poniedziałek, 18 sierpień 2014 00:00

Kasa fiskalna u fryzjera 2015

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Masz zakład fryzjerski lub salon kosmetyczny? Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Sprawdź, jakie zmiany w przepisach czekają nas od 1 stycznia 2015 roku. Czy kasa fiskalna u fryzjera w 2015 będzie obowiązkowa? Likwidacja prawa do zwolnień przysługujących ze względu na niski obrót obejmie między innymi właśnie fryzjerów i kosmetyczki.

Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas do stopniowej likwidacji różnych zwolnień i zawężania grona podatników, którzy mogą korzystać z prawa do zwolnienia. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Aby przynajmniej część przedsiębiorców wciąż mogła korzystać ze zwolnienia, ustawodawca musi opublikować nowe rozporządzenie - obowiązujące od 1 stycznia 2015 r.

 

Warto podkreślić, iż w przypadku nieopublikowania przez resort finansów nowego rozporządzenia, obowiązek stosowania kas fiskalnych objąłby od 1 stycznia 2015 r. wszystkich podatników bez wyjątku. Zgodnie bowiem z zasadą ogólną zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek stosować kasę fiskalną do ewidencji obrotu i kwot podatku. Jednak jak do tej pory Minister Finansów posiada uprawnienia do wprowadzania czasowych zwolnień z tego obowiązku.

 

Znany już jest projekt nowego rozporządzenia z 22.07.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Najważniejszą zmianą będzie rozszerzenie katalogu czynność wyłączonych ze wszelkich zwolnień.

 

Kasa fiskalna w zakładzie fryzjerskim w 2015 r.

 

Projekt nowego rozporządzenia nie zmienia wysokości limitu do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej od 2015 roku. Wprowadza natomiast bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmujący w sumie pięć różnych branż usługowych. Zgodnie z tym projektem, kasa fiskalna w salonie fryzjerskim w 2015 roku stanie się obowiązkowa dla wszystkich. Wynika to z § 4 ust. 1 pkt 2h projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień.

 

W przepisie tym czytamy:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Oznacza to, iż od 2015 roku wszystkie usługi fryzjerskie będą musiały być ewidencjonowane na kasie fiskalnej. Podobnie w przypadku usługi świadczonych przez kosmetyczki. Nie będzie miała znaczenia wysokość obrotu zrealizowanego przez fryzjera w ciągu roku. Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, którzy do tej pory korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej i nie przekroczą limitu obrotu do końca 2014 roku, w 2015 r. obowiązkowo będą musieli wprowadzić kasy fiskalne w swojej działalności.

 

Należy podkreślić, iż wyłączenie ze zwolnienia dotyczy czynności - usług fryzjerskich, a nie samego podatnika wykonującego tę czynność. W tym poradniku będziemy czasem używać skrótu myślowego, iż obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej dotyczy fryzjera lub że kasa musi zostać wprowadzona w zakładzie fryzjerskim. Warto jednak podkreślić, iż to ze względu na rodzaj wykonywanej czynności podatnik nie będzie miał prawa do zwolnienia, a nie ze względu na wykonywanie konkretnego zawodu.

 

Skąd taka decyzja Ministerstwa Finansów? Odpowiedź znajdziemy między innymi w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień, które będzie obowiązywało od 1 stycznia 2015 r. Wyjaśniono tam, iż likwidacja prawa do wszelkich zwolnień z kas m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez organy skarbowe, a także samych klientów. Zdaniem resortu finansów podatnicy działający w branżach, których dotyczą nowe wyłączenia, często zaniżają faktyczny obrót, po to aby zachować prawo do zwolnienia z kas fiskalnych. W tych salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gdzie nie ma kas fiskalnych, trudno dokonać skutecznej kontroli skarbowej. Ministerstwo postanowiło rozwiązać ten problem likwidując prawo do zwolnienia z kas fiskalnych dla wszystkich fryzjerów i kosmetyczek - niezależnie od tego, czy zaniżają obroty, czy uczciwie płacą należny podatek w faktycznej wysokości.

Czy rzeczywiście salony fryzjerskie nie wykazują faktycznego obrotu, tylko po to by korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Sami fryzjerzy w większości sceptycznie podchodzą do decyzji resortu finansów o obowiązkowych kasach fiskalnych od 2015 roku. Zdaniem wielu z nich zakup urządzenia rejestrującego to tylko niepotrzebny wydatek, który dla wielu salonów fryzjerskich okaże się sporym obciążeniem.

Warto jednak pamiętać o prawie do ulgi na kasę fiskalną dla fryzjera w 2015 r.

 

Ulga na kasę fiskalną dla fryzjera w 2015 roku

 

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT każdy podatnik - w tym także fryzjer i kosmetyczka - który rozpoczyna pracę ze swoją pierwszą kasą fiskalną, ma prawo do ulgi na zakup tego urządzenia. Kwota tej ulgi może wynieść do 90% wartości urządzenia - maksymalnie 700 zł. Aby skorzystać z prawa do ulgi na kasę, fryzjer musi spełnić łącznie trzy warunki:

 • Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania złożyć w urzędzie skarbowympisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
 • Rozpocząć ewidencjonowanie w terminie
 • Posiadać dowód zapłaty całości należności za urządzenie

Ulga przysługuje na każdą kasę lub drukarkę fiskalną zgłoszoną w urzędzie przed rozpoczęciem ewidencjonowania - jeśli fryzjer zakupi dodatkowo kasę rezerwową, może otrzymać lub odliczyć aż 1400 zł ulgi. Jeśli zgłosi 3 kasy - do 2100 zł itd.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o uldze na kasę fiskalną dla fryzjera

 

Kiedy dokładnie fryzjer musi wprowadzić kasę fiskalną w 2015 roku?

 

Podatnicy świadczący usługi fryzjerskie oraz usługi kosmetyczne, którzy do 31 grudnia 2014 roku nie przekroczą limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z kasy fiskalnej, będę musieli wprowadzić to urządzenie w swojej działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku. Ustawodawca przewidział bowiem 2-miesięczny okres przejściowy dla podatników wykonujących te usługi, które zostały dodane do katalogu wyłączeń w projekcie nowego rozporządzenia. Dotyczy to fryzjerów, kosmetyczek, mechaników, osób prowadzących stacje diagnostyczne oraz punkty wymiany opon lub kół, prawników, lekarzy, dentystów oraz osób świadczących usługi gastronomiczne.

Dnia 1 marca 2015 roku kasa fiskalna u fryzjera powinna być już zaprogramowana, zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Wcześniej należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. Zanim jednak zdecydujemy, iż najlepiej będzie kupić i zainstalować kasę na ostatnią chwilę, weźmy pod uwagę, iż tak samo może pomyśleć tysiące innych podatników. Należy pamiętać, iż oprócz przedsiębiorców wykonujących czynności, które od 1 stycznia 2015 roku znajdą się w katalogu wyłączeń, czyli m.in. fryzjerów i kosmetyczek, prawo do zwolnienia stracą także ci podatnicy, którzy w grudniu 2014 roku przekroczą limit obrotu do zwolnienia z kasy. Do 1 marca 2015 roku w kasy fiskalne będą musiały zaopatrzyć się tysiące podatników. W rezultacie w salonach sprzedaży kas może zabraknąć najbardziej popularnych urządzeń - podobnie jak to miało miejsce w 2013 roku, kiedy to z powodu zmian w przepisach sklepy z kasami fiskalnymi przeżywały istne oblężenie. Aby nie być zmuszonym do zakupu drogiego urządzenia, zupełnie niepraktycznego w salonie fryzjerskim, warto rozejrzeć się za odpowiednią kasą wcześniej - nawet już teraz. Póki co fryzjerzy i kosmetyczki mają do wyboru wiele różnych modeli kas fiskalnych - prostych, praktycznych i tanich, bo właśnie takie urządzenia najlepiej trafiają w potrzeby tej branży. Lepiej dmuchać na zimne i znaleźć kasę fiskalną trafiającą w potrzeby salonu fryzjerskiego odpowiednio wcześniej - dzięki temu będziemy mieli duży wybór, dużo czasu na porównanie urządzeń oraz czas na skorzystanie ze szkolenia oraz użytkowanie kasy w trybie szkoleniowym.

 

Czytaj więcej w poradniku: Kasy fiskalne w 2015 dla kogo? Projektowane zmiany

 

Jaka kasa fiskalna w salonie fryzjerskim?

 

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jakie urządzenie fiskalne będzie najlepsze w naszym salonie fryzjerskim, dowiedzmy się co nieco o różnych typach tego sprzętu. Przede wszystkim urządzenia rejestrujące dzielą się na kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Te dwa typu urządzeń wyglądają podobnie i spełniają ten sam cele - służą do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży. Jednak jest między nimi istotna różnica:

 

Kasa fiskalna działa autonomicznie - nie wymaga podłączenia do komputera i obsługuje się ją bezpośrednio z klawiatury lub panelu dotykowego urządzenia. Kasy fiskalne nierzadko mają mocne akumulatory, dzięki czemu można je użytkować wiele godzin bez podłączenia do źródła zasilania. Kasy to urządzenia zdecydowanie tańsze od drukarek - najtańsze, a przy tym wysokiej jakości urządzenie można kupić już za około 1000 zł.

Drukarka fiskalna wymaga podłączenia do komputera - obsługa urządzenia następuje za pośrednictwem programu do prowadzenia sprzedaży. Ten typ urządzenia fiskalnego może znaleźć zastosowanie w niektórych salonach fryzjerskich, które właśnie takiej aplikacji używają.

 

Trzeba przyznać, że w zdecydowanej większości salonów fryzjerskich i salonów kosmetycznych najlepiej sprawdzi się prosta kasa fiskalna. Fryzjerzy i kosmetyczki raczej rzadko używają skomplikowanych programów do zarządzania salonem - za to cenią sobie prostotę, niewielkie gabaryty urządzenia fiskalnego oraz jego niską cenę.

 

Cena: 1249 PLN (netto)
Cena: 1499 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)

Wśród urządzeń, które świetnie sprawdzają się w zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych można wymień na przykład kasę Elzab K10 - intuicyjna obsługa za pomocą panelu dotykowego, niewielkie wymiary i aż trzy warianty kolorystyczne do wyboru to niewątpliwie spore zalety tej kasy fiskalnej dla fryzjerów. Osoby z branży cenią sobie nowoczesność K10 i jej niezwykle elegancki wygląd. Kolorystykę tej kasy fiskalnej z powodzeniem można dopasować do designu salonu - idealnie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi wnętrzami.

 

Fryzjerzy i kosmetyczki często wybierają też praktyczną i niewielką kasę fiskalną Novitus Nano E. Oprócz eleganckiego wyglądu ma ona też wiele innych zalet: Prostą obsługę, szybki wydruk paragonów, dużą bazę nazw towarów i usług, elektroniczną kopię paragonu oraz wytrzymały akumulator, który pozwala na wielogodzinną pracę bez konieczności podłączania urządzenia do źródła zasilania. Znakomicie sprawdzi się u tych osób świadczących usługi fryzjerskie i kosmetyczne, które jeżdżą do klientów.

 

Natomiast najmniejszą kasą fiskalną dla fryzjerów na rynku jest Posnet Mobilne HS EJ. To przenośne urządzenie jest małe i bardzo lekkie. Drukuje paragony szybko i na szerokiej rolce papieru kasowego. Pozwala na wprowadzenie aż 40-znakowej nazwy usługi lub towaru. Kasa fiskalna dla fryzjerów i kosmetyczek Mobile HS EJ zmieści się w damskiej torebce, a nawet w kieszeni. To jedna z najprostszych w obsłudze kas fiskalnych na rynku. Można ją spotkać w wielu zakładach fryzjerskich.

 

Osobom preferującym klasykę polecić można stacjonarne kasy fiskalne. Jedną z nich jest Innova Presto - nowoczesna kasa o futurystycznym designie. Nie zajmuje wiele miejsca i posiada wszystkie zalety wysokiej jakości kasy fiskalnej: Elektroniczną kopię paragonu, wydajny akumulator, szybki mechanizm drukujący oraz dużą bazę nazw towarów i usług. Wśród klasycznych małych kas warte polecenia są też m.in. Posnet Bingo XL, Novitus Mała Plus E oraz Elzab Mini E.

 

Wszystkie wymienione powyżej kasy fiskalne zostały wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonu. Wybierając urządzenie odpowiednie do zakładu fryzjerskiego warto zwrócić uwagę na tę cechę. Tradycyjnie kopie paragonów zapisują się na drugiej rolce papieru termicznego. Natomiast kasa wyposażona w kopię elektroniczną zapisuje je na niewielkiej karcie SD/SDHC o bardzo dużej pojemności. Dlaczego warto kupić kasę z elektroniczną kopią? Chociażby dlatego, że to ogromna oszczędność pieniędzy i miejsca, które w przypadku kopii tradycyjnej musielibyśmy przeznaczyć na archiwizowanie zadrukowanych rolek. Pamiętajmy, że kopie paragonów fiskalnych należy przechowywać przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. Trwałość papieru termicznego to około 2 lata. Po tym okresie nadruk blaknie i staje się coraz mniej widoczny. W przypadku kontroli skarbowej fryzjer czy kosmetyczka mogą został poproszeni o udostępnienie kopii paragonów. Nieczytelny wydruk może skutkować poważnymi konsekwencjami. O wiele lepiej jest kupić od razu kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu - mamy wtedy pewność, że dane na pewno nie ulegną zniszczeniu. Zapobiegliwi mogą wykonywać dowolną ilość kopii zapasowych danych zapisany w formacie cyfrowym.

Kolejną cechą, która łączy wszystkie opisane powyżej kasy dla fryzjerów, jest niska cena. Najdroższa z tych kas kosztuje niecałe 1400 zł, a najtańsza - około 1250 zł. W przypadku niewielkich zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych cena odgrywa dużą rolę. Na szczęście potrzeby tego typu firm usługowych w zupełności spełni prosta kasa fiskalna - na przykład jedna z opisanych powyżej.

Polecane przez nas kasy charakteryzuje też niezwykle prosta obsługa. To bardzo ważna cecha - przecież w zakładach fryzjerskich paragony często wystawiają na przykład uczennice czy uczniowie na praktykach. Gdy kasę obsługuje się w sposób intuicyjny, użytkownik popełnia mniej błędów i wystawia paragony w sposób szybki i sprawny.

Warto również zwrócić uwagę na takie cechy jak liczba znaków w nazwie towaru lub usługi oraz wielkość bazy towarowej. Dzięki temu fryzjer czy kosmetyczka mogą zaprogramować precyzyjne  nazwy swoich usług - klient dostanie paragon z dokładnie wyszczególnionymi usługami, będzie mógł sprawdzić, za co zapłacił, porównać ceny z konkurencją itd. To zwiększa zadowolenie z usługi i zaufanie do fryzjera.

 

Oczywiście nie są to wszystkie cechy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia fiskalnego do salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego w 2015 roku. Najlepiej jednak skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy-serwisanta. Specjalista rozpozna potrzeby danego salonu i znajdzie kasę fiskalną najlepiej odpowiadającą tym potrzebom.

 

Nie czekaj - przyjdź do naszego sklepu z kasami fiskalnymi dla fryzjerów i skorzystaj z darmowego szkolenia z obsługi wybranego urządzenia!

 

Zobacz naszą ofertę: Kasy fiskalne dla fryzjerów

 

Uwaga! Nowe rozporządzenie zostało już opublikowane! Na podstawie ostatecznie zatwierdzonego aktu prawnego przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy poradnik:

Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016

Czytany 17596 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 12:41

Artykuły powiązane

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Dlaczego warto wybrać kasę fiskalną o nowoczesnym, eleganckim designie? Dlaczego warto wybrać kasę fiskalną o nowoczesnym, eleganckim designie?

  Wielkość bazy towarowej, możliwości komunikacyjne, dodatkowe funkcje – to czynniki, które głównie bierzemy pod uwagę przy wyborze kasy fiskalnej. A co z designem? Czy to tylko dodatek do technicznych zalet, czy może istotna kwestia mająca wpływ na wizerunek firmy i jakość obsługi klienta? Sprawdzamy, w jakich branżach design kasy fiskalnej ma największe znaczenie!

 • Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

  Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze? Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze?

  Mała, mobilna kasa mieszcząca się w torebce? Nowoczesne połączenie kasy, drukarki i terminala płatniczego? A może zaawansowana drukarka fiskalna do eleganckiego salonu? Sprawdź, jaka kasa online dla kosmetyczki sprawdzi się najlepiej!