piątek, 01 sierpień 2014 00:00

Kasy fiskalne 2015 - dla kogo nie będzie zwolnień?

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Skończą się dobre czasy zwolnień z kas fiskalnych dla warsztatów samochodowych, salonów fryzjerskich, gabinetów lekarskich, kancelarii prawnych i jeszcze innych podmiotów świadczących usługi. Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia od 2015 roku podatnicy świadczący tego rodzaju usługi będą musieli mieć kasę fiskalną niezależnie od wysokości osiąganych obrotów.

Z końcem 2014 roku przestaje obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Podatnicy już od dłuższego czasu czekają na wieści o nowych regulacjach prawnych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Minister Finansów Mateusz Szczurek podał pierwszą oficjalną informację o projekcie nowego rozporządzenia - jak można było się spodziewać, nowe regulacje przyniosą kolejne ograniczenia w stosowaniu zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

 

 

Zgodnie z nowym projektem od 1 stycznia 2015 r. obowiązek rejestrowania sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu obejmie usługodawców: lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych, osoby prowadzące stacje diagnostyczne oraz podatników świadczących usługi gastronomiczne.

 

W praktyce oznacza to, iż osoba rozpoczynająca tego typu działalność będzie musiała ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej już od pierwszej czynności. Obecnie wymienione grupy podatników mają prawo do zwolnienia podmiotowego, jeśli ich obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekraczają 20.000 zł w skali roku.

 

Zobacz: Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

 

Jak twierdzi wiceminister finansów Janusz Cichoń, celem projektowanych zmian jest zabezpieczenie praw konsumenta i wspieranie uczciwej konkurencji, a także uszczelnienie systemu podatkowego. Zdaniem wiceministra w branżach tych najczęściej występują nadużycia podatkowe. Kasy fiskalne w 2015 roku stosowane już od pierwszej sprzedaży mają ułatwić odpowiednim organom dokonywanie kontroli prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży.

Projekt nowego rozporządzenia wpisuje się w plan działania Mateusza Szczurka, którego celem jest poprawienie ściągalności podatków. Resort finansów ma pozbawić prawa do zwolnienia z kas fiskalnych od 2015 roku te grupy podatników, u których podejrzewa najwięcej nadużyć podatkowych. Jednak samo Ministerstwo nie jest w stanie oszacować, jakiej skali jest to problem.

Zakładamy wzrost wpływów podatkowych, bo ujawni się obrót dziś odbywający się w szarej strefie. Ale nie kalkulowaliśmy spodziewanych większych wpływów, bo nie jest znana skala oszustw w tym zakresie.

- podkreśla wiceminister finansów Janusz Cichoń.

 

Więcej informacji na temat powodów wprowadzenia nowych wyłączeń ze zwolnień można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym 2015

Zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych w 2015 roku najmocniej mogą odczuć podatnicy prowadzący warsztaty samochodowe. Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów szacuje, iż szara strefa to nawet 40 procent rynku motoryzacji - na nieuczciwych działaniach przedsiębiorców budżet może tracić miliardy złotych. Lekko nie mają również klienci warsztatów - często stają przed wyborem, czy zapłacić za usługę drożej i dostać fakturę, czy zapłacić taniej i nie mieć żadnego dokumentu poświadczającego wykonanie tej usługi. Kasy fiskalne w warsztatach samochodowych od 2015 roku mają zapewnić konsumentom prawo do uzyskania dokumentu sprzedaży, a co za tym idzie złożenia ewentualnej reklamacji wadliwie wykonanej usługi.

Ponadto zdaniem resortu finansów wprowadzenie przepisu obligującego właścicieli warsztatów samochodowych do stosowania kas fiskalnych ma wesprzeć podatników uczciwie ewidencjonujących sprzedaż - od stycznia 2015 r. nie będą oni musieli obawiać się niższych kosztów działalności u konkurenta, który ukrywa zyski.

 

Kiedy skończy się zwolnienie z kasy fiskalnej w 2015 r.?

Podatnicy będący właścicielami warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych, gabinetów lekarskich i dentystycznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, kancelarii prawnych oraz lokalów gastronomicznych do 31 grudnia 2014 roku mają prawo do zwolnienia z kas fiskalnych, jeśli ich roczne obroty nie przekraczają 20.000 zł lub kwoty proporcjonalnej, jeśli w 2014 r. dopiero rozpoczęli sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Jeśli projektowane rozporządzenie wejdzie w życie, prawo do zwolnienia zachowają tylko do 28 lutego 2015 r. Oznacza to, iż od 1 marca 2015 r. będą zobowiązani do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej.

 

Kliknij po praktyczny poradnik: Kasy fiskalne w 2015 roku

 

Kasa fiskalna nie taka droga w 2015 r.

Podobnie jak to było na przełomie 2012 i 2013 roku, również obecnie planowane zmiany nie budzą entuzjazmu przedsiębiorców. Konieczność wprowadzenia kasy fiskalnej w 2015 roku większość z nich postrzega jako niepotrzebny wydatek. Należy jednak pamiętać, że każdy podatnik rozpoczynający pracę z kasą fiskalną ma prawo do ulgi w wysokości nawet 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Jednym z warunków uzyskania takiej ulgi na kasę fiskalną jest rozpoczęcie ewidencjonowania w terminie - dla właścicieli warsztatów samochodowych i innych usługodawców, którzy stracą prawo do zwolnienia w 2015 roku będzie to oznaczało konieczność wprowadzenia kasy w działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku.

W warsztacie samochodowym, salonie kosmetycznym czy gabinecie dentystycznym niepotrzebna jest zaawansowana technologicznie drukarka fiskalna za kilka tysięcy złotych. Wystarczy zwykła, prosta w obsłudze kasa fiskalna o niewielkich rozmiarach. Najtańsze modele wysokiej jakości kas z elektroniczną kopią paragonu kupimy już od około 1250 zł. Po odliczeniu kwoty ulgi 700 zł, wydatek okazuje się wcale nie tak straszny. Warto też pamiętać, że stosowanie kasy fiskalnej znacznie ułatwia prowadzenie ewidencji i daje przedsiębiorcy większą kontrolę nad firmą.

 

Tanie kasy fiskalne - zobacz naszą ofertę

 

Uwaga! Dnia 7 listopada 2014 r. opublikowano w Dz. U. nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas. W stosunku do pierwotnego projektu wprowadzono pewne zmiany. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik o zwolnieniach z kas 2015-2016, przygotowany na podstawie przepisów opublikowanego rozporządzenia:

Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 - kto musi instalować, zwolnienia, ulgi - poradnik

Czytany 13797 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 13:04

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany? Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany?

  Zastanawiasz się, czy w 2016 r. wciąż możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? A może rozpoczynasz stosowanie tego urządzenia w działalności i chcesz wiedzieć, jakie masz obowiązki i czy możesz skorzystać z ulgi 700 zł na każdą kasę? Sprawdź, czy rok 2016 przyniósł podatnikom zmiany w tym zakresie i czy to możliwe, aby od 2017 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych objął wszystkich podatników.

 • Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015 Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015

  Czy pamiętasz o zmianie czasu w Twojej kasie fiskalnej z soboty na niedzielę 25 października 2015 r.? Czy przygotowałeś kasjerów pracujących na nocną zmianę na nieprzewidziane problemy, czy wiedzą jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się, jak przestawić zegar w kasie czy drukarce fiskalnej. Do przestawienia czasu wymagane są odpowiednie procedury, a niekiedy kończy się nawet interwencją serwisanta. 

 • Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż środków trwałych? Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż środków trwałych?

  Wśród wielu zmian, które zmusiły podatników do zakupu kas fiskalnych w 2015 r., znalazły się też zmiany korzystne - nowe zwolnienia. Jednym z nich jest zwolnienie przedmiotowe dla sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Dowiedz się, kto może korzystać z tego zwolnienia i w jakich okolicznościach sprzedaż ta mimo wszystko musi być zarejestrowana na kasie.

 • Usługi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.? Usługi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.?

  Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują zwolnienia z kas fiskalnych dla niektórych czynności związanych ze świadczeniem usług noclegowych. Dowiedz się, czy możesz z nich skorzystać, a jeśli nie - jaką kasę fiskalną wybrać do obiektu noclegowego.

 • Usługi noclegowe, usługi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r. Usługi noclegowe, usługi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r.

  Jak z powodzeniem rozpocząć świadczenie usług noclegowych? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy prowadzącym obiekt turystyczny. Sprawdź, kiedy usługi noclegowe należy ewidencjonować na kasie fiskalnej i co jest potrzebne do skutecznego rozkręcenia biznesu w branży turystycznej.