady kilku kas i drukarek fiskalnych, które cenią sobie lekarze stomatolodzy w całej Polsce.

 

Kasa fiskalna dla stomatologa Posnet Mobile HS EJ

Najmniejsza na rynku kasa fiskalna Mobile HS EJ marki Posnet to jedno z urządzeń najczęściej wybieranych przez lekarzy stomatologów. Dzięki niewielkim rozmiarom i małej wadze znakomicie nadaje się do przenoszenia w torbie, a nawet w kieszeni. Na biurku zajmie niewiele więcej miejsca niż smartfon. Została wyposażona w wytrzymały akumulator, więc niestraszna jej wielogodzinna praca bez podłączania do źródła zasilania. Posnet Mobile HS EJ ma też wszystkie cechy nowoczesnej i funkcjonalnej kasy fiskalnej dla stomatologów: Elektroniczną kopię paragonu, duża bazę nazw towarów i usług, szybki mechanizm drukujący oraz możliwość podłączenia do urządzeń peryferyjnych.

 

Kasa fiskalna dla stomatologa Elzab K10

Pierwsza na rynku kasa fiskalna wyposażona w panel dotykowy - Elzab K10 - to rozwiązanie dla tych lekarzy stomatologów, którzy oprócz wysokich parametrów technicznych cenią sobie także wizerunek, jaki buduje dane urządzenie. Elzab K10 jest niewielka i bardzo łatwa w obsłudze. Nie ma potrzeby, aby lekarz czy jego asystent przechodzili dodatkowe, czasochłonne szkolenia z obsługi technicznej. Stomatolog, dla którego liczy się design, ma do wyboru aż cztery warianty kolorystyczne kasy Elzab K10. Poza tym urządzenie ma mocny ABS, dzięki któremu stomatolog nie będzie musiał się obawiać jego uszkodzenia w razie np. upadku. 

 

kasa fiskalna dla stomatologa novitus nano e

Niewielka, atrakcyjna wizualnie kasa fiskalna Nano E marki Novitus została stworzona z myślą o lekarzach różnych specjalności. Ta lekka kasa fiskalna dla stomatologów nie zajmie wiele miejsca na biurku, może być także z powodzeniem przenoszona w lekarskiej torbie. Dzięki sporej bazie towarowej - 3.000 pozycji - z powodzeniem pomieści wszelkie nazwy towarów i usług stomatologicznych. Solidna obudowa chroni urządzenie przed uszkodzeniami, a elektroniczna kopia paragonu oszczędza pieniądze na zakup papierowych rolek i miejsce na magazynowanie tradycyjnych kopii. Novitus Nano E to jedna z najczęściej wybieranych przez lekarzy kas fiskalnych.

 

Oczywiście te trzy przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwości. Producenci urządzeń fiskalnych zaprojektowali też wiele innych kas i drukarek, które znakomicie sprawdzają się w gabinetach stomatologicznych.

 

Kliknij i zobacz polecane kasy i drukarki fiskalne dla lekarzy

 

Zobacz, co zmieni się w kwestii stosowania zwolnień z kas fiskalnych dla lekarzy w 2015 r.

Czytany 9365 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 listopad 2014 11:58

Artykuły powiązane

 • Kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego Kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego

  Lekarze i stomatolodzy już od 1 lipca 2021 r. muszą obowiązkowo rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w takiej działalności? Wielu lekarzy przekonało się, iż praktycznym rozwiązaniem jest kasa online z terminalem do gabinetu lekarskiego.

 • Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

  Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.

 • Szukasz kasy online dla lekarzy? Szukasz kasy online dla lekarzy?

  Już tylko kilka miesięcy zostało lekarzom do obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online w swoich gabinetach. Nawet jeśli kupią kasę wcześniej, mogą skorzystać z ulgi. Wybraliśmy cztery modele kas i drukarek fiskalnych online, które najlepiej sprawdzają się w branży medycznej.

 • Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów! Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów!

  Lekarze i dentyści mają więcej czasu na zakup i instalację kas fiskalnych online. Ze względu na przedłużającą się epidemię COVID-19 rząd wprowadził sporo zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów staną się obowiązkowe dopiero od połowy 2021 r.

 • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

  Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.