piątek, 08 sierpień 2014 00:00

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym 2015

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Jeśli prowadzisz warsztat samochodowy i korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotów, nie będziesz mógł cieszyć się zbyt długo tą możliwością. Od 2015 roku kasy fiskalne w warsztatach samochodowych, stacjach diagnostycznych oraz punktach wymiany opon lub kół będą obowiązkowe dla każdego - niezależnie od wysokości obrotów. Takie zmiany sprezentuje nam Ministerstwo Finansów, które liczy na większe wpływy z podatków - większe nawet o 125 mln zł rocznie.

Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas do stopniowego zawężania grup podatników, którzy mają prawo korzystać ze zwolnienia z kas fiskalnych. Każde nowe rozporządzenie wprowadza w tym zakresie jakieś ograniczenia. Nie inaczej będzie od 1 stycznia 2015 roku - znamy już projekt nowego rozporządzenia z 22.07.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku nie zmieniają limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnień podmiotowych. Wprowadzają natomiast nowe wyłączenia ze zwolnień dla niektórych grup czynności - wśród nich znalazły się między innymi usługi naprawy pojazdów samochodowych.

 

Katalog wyłączeń ze zwolnień został wyznaczony w § 4 projektu nowego rozporządzenia. Czytamy tam miedzy innymi o następujących wyłączeniach:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

 

W praktyce oznacza to, iż podatnicy wykonujący wyżej wymienione czynności nie będą mogli korzystać z żadnych zwolnień z kas fiskalnych od 2015 roku. Mechanik otwierający warsztat samochodowy będzie musiał mieć kasę fiskalną już od samego początku działalności. Bez znaczenia będzie obrót, jaki w ciągu roku osiągnie ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. To samo dotyczy punktów wymiany opon i kół oraz stacji diagnostycznych - w każdym takim punkcie usługowym będzie musiała się znaleźć kasa fiskalna.

W uzasadnieniu do projektu resort finansów wyjaśnił, iż rozszerzenie katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień m.in. o usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, usługi w zakresie wymiany opon lub kół oraz usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organy skarbowe i samych konsumentów.

 

Projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie przede wszystkim rozwiązań powodujących uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zapobieganie unikaniu opodatkowania i zaniżania obrotów.

– wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

 

Ministerstwo liczy na wzrost wpływów podatkowych nawet o 125 mln zł w skali roku.

 

Kasa fiskalna 2015 - odpowiedź na nadużycia w warsztatach samochodowych?

Oprócz kwestii wpływów do budżetu państwa ustawodawca powołuje się także na dobro konsumenta i wspieranie uczciwej konkurencji. Ministerstwo Finansów nie raz już wskazywało warsztaty samochodowe jako grupę najbardziej dotkniętą nieprawidłowościami. Wielu mechaników nie wystawia swoim klientom dokumentu sprzedaży za usługę, a to oznacza, że taki klient nie ma żadnej podstawy do złożenia ewentualnej reklamacji i nie ma kontroli nad tym, czy warsztat samochodowy rzeczywiści odprowadza należny podatek. Ponadto przedsiębiorcy zaniżający faktycznie osiągnięty obrót i nie wywiązujący się ze swojego zobowiązania podatkowego stanowią nieuczciwą konkurencję dla tych warsztatów samochodowych, które podatki odprowadzają w prawidłowej wysokości.

Czy rzeczywiście ukrywanie realnej wysokości obrotu to taki problem wśród właścicieli warsztatów samochodowych? Jedno jest pewne - większość mechaników nie jest zadowolona z perspektywy utarty prawa do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku. Zdaniem wielu z nich kasa to jedynie niepotrzebny wydatek, który może odbić się negatywnie szczególnie na mniejszych, jednoosobowych warsztatach.

Warto jednak przypomnieć, iż każdy podatnik rozpoczynający pracę z kasę fiskalną ma prawo do ulgi w wysokości nawet 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Mechanik samochodowy nie potrzebuje drogiej drukarki fiskalnej za kilka tysięcy złotych - wystarczy mu niewielka, wytrzymała kasa. Najtańsze urządzenia można kupić już za około 1000 zł. Kiedy więc weźmiemy pod uwagę ulgę z urzędu skarbowego może się okazać, iż wydatek wcale nie będzie taki dotkliwy.

 

Od kiedy kasa w warsztacie samochodowym w 2015 r.?

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Podobnie jak to było do tej pory, podatnicy przestający spełniać warunki do zwolnienia będą mieli 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej w swojej działalności. Warsztat samochodowy, punkty wymiany opon lub kół bądź stacja diagnostyczna, które do końca 2014 r. będą korzystały ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, czas na wprowadzenie kasy fiskalnej mają do 1 marca 2015 roku.

 

Tanie kasy fiskalne dla mechaników - zobacz naszą ofertę!

Kliknij po praktyczny poradnik: Kasa fiskalna u mechanika w 2015 r.

 

Uwaga! Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas 2015-2016 zostało już opublikowane! Nieco różni się ono w treści od pierwotnego projektu. Na podstawie opublikowanego rozporządzenia przygotowaliśmy dla Państwa wyczerpujący poradnik:

Zwolnienia z kas fiskalnych od 1 stycznia 2015 r.

Czytany 10420 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 13:01

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany? Kasy fiskalne 2016 - jakie zmiany?

  Zastanawiasz się, czy w 2016 r. wciąż możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? A może rozpoczynasz stosowanie tego urządzenia w działalności i chcesz wiedzieć, jakie masz obowiązki i czy możesz skorzystać z ulgi 700 zł na każdą kasę? Sprawdź, czy rok 2016 przyniósł podatnikom zmiany w tym zakresie i czy to możliwe, aby od 2017 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych objął wszystkich podatników.

 • Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015 Zmiana czasu w urządzeniach fiskalnych 25 października 2015

  Czy pamiętasz o zmianie czasu w Twojej kasie fiskalnej z soboty na niedzielę 25 października 2015 r.? Czy przygotowałeś kasjerów pracujących na nocną zmianę na nieprzewidziane problemy, czy wiedzą jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się, jak przestawić zegar w kasie czy drukarce fiskalnej. Do przestawienia czasu wymagane są odpowiednie procedury, a niekiedy kończy się nawet interwencją serwisanta. 

 • Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż środków trwałych? Czy w 2015 r. ewidencjonujemy na kasie fiskalnej sprzedaż środków trwałych?

  Wśród wielu zmian, które zmusiły podatników do zakupu kas fiskalnych w 2015 r., znalazły się też zmiany korzystne - nowe zwolnienia. Jednym z nich jest zwolnienie przedmiotowe dla sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Dowiedz się, kto może korzystać z tego zwolnienia i w jakich okolicznościach sprzedaż ta mimo wszystko musi być zarejestrowana na kasie.

 • Usługi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.? Usługi noclegowe - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 r.?

  Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują zwolnienia z kas fiskalnych dla niektórych czynności związanych ze świadczeniem usług noclegowych. Dowiedz się, czy możesz z nich skorzystać, a jeśli nie - jaką kasę fiskalną wybrać do obiektu noclegowego.

 • Usługi noclegowe, usługi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r. Usługi noclegowe, usługi turystyczne a kasa fiskalna w 2015 i 2016 r.

  Jak z powodzeniem rozpocząć świadczenie usług noclegowych? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy prowadzącym obiekt turystyczny. Sprawdź, kiedy usługi noclegowe należy ewidencjonować na kasie fiskalnej i co jest potrzebne do skutecznego rozkręcenia biznesu w branży turystycznej.