poniedziałek, 03 sierpień 2015 21:44

Usługi związane z wyżywieniem a kasa fiskalna

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prowadzisz restaurację, bar, pizzerię? A może dopiero zamierzasz rozpocząć tego typu działalność? Sprawdź, kiedy usługi gastronomiczne musisz ewidencjonować na kasie fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu i jakie wyjątki obowiązują od tej zasady.

Miesiące wakacyjne to czas, w którym polscy przedsiębiorcy chętnie otwierają lokale gastronomiczne. Bary, restauracje, fast-foody czy pizzerie szybko zdobywają klientów nie tylko w miejscowościach turystycznych. Jednak sukces w dość trudnej branży gastronomicznej to nie tylko dobre składniki i sprawdzona receptura potraw. Wiele zależy od jakości obsługi klienta, profesjonalizmu stosowanego sprzętu, a także - o czym niestety wielu przedsiębiorców często zapomina - znajomości aktualnych przepisów prawa podatkowego.

 

Jedną z bardzo istotnych kwestii jest ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Przepisy w tym względzie często się zmieniają - aktualne obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Podatnik świadczący usługi gastronomiczne bez kasy fiskalnej, podczas gdy powinien ją mieć, naraża się na dotkliwe konsekwencje finansowe w razie ewentualnej kontroli. A o tą nietrudno - szczególnie, że lipiec i sierpień to czas trwania akcji „Weź paragon!”, podczas której pracownicy kontroli skarbowej intensywnie odwiedzają przedsiębiorstwa. Celem kontroli bardzo często stają się niewielkie lokale gastronomiczne w miejscowościach turystycznych i nie tylko. Znajomość przepisów i zastosowanie się do nich uchroni przedsiębiorcę przed mandatami, grzywnami oraz utratą prawa do ulgi 700 zł na kasę fiskalną.

 

Usługi gastronomiczne a kasa fiskalna w 2015 r.

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544). Ten nowy akt prawny wprowadził obowiązkowe kasy fiskalne m.in. dla podatników świadczących określone usługi. Wymienione w § 4 rozporządzenia czynności należy bezwzględnie ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej - niezależnie od wysokości obrotu podatnika, liczby transakcji, sposobu zapłaty itp. W katalogu tych czynności znalazły się także usługi związane z wyżywieniem.

 

W § 4 pkt 2 lit. i rozporządzenia czytamy:

§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

(…)

- z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy, oraz świadczenia usług, o których mowa w lit. i, świadczonych na pokładach samolotów lub w sposób określony w poz. 45 załącznika do rozporządzenia.

 

Oznacza to, iż każdy bar, fast-food, każda restauracja, pizzeria itp. w obecnym stanie prawnym musi mieć kasę fiskalną. Podatnik, który dopiero rozpoczyna świadczenie usług związanych z wyżywieniem, na wprowadzenie kasy ma 2 miesiące - licząc od końca miesiąca, w którym wykonał pierwszą taką czynność.

Jak wynika z zacytowanego przepisu, usługi gastronomiczne muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu podatnika, nawet jeśli prowadzi on działalność wyłącznie sezonowo (np. 2 miesiące w roku).

 

Kliknij i Sprawdź: Co należy rozumieć przez stacjonarną placówkę gastronomiczną

 

Należy przy tym podkreślić, iż przepis § 4 pkt 2 lit. i rozporządzenia wskazuje na konieczność rejestrowania na kasie fiskalnej usług związanych z wyżywieniem. Nie dotyczy więc dostawy towarów - np. sprzedaży owoców, wyrobów cukierniczych itp. - podatnik prowadzący taką działalność, który spełni warunki określone w rozporządzeniu, może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

 

W zacytowanym przepisie wspomniano również o wyjątkach od ogólnej zasady, zgodnie z którą usługi związane z wyżywieniem muszą być bezwzględnie ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Wyjątki te dotyczą świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracownika (poz. 35 załącznika do rozporządzenia), świadczenia usług na pokładach samolotów oraz czynności, o których mowa w poz. 45 załącznika:

45. Usługi stołówek w placówkach wymienionych w art. 43 ust. 9 ustawy, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu

 

Czynności wyłączone ze zwolnień z kas - Wyjątki - dowiedz się więcej

 

W pozostałych przypadkach podatnik ma obowiązek ewidencjonować usługi związane z wyżywieniem na kasie fiskalnej. Warto dobrze przemyśleć wybór urządzenia - najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego serwisanta. Kasa fiskalna dopasowana do potrzeb lokalu gastronomicznego nie tylko pozwoli na prowadzenie sprzedaży zgodnie z przepisami, ale wręcz ułatwi pracę i usprawni wiele procesów. Ponadto odpowiednio dobrane oprogramowanie dla gastronomii podnosi jakość obsługi klienta i pozwala sprawniej zarządzać sprzedażą. Wszystkie te czynniki - wraz ze znajomością przepisów prawa podatkowego - składają się na sukces lokalu gastronomicznego - zarówno sezonowego, jak i całorocznego.

 

Zobacz kompleksowy poradnik: Usługi związane z wyżywieniem - kiedy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej?

 

Kasy fiskalne Warszawa - zobacz naszą ofertę

Czytany 4784 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 sierpień 2015 13:01

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna przy najmie prywatnym – czy jest obowiązkowa? Kasa fiskalna przy najmie prywatnym – czy jest obowiązkowa?

    Najem prywatny w świetle przepisów ustawy o VAT uznawany jest za prowadzenie działalności gospodarczej. Wynajmujący natomiast staje się podatnikiem VAT, choć jednocześnie może korzystać ze zwolnienia z tego podatku. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzających działalności gospodarczej zasadniczo powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej. Wynajmujący może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.

  • Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r. Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.

    Już od kilku tygodni obowiązuje większość zapisów ustawy zwanej Polskim Ładem. Z dokumentu tego wynikają dla użytkowników kas fiskalnych ważne zmiany. Jedna z nich dotyczy przyjmowania zapłaty bezgotówkowo. Przedsiębiorca musi zapewnić swoim klientom taką formę płatności, jeśli prowadzi ewidencję z wykorzystaniem kasy.

  • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

    Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

    Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach?