poniedziałek, 18 sierpień 2014 00:00

Kasa fiskalna u fryzjera 2015

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Masz zakład fryzjerski lub salon kosmetyczny? Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Sprawdź, jakie zmiany w przepisach czekają nas od 1 stycznia 2015 roku. Czy kasa fiskalna u fryzjera w 2015 będzie obowiązkowa? Likwidacja prawa do zwolnień przysługujących ze względu na niski obrót obejmie między innymi właśnie fryzjerów i kosmetyczki.

Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas do stopniowej likwidacji różnych zwolnień i zawężania grona podatników, którzy mogą korzystać z prawa do zwolnienia. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Aby przynajmniej część przedsiębiorców wciąż mogła korzystać ze zwolnienia, ustawodawca musi opublikować nowe rozporządzenie - obowiązujące od 1 stycznia 2015 r.

 

Warto podkreślić, iż w przypadku nieopublikowania przez resort finansów nowego rozporządzenia, obowiązek stosowania kas fiskalnych objąłby od 1 stycznia 2015 r. wszystkich podatników bez wyjątku. Zgodnie bowiem z zasadą ogólną zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek stosować kasę fiskalną do ewidencji obrotu i kwot podatku. Jednak jak do tej pory Minister Finansów posiada uprawnienia do wprowadzania czasowych zwolnień z tego obowiązku.

 

Znany już jest projekt nowego rozporządzenia z 22.07.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Najważniejszą zmianą będzie rozszerzenie katalogu czynność wyłączonych ze wszelkich zwolnień.

 

Kasa fiskalna w zakładzie fryzjerskim w 2015 r.

 

Projekt nowego rozporządzenia nie zmienia wysokości limitu do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej od 2015 roku. Wprowadza natomiast bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmujący w sumie pięć różnych branż usługowych. Zgodnie z tym projektem, kasa fiskalna w salonie fryzjerskim w 2015 roku stanie się obowiązkowa dla wszystkich. Wynika to z § 4 ust. 1 pkt 2h projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień.

 

W przepisie tym czytamy:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Oznacza to, iż od 2015 roku wszystkie usługi fryzjerskie będą musiały być ewidencjonowane na kasie fiskalnej. Podobnie w przypadku usługi świadczonych przez kosmetyczki. Nie będzie miała znaczenia wysokość obrotu zrealizowanego przez fryzjera w ciągu roku. Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, którzy do tej pory korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej i nie przekroczą limitu obrotu do końca 2014 roku, w 2015 r. obowiązkowo będą musieli wprowadzić kasy fiskalne w swojej działalności.

 

Należy podkreślić, iż wyłączenie ze zwolnienia dotyczy czynności - usług fryzjerskich, a nie samego podatnika wykonującego tę czynność. W tym poradniku będziemy czasem używać skrótu myślowego, iż obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej dotyczy fryzjera lub że kasa musi zostać wprowadzona w zakładzie fryzjerskim. Warto jednak podkreślić, iż to ze względu na rodzaj wykonywanej czynności podatnik nie będzie miał prawa do zwolnienia, a nie ze względu na wykonywanie konkretnego zawodu.

 

Skąd taka decyzja Ministerstwa Finansów? Odpowiedź znajdziemy między innymi w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień, które będzie obowiązywało od 1 stycznia 2015 r. Wyjaśniono tam, iż likwidacja prawa do wszelkich zwolnień z kas m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez organy skarbowe, a także samych klientów. Zdaniem resortu finansów podatnicy działający w branżach, których dotyczą nowe wyłączenia, często zaniżają faktyczny obrót, po to aby zachować prawo do zwolnienia z kas fiskalnych. W tych salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gdzie nie ma kas fiskalnych, trudno dokonać skutecznej kontroli skarbowej. Ministerstwo postanowiło rozwiązać ten problem likwidując prawo do zwolnienia z kas fiskalnych dla wszystkich fryzjerów i kosmetyczek - niezależnie od tego, czy zaniżają obroty, czy uczciwie płacą należny podatek w faktycznej wysokości.

Czy rzeczywiście salony fryzjerskie nie wykazują faktycznego obrotu, tylko po to by korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Sami fryzjerzy w większości sceptycznie podchodzą do decyzji resortu finansów o obowiązkowych kasach fiskalnych od 2015 roku. Zdaniem wielu z nich zakup urządzenia rejestrującego to tylko niepotrzebny wydatek, który dla wielu salonów fryzjerskich okaże się sporym obciążeniem.

Warto jednak pamiętać o prawie do ulgi na kasę fiskalną dla fryzjera w 2015 r.

 

Ulga na kasę fiskalną dla fryzjera w 2015 roku

 

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT każdy podatnik - w tym także fryzjer i kosmetyczka - który rozpoczyna pracę ze swoją pierwszą kasą fiskalną, ma prawo do ulgi na zakup tego urządzenia. Kwota tej ulgi może wynieść do 90% wartości urządzenia - maksymalnie 700 zł. Aby skorzystać z prawa do ulgi na kasę, fryzjer musi spełnić łącznie trzy warunki:

 • Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania złożyć w urzędzie skarbowympisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
 • Rozpocząć ewidencjonowanie w terminie
 • Posiadać dowód zapłaty całości należności za urządzenie

Ulga przysługuje na każdą kasę lub drukarkę fiskalną zgłoszoną w urzędzie przed rozpoczęciem ewidencjonowania - jeśli fryzjer zakupi dodatkowo kasę rezerwową, może otrzymać lub odliczyć aż 1400 zł ulgi. Jeśli zgłosi 3 kasy - do 2100 zł itd.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o uldze na kasę fiskalną dla fryzjera

 

Kiedy dokładnie fryzjer musi wprowadzić kasę fiskalną w 2015 roku?

 

Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie oraz usługi kosmetyczne, którzy do 31 grudnia 2014 roku nie przekroczą limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z kasy fiskalnej, będę musieli wprowadzić to urządzenie w swojej działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku. Ustawodawca przewidział bowiem 2-miesięczny okres przejściowy dla podatników wykonujących te usługi, które zostały dodane do katalogu wyłączeń w projekcie nowego rozporządzenia. Dotyczy to fryzjerów, kosmetyczek, mechaników, osób prowadzących stacje diagnostyczne oraz punkty wymiany opon lub kół, prawników, lekarzy, dentystów oraz osób świadczących usługi gastronomiczne.

Dnia 1 marca 2015 roku kasa fiskalna u fryzjera powinna być już zaprogramowana, zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Wcześniej należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. Zanim jednak zdecydujemy, iż najlepiej będzie kupić i zainstalować kasę na ostatnią chwilę, weźmy pod uwagę, iż tak samo może pomyśleć tysiące innych podatników. Należy pamiętać, iż oprócz przedsiębiorców wykonujących czynności, które od 1 stycznia 2015 roku znajdą się w katalogu wyłączeń, czyli m.in. fryzjerów i kosmetyczek, prawo do zwolnienia stracą także ci podatnicy, którzy w grudniu 2014 roku przekroczą limit obrotu do zwolnienia z kasy. Do 1 marca 2015 roku w kasy fiskalne będą musiały zaopatrzyć się tysiące podatników. W rezultacie w salonach sprzedaży kas może zabraknąć najbardziej popularnych urządzeń - podobnie jak to miało miejsce w 2013 roku, kiedy to z powodu zmian w przepisach sklepy z kasami fiskalnymi przeżywały istne oblężenie. Aby nie być zmuszonym do zakupu drogiego urządzenia, zupełnie niepraktycznego w salonie fryzjerskim, warto rozejrzeć się za odpowiednią kasą wcześniej - nawet już teraz. Póki co fryzjerzy i kosmetyczki mają do wyboru wiele różnych modeli kas fiskalnych - prostych, praktycznych i tanich, bo właśnie takie urządzenia najlepiej trafiają w potrzeby tej branży. Lepiej dmuchać na zimne i znaleźć kasę fiskalną trafiającą w potrzeby salonu fryzjerskiego odpowiednio wcześniej - dzięki temu będziemy mieli duży wybór, dużo czasu na porównanie urządzeń oraz czas na skorzystanie ze szkolenia oraz użytkowanie kasy w trybie szkoleniowym.

 

Czytaj więcej w poradniku: Kasy fiskalne w 2015 dla kogo? Projektowane zmiany

 

Jaka kasa fiskalna w salonie fryzjerskim?

 

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jakie urządzenie fiskalne będzie najlepsze w naszym salonie fryzjerskim, dowiedzmy się co nieco o różnych typach tego sprzętu. Przede wszystkim urządzenia rejestrujące dzielą się na kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Te dwa typu urządzeń wyglądają podobnie i spełniają ten sam cele - służą do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży. Jednak jest między nimi istotna różnica:

 

Kasa fiskalna działa autonomicznie - nie wymaga podłączenia do komputera i obsługuje się ją bezpośrednio z klawiatury lub panelu dotykowego urządzenia. Kasy fiskalne nierzadko mają mocne akumulatory, dzięki czemu można je użytkować wiele godzin bez podłączenia do źródła zasilania. Kasy to urządzenia zdecydowanie tańsze od drukarek - najtańsze, a przy tym wysokiej jakości urządzenie można kupić już za około 1000 zł.

Drukarka fiskalna wymaga podłączenia do komputera - obsługa urządzenia następuje za pośrednictwem programu do prowadzenia sprzedaży. Ten typ urządzenia fiskalnego może znaleźć zastosowanie w niektórych salonach fryzjerskich, które właśnie takiej aplikacji używają.

 

Trzeba przyznać, że w zdecydowanej większości salonów fryzjerskich i salonów kosmetycznych najlepiej sprawdzi się prosta kasa fiskalna. Fryzjerzy i kosmetyczki raczej rzadko używają skomplikowanych programów do zarządzania salonem - za to cenią sobie prostotę, niewielkie gabaryty urządzenia fiskalnego oraz jego niską cenę.

 

Cena: 1299 PLN (netto)
Cena: 1549 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)
Cena: 1690 PLN (netto)

Wśród urządzeń, które świetnie sprawdzają się w zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych można wymień na przykład kasę Elzab K10 - intuicyjna obsługa za pomocą panelu dotykowego, niewielkie wymiary i aż trzy warianty kolorystyczne do wyboru to niewątpliwie spore zalety tej kasy fiskalnej dla fryzjerów. Osoby z branży cenią sobie nowoczesność K10 i jej niezwykle elegancki wygląd. Kolorystykę tej kasy fiskalnej z powodzeniem można dopasować do designu salonu - idealnie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi wnętrzami.

 

Fryzjerzy i kosmetyczki często wybierają też praktyczną i niewielką kasę fiskalną Novitus Nano E. Oprócz eleganckiego wyglądu ma ona też wiele innych zalet: Prostą obsługę, szybki wydruk paragonów, dużą bazę nazw towarów i usług, elektroniczną kopię paragonu oraz wytrzymały akumulator, który pozwala na wielogodzinną pracę bez konieczności podłączania urządzenia do źródła zasilania. Znakomicie sprawdzi się u tych osób świadczących usługi fryzjerskie i kosmetyczne, które jeżdżą do klientów.

 

Natomiast najmniejszą kasą fiskalną dla fryzjerów na rynku jest Posnet Mobilne HS EJ. To przenośne urządzenie jest małe i bardzo lekkie. Drukuje paragony szybko i na szerokiej rolce papieru kasowego. Pozwala na wprowadzenie aż 40-znakowej nazwy usługi lub towaru. Kasa fiskalna dla fryzjerów i kosmetyczek Mobile HS EJ zmieści się w damskiej torebce, a nawet w kieszeni. To jedna z najprostszych w obsłudze kas fiskalnych na rynku. Można ją spotkać w wielu zakładach fryzjerskich.

 

Osobom preferującym klasykę polecić można stacjonarne kasy fiskalne. Jedną z nich jest Innova Presto - nowoczesna kasa o futurystycznym designie. Nie zajmuje wiele miejsca i posiada wszystkie zalety wysokiej jakości kasy fiskalnej: Elektroniczną kopię paragonu, wydajny akumulator, szybki mechanizm drukujący oraz dużą bazę nazw towarów i usług. Wśród klasycznych małych kas warte polecenia są też m.in. Posnet Bingo XL, Novitus Mała Plus E oraz Elzab Mini E.

 

Wszystkie wymienione powyżej kasy fiskalne zostały wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonu. Wybierając urządzenie odpowiednie do zakładu fryzjerskiego warto zwrócić uwagę na tę cechę. Tradycyjnie kopie paragonów zapisują się na drugiej rolce papieru termicznego. Natomiast kasa wyposażona w kopię elektroniczną zapisuje je na niewielkiej karcie SD/SDHC o bardzo dużej pojemności. Dlaczego warto kupić kasę z elektroniczną kopią? Chociażby dlatego, że to ogromna oszczędność pieniędzy i miejsca, które w przypadku kopii tradycyjnej musielibyśmy przeznaczyć na archiwizowanie zadrukowanych rolek. Pamiętajmy, że kopie paragonów fiskalnych należy przechowywać przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. Trwałość papieru termicznego to około 2 lata. Po tym okresie nadruk blaknie i staje się coraz mniej widoczny. W przypadku kontroli skarbowej fryzjer czy kosmetyczka mogą został poproszeni o udostępnienie kopii paragonów. Nieczytelny wydruk może skutkować poważnymi konsekwencjami. O wiele lepiej jest kupić od razu kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu - mamy wtedy pewność, że dane na pewno nie ulegną zniszczeniu. Zapobiegliwi mogą wykonywać dowolną ilość kopii zapasowych danych zapisany w formacie cyfrowym.

Kolejną cechą, która łączy wszystkie opisane powyżej kasy dla fryzjerów, jest niska cena. Najdroższa z tych kas kosztuje niecałe 1400 zł, a najtańsza - około 1250 zł. W przypadku niewielkich zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych cena odgrywa dużą rolę. Na szczęście potrzeby tego typu firm usługowych w zupełności spełni prosta kasa fiskalna - na przykład jedna z opisanych powyżej.

Polecane przez nas kasy charakteryzuje też niezwykle prosta obsługa. To bardzo ważna cecha - przecież w zakładach fryzjerskich paragony często wystawiają na przykład uczennice czy uczniowie na praktykach. Gdy kasę obsługuje się w sposób intuicyjny, użytkownik popełnia mniej błędów i wystawia paragony w sposób szybki i sprawny.

Warto również zwrócić uwagę na takie cechy jak liczba znaków w nazwie towaru lub usługi oraz wielkość bazy towarowej. Dzięki temu fryzjer czy kosmetyczka mogą zaprogramować precyzyjne  nazwy swoich usług - klient dostanie paragon z dokładnie wyszczególnionymi usługami, będzie mógł sprawdzić, za co zapłacił, porównać ceny z konkurencją itd. To zwiększa zadowolenie z usługi i zaufanie do fryzjera.

 

Oczywiście nie są to wszystkie cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia fiskalnego do salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego w 2015 roku. Najlepiej jednak skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy-serwisanta. Specjalista rozpozna potrzeby danego salonu i znajdzie kasę fiskalną najlepiej odpowiadającą tym potrzebom.

 

Nie czekaj - przyjdź do naszego sklepu z kasami fiskalnymi dla fryzjerów i skorzystaj z darmowego szkolenia z obsługi wybranego urządzenia!

 

Zobacz naszą ofertę: Kasy fiskalne dla fryzjerów

 

Uwaga! Nowe rozporządzenie zostało już opublikowane! Na podstawie ostatecznie zatwierdzonego aktu prawnego przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy poradnik:

Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016

Czytany 18647 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 12:41

Artykuły powiązane

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

 • Mobilna kasa online dla mobilnej kosmetyczki Mobilna kasa online dla mobilnej kosmetyczki

  Od 1 lipca 2021 r. każda kosmetyczka będzie musiała rejestrować sprzedaż z wykorzystaniem kasy fiskalnej online. Wykonujesz czynności kosmetyczne lub kosmetologiczne w ramach dużego salonu urody? Podnajmujesz stanowisko w zakładzie fryzjerskim? A może masz niezależny mały punkt usługowy? Zgodnie z przepisami musisz wyposażyć się w sprzęt nowej generacji. A co jeśli świadczysz usługi z dojazdem do klientek? Ciebie również dotyczy ten obowiązek!

 • Dziś Dzień Stylisty Paznokci! Jaka kasa online sprawdzi się w tej branży? Dziś Dzień Stylisty Paznokci! Jaka kasa online sprawdzi się w tej branży?

  Dnia 12 czerwca stylistki paznokci obchodziły swoje święto! Choć minione miesiące nie sprzyjały branży Beauty, obecnie przeżywa ona prawdziwy rozkwit – coraz cieplejsze dni sprzyjają dbaniu o swoje ciało. Przełom czerwca i lipca to też nowy wymóg, nałożony na branżę przez ustawodawcę. Kasa online dla stylistki paznokci stanie się obowiązkowa już od 1 lipca 2021 r.

 • Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera

  Tylko kilka tygodni dzieli branżę Beauty od obowiązkowego wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ewidencji sprzedaży. W wielu salonach oferuje się usługi kosmetyczne i fryzjerskie – klienci mogą wygodnie skorzystać z nich w tym samym punkcie. Sprawdź, jaka kasa fiskalna online będzie dobra zarówno dla kosmetyczki, jak i fryzjera!

 • 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim

  Obowiązkowa wymiana obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online to świetna okazja do wprowadzenia w salonie dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest terminal płatniczy – przez wielu uznany za standard jakości obsługi klienta, przez innych odkładany jako inwestycja „na lepsze czasy”. Poznaj 5 ważnych powodów, dla których terminal płatniczy w salonie fryzjerskim warto wprowadzić już teraz!