piÄ…tek, 27 listopad 2015 10:40

E-zwolnienia od 1 stycznia 2016 - jakie obowiÄ…zki majÄ… pracodawcy?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Zwolnienia elektroniczne będą dużym udogodnieniem zarówno dla płatników składek, jak i osób ubezpieczonych. Zniknie m.in. konieczność przekazywania zwolnień przez pracodawcę do ZUS oraz termin 7 dni na dostarczenie dokumentu przez pracownika. Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., nałożą jednak na przedsiębiorców nowe obowiązki - sprawdź, jakie!

 

Wprowadzenie zwolnieÅ„ elektronicznych od 1 stycznia 2016 r. bÄ™dzie sporÄ… zmianÄ… zarówno dla lekarzy uprawnionych do wystawiania takich zaÅ›wiadczeÅ„, jak i przedsiÄ™biorców, a także samych ubezpieczonych. Wszystko za sprawÄ… ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o Å›wiadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia spoÅ‚ecznego w razie choroby i macierzyÅ„stwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1066). Nowe zasady wystawiania zwolnieÅ„ majÄ… uproÅ›cić zwiÄ…zane z nimi procesy, a przede wszystkim skrócić czas przekazywania ich miÄ™dzy lekarzem, ZakÅ‚adem UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych, pacjentem i pÅ‚atnikiem skÅ‚adek.

 

Zwolnienia elektroniczne, zwane inaczej e-ZLA, będą wystawianie przez lekarzy za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. E-zwolnienie natychmiast trafi do ZUS, który to przekaże dokument płatnikowi składek wskazanemu w dokumencie. Pacjent nie będzie już musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienia w ciągu 7 dni, a co za tym idzie nie będzie też obniżania wymiaru zasiłku o 25% po przekroczeniu tego terminu. Płatnik składek będzie miał od razu informację o wystawionym pracownikowi e-zwolnieniu - pojawi się ono w specjalnie wydzielonej sekcji na PUE. Oczywistym następstwem wprowadzenia nowych zasad jest zniesienie obowiązku przekazywania zwolnień przez pracodawcę do ZUS.

 

Lekarz nie będzie miał już obowiązku przechowywania przez 3 lata kopii wystawionych zwolnień. Nie będzie też wręczał kopii dokumentu pacjentowi - chyba że na jego życzenie. W takiej sytuacji lekarz wydrukuje e-ZLA, opieczętuje je i podpisze. Zwolnienie to będzie jednak miało dla pacjenta wyłącznie charakter informacyjny.

Ustawa nowelizacyjna wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. - od tej daty zaczną też funkcjonować e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że obecne zwolnienia na drukach ZUS ZLA zupełnie znikną - obie formy: papierowa i elektroniczna, będą stosowane aż do końca 2017 roku.

 

Wprowadzenie e-zwolnień to dla pracodawców spore ułatwienie, ale też nowe obowiązki. Część płatników składek musi obowiązkowo założyć profil na PUE do końca 2015 roku. Dotyczy to przedsiębiorców zobowiązanych do przekazywania i korekty dokumentów ZUS w formie elektronicznej - zgodnie z art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, iż płatnicy zobowiązani do rozliczania składek ubezpieczeniowych za więcej niż 5 osób mają obowiązek założyć profil na PUE do końca 2015 roku.

 

Uwaga!

Rozliczasz składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób? Masz obowiązek założyć profil na PUE do 31 grudnia 2015 r.

 

Pozostali płatnicy mogą założyć ten profil dobrowolnie lub zrezygnować z takiej możliwości. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak poinformowanie pracowników na piśmie o obowiązku dostarczania zwolnień papierowych od 1 stycznia 2016 r. Na przekazanie takiej informacji pracodawca ma czas do końca 2015 r.

 

Uwaga!

Nie planujesz zakładać profilu na PUE? Do 31 grudnia 2015 r. masz obowiązek poinformować swoich pracowników na piśmie o konieczności dostarczania zwolnień papierowych od 1 stycznia 2016 r.

 

Jeśli pracodawca nie zdecyduje się korzystać z e-zwolnień, jego pracownicy będą musieli przekazywać zwolnienia lekarskie według zasad obowiązujących obecnie: wciąż będzie funkcjonował termin 7 dni oraz obniżenie wymiaru zasiłku o 25% w przypadku przekroczenia tego terminu.

O tym, że płatnik składek nie ma profilu na PUE, lekarz zostanie poinformowany przez system. Wydrukowane e-ZLA opatrzy podpisem oraz pieczęcią i wręczy pacjentowi.

 

Należy również podkreślić, iż obowiązek korzystania z e-zwolnień dotyczy wszystkich płatników, którzy już założyli profil na PUE - nawet jeśli rozliczają składki ubezpieczeniowe za 5 osób lub mniej. Jeśli mają taki profil, nie mogą z niego zrezygnować.

Papierowe zwolnienia lekarskie będą funkcjonować wraz z e-zwolnieniami tylko do 31 grudnia 2017 roku. Po tym terminie każdy płatnik składek oraz każdy lekarz mający uprawnienia do orzekania o czasowej niezdolności do pracy będzie miał obowiązek korzystać z profilu na PUE i odbierać, wystawiać oraz przekazywać zwolnienia elektroniczne.

 

Więcej o e-zwolnieniach czytaj w Poradniku

Czytany 4118 razy

Artykuły powiązane

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi zaÅ‚ożyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi zaÅ‚ożyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

  • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

    Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.

  • Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiÄ…zkowe? Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiÄ…zkowe?

    Mimo iż zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane i przekazywane w formie elektronicznej już od początku 2016 r., wciąż niewielu lekarzy z nich korzysta. Pracownicy w dalszym ciągu muszą dostarczać pracodawcom papierowe zwolnienia na druku ZUS ZLA. W związku z tym stanem rzeczy ustawodawca zdecydował się przedłużyć termin wprowadzenia obowiązku korzystania z e-zwolnień dla wszystkich płatników składek i lekarzy.

  • Czy już zaÅ‚ożyÅ‚eÅ› konto na PUE ZUS? Czy już zaÅ‚ożyÅ‚eÅ› konto na PUE ZUS?

    Zautomatyzowanie procesu przekazywania zwolnień, mniej obowiązków dla pracowników i pracodawców - te i inne korzyści od 1 stycznia 2016 r. będzie można odnieść wyłącznie wtedy, gdy płatnik składek założy konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dowiedz się, jak to zrobić, dla kogo założenie konta jest obowiązkowe i dlaczego nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.

  • Poinformuj pracowników o dostarczaniu papierowych zwolnieÅ„ od 1 stycznia 2016 r.! Poinformuj pracowników o dostarczaniu papierowych zwolnieÅ„ od 1 stycznia 2016 r.!

    Zwolnienia elektroniczne będą bardzo wygodnym rozwiązaniem zarówno dla płatników składek, jak i dla ubezpieczonych. Jeśli jednak opłacasz składki ubezpieczeniowe maksymalnie za 5 osób, póki co nie musisz zakładać konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i odbierać e-zwolnień. Pamiętaj jednak o poinformowaniu swoich pracowników o konieczności dostarczania zwolnień papierowych - zostało już na to niewiele czasu!