poniedziałek, 06 luty 2017 10:40

Kasy fiskalne u prawników i doradców podatkowych – w 2017 r. od pierwszej sprzedaży!

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Nowe rozporządzenie przyniosło prawnikom i doradcom podatkowym dwie ważne zmiany – możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej oraz likwidację preferencyjnego, 2-miesięcznego okresu na wprowadzenie tego urządzenia w działalności. Sprawdź, jakie przepisy dotyczące ewidencjonowania usług prawniczych i usług doradztwa podatkowego na kasie fiskalnej obowiązują w 2017 r. i poznaj popularne urządzenia w atrakcyjnej cenie.

Dnia 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Ten nowy akt prawny nie przyniósł spodziewanej likwidacji zwolnień z kas – ustawodawca zdecydował się zachować w 2017 r. zarówno zwolnienie podmiotowe przysługujące ze względu na osiąganie obrotów nieprzekraczających 20.000 zł rocznie, jak i zwolnienia przedmiotowe oraz zwolnienia dla szczególnych czynności, m.in. sprzedaży wysyłkowej czy świadczenia usług z zapłatą na rachunek.

 

W 2017 r. podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz podatnicy świadczący usługi doradztwa podatkowego w dalszym ciągu nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych. Kasy fiskalne są dla prawników i doradców podatkowych obowiązkowe niezależnie od wysokości obrotu osiąganego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g nowego rozporządzenia, wyłączenie ze zwolnień nie dotyczy jednak czynności notarialnych – zostały one wymienione w poz. 28 załącznika do rozporządzenia, w którym znajduje się lista czynności zwolnionych z kas przedmiotowo.

 

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas wprowadziło dwie zmiany bardzo istotne z punktu widzenia podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi doradztwa podatkowego.

 

Zwolnienie z kas fiskalnych dla prawników i doradców podatkowych 2017

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. dają prawnikom i doradcom podatkowym możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej, o którym mowa w poz. 39 załącznika do rozporządzenia. Czytamy tam, iż zwolnieniu z kas podlega:

39 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

 

Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, zwolnienie powyższe w odniesieniu do usług prawniczych oraz usług doradztwa podatkowego ma zastosowanie, jeśli są one świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub ich rezultat przekazywany jest wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

 

Dla prawników i doradców podatkowych możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2017 r. stanowi spore zaskoczenie – w ubiegłych latach bowiem ustawodawca raczej zawężał krąg podatników mających prawo do korzystania ze zwolnień, a nie wprowadzał nowych preferencji w tym zakresie.

 

Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, usługi prawnicze oraz usługi doradztwa podatkowego nie muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej, jeśli świadczone są na warunkach określonych w poz. 36 załącznika:

36 Dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali

 

Koniec z 2-miesięcznym okresem na wprowadzenie kasy

W latach 2015-2016 podatnicy wykonujący czynności wymienione  w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-j rozporządzenia na wprowadzenie kasy w działalności mieli dwa miesiące – termin ten liczyło się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano pierwszą taką czynności. W rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. nie znalazło się już miejsce na tę preferencję.

W § 5 ust. 7 tego aktu prawnego czytamy:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

 

Oznacza to, iż podatnik rozpoczynający świadczenie m.in. usług prawniczych lub usług doradztwa podatkowego w 2017 r. musi mieć kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży. Urządzenie takie musi zakupić, zgłosić w urzędzie skarbowym i zafiskalizować jeszcze przed wykonaniem pierwszej usługi prawniczej czy doradczej. Jeśli wcześniej korzystał ze zwolnienia podmiotowego z kas, traci do niego prawo z chwilą wykonania usługi prawniczej, usługi doradztwa podatkowego lub każdej innej czynności wymienionej w katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas.

 

Jakie kary za brak kasy u prawnika i doradcy podatkowego w 2017 r.

Aby prawnik lub doradca podatkowy mógł skorzystać z ulgi na kasę fiskalną, musi terminowo rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą tego urządzenia. W przypadku spóźnienia bezpowrotnie traci prawo do takiego odliczenia lub zwrotu. Warto dbać o terminowość w tym zakresie – ulga taka wynosi do 700 zł za każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego przy rozpoczęciu ewidencjonowania.

Utrata prawa do ulgi to nie jedyna konsekwencja spóźnienia z instalacją kasy fiskalnej w działalności. Kodeks karny skarbowy w art. 62 § 4 przewiduje karę grzywny do 180 stawek dziennych za brak kasy lub niewydanie paragonu. Natomiast zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku stwierdzenia prowadzenia sprzedaży z pominięciem kasy, organ podatkowy ma prawo nałożyć na przedsiębiorcę dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego.

 

 

Kasy fiskalne dla prawników i doradców podatkowych – propozycje

Po odliczeniu ulgi w wysokości do 700 zł za każde zgłoszone urządzenie, wydatek na kasę fiskalną może okazać się prawie nieodczuwalny. Prawnicy i doradcy podatkowi zwykle nie potrzebują zaawansowanego, drogiego urządzenia – wystarczy im prosta, lecz funkcjonalna kasa o niewielkich gabarytach. Przedstawiamy cztery najbardziej popularne urządzenia fiskalne dla prawników i doradców podatkowych.

 

1posnet mobile kasa fiskalna

 

Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku od lat cieszy się ogromnym powodzeniem w m.in. branży prawniczej. Urządzenie to ma wszystko, czego potrzeba usługodawcy wystawiającego dziennie maksymalnie kilka paragonów: sporą bazę nazw towarów i usług, aż 40 znaków do zaprogramowania w każdej nazwie, intuicyjne menu, elektroniczną kopię paragonu i wiele innych zalet. Wydajny akumulator pozwala na całodzienną pracę kasy fiskalnej bez konieczności ładowania – dzięki temu Posnet Mobile HS EJ znakomicie sprawdza się u prawników i doradców podatkowych działających mobilnie, którzy muszą przemieszczać się z urządzeniem. Kasa ta zmieści się w teczce, a nawet w kieszeni. Do tego intuicyjna obsługa i elegancka obudowa – wszystko to czyni kasę Mobile HS EJ wręcz idealną dla prawnika i doradcy podatkowego.

 


1novitus nano e

 

 

Kasa fiskalna Novitus Nano E

Powstała z myślą m.in. o przedstawicielach branży prawniczej – kasa fiskalna Novitus Nano E to urządzenie bardzo eleganckie i ergonomiczne. Sprawdzi się zarówno w pracy mobilnej, jak i stacjonarnej. Dzięki wytrzymałemu akumulatorowi, niewielkim gabarytom i niskiej wadze doskonale spełni swoją rolę u prawnika lub doradcy podatkowego, który często przemieszcza się z urządzeniem. Prosta w obsłudze, z czytelnym wyświetlaczem, wystarczająco dużą bazą nazw towarów i usług, możliwością zaprogramowania nazwy 40-znakowej, elektroniczną kopią paragonu i sporymi możliwościami komunikacyjnymi z powodzeniem spełni swoją rolę w każdej kancelarii prawnej lub biurze doradztwa podatkowego.

 

 


 

Kasa fiskalna Elzab K101kasa fiskalna elzab k10

Tak łatwa w obsłudze jak tablet czy smartfon, kasa fiskalna Elzab K10 debiutowała jako pierwsze tego typu urządzenie na rynku z dotykowym panelem operatora. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje nie tylko swobodę i szybkość pracy z kasą, ale też podniesienie prestiżu kancelarii. Dostępna w czterech wersjach kolorystycznych, pozwala na dopasowanie swojego designu do aranżacji biura. Dzięki niewielkim gabarytom i wytrzymałemu akumulatorowi doskonale sprawdzi się w pracy mobilnej – z powodzeniem pracuje nawet przez cały dzień bez konieczności ładowania. Do tego spore możliwości komunikacyjne i oczywiście elektroniczna kopia paragonu – te i inne cechy czynią kasę fiskalną Elzab K10 wręcz stworzoną dla prawnika i doradcy podatkowego.

 

 

 


posnet temo hs ej dla fryzjera

 

 

Drukarka fiskalna Temo HS EJ

Najmniejsza i najlżejsza drukarka fiskalna na polskim rynku sprawdzi się w tym kancelariach prawnych i biurach doradztwa podatkowego, w których do prowadzenia sprzedaży wykorzystuje się funkcjonale oprogramowanie. Drukarka fiskalna pracuje za pośrednictwem takiej aplikacji – to ogromna wygoda i oszczędność czasu! Posnet Temo HS EJ to urządzenie z ogromną bazą nazw towarów i usług, dużymi możliwościami komunikacyjnymi, wydajnym mechanizmem drukującym, elektroniczną kopią paragonu i wszelkimi innymi cechami nowoczesnej drukarki fiskalnej. Wytrzymały akumulator pozwala na całodzienną pracę urządzenia bez konieczności ładowania. To rozwiązanie doskonałe dla prawnika lub doradcy podatkowego pracującego zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie – drukarka z powodzeniem zmieści się w teczce, a nawet w kieszeni!

 

 

 

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2017 r. czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 11505 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2017 11:13

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Szukasz kasy online dla prawników? Szukasz kasy online dla prawników?

  Mała, mobilna kasa fiskalna? Funkcjonalna drukarka obsługiwana z poziomu aplikacji komputerowej? A może innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online dla prawników, które optymalnie trafią w potrzeby kancelarii adwokackiej!

 • Kasy online odroczone dla prawników! Kasy online odroczone dla prawników!

  Świadczysz usługi prawnicze? Masz pół roku więcej na zainstalowania kasy fiskalnej online! Rząd przesunął terminy wymiany kas na urządzenia online’owe dla wszystkich branż, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Możesz wymienić kasę do lipca 2021 r. bez obawy o utratę prawa do ulgi.

 • Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy

  Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe ma objąć jeszcze dwie duże grupy podatników – lekarzy i prawników. Zmieniły się też terminy wymiany kas dla branży budowlanej i usług krótkotrwałego zakwaterowania. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy nowelizacyjnej. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu – pojawiła się m.in. zupełnie nowa sankcja za brak przeglądu technicznego kasy.

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyłkowej

  Jedno z najczęściej stosowanych zwolnień z kas fiskalnych – zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej – wzbudza jednocześnie najwięcej wątpliwości. Jak traktować zapłatę za pośrednictwem systemu szybkiej płatności, np. PayU czy PayPal? Czy otrzymanie zapłaty kartą również uprawnia do skorzystania ze zwolnienia? Dowiedz się, kiedy można korzystać ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej w 2017 r. i czy rok 2018 przyniesie pod tym względem jakieś zmiany.