piątek, 29 czerwiec 2018 16:08

Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Emitują zarówno paragony papierowe, jaki i e-paragony, obowiązkowo posiadają interfejs do terminala płatniczego, łączą się z Centralnym Repozytorium Kas – takie właśnie będą nowe kasy fiskalne. Opublikowanie nowego rozporządzenia technicznego otworzy producentom kas drogę do uzyskiwania homologacji dla zupełnie nowego typu urządzeń – kas fiskalnych online.

W dniu 22 czerwca 2018 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Ten nowy akt prawny wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, czyli w czwartek 5 lipca 2018 r.

 

Rozporządzenie to służy przede wszystkim producentom kas i drukarek fiskalnych oraz serwisom fiskalnym. Określa ono szczegółowe wytyczne techniczne dla tego typu urządzeń. Kasy spełniające te warunki w nowym stanie prawnym uzyskają potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Natomiast urządzenia „starego” typu możliwość uzyskania homologacji mają ograniczoną w czasie: kasy z papierową kopią paragonu – do końca 2018 r., kasy z kopią elektroniczną – do końca 2022 r.

 

Kasy online wkrótce na półkach serwisów fiskalnych

Nowe rozporządzenie techniczne określa wymogi dla kas fiskalnych online – nowego typu urządzeń, których jednym z głównych zadań jest przesyłanie w sposób ciągły i automatyczny danych o sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Opublikowanie tego aktu prawnego oznacza, iż producenci mogą już projektować urządzenia nowego typu i występować dla nich o homologacje. Proces ten potrwa kilka miesięcy. Należy więc spodziewać się, iż pierwsze kasy online’owe pojawią się na półkach salonów sprzedaży kas jesienią 2018 r.

 

Warto przy tym przypomnieć, iż planowana nowelizacja ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie obowiązku wymiany kas na urządzenia online’owe dla niektórych branż. Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także dokonujący dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, muszą stosować kasy online’owe już od 1 stycznia 2019 r.

 

Dla producentów oznacza to konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości urządzeń dla bardzo dużej branży. Dla mechaników i stacji paliw natomiast – konieczność bieżącego śledzenia postępów w procesie uzyskiwania homologacji dla nowych urządzeń – tak by zdążyć nie tylko dopełnić wszystkich formalności przez 1 stycznia 2019 r., zapewnić połączenie z repozytorium, ale też m.in. nauczyć się obsługi kasy online’owej.

 

Nowe rozporządzenie techniczne – jakie zmiany wprowadza

W rozporządzeniu pojawiło się sporo nowych definicji. Określono definicje m.in. dla algorytmu weryfikującego, dokumentu w postaci elektronicznej, interfejsu komunikacyjnego, modułu kryptograficznego, pamięci chronionej, podpisu cyfrowego, przekazu danych i innych.

 

Zmieniły się też elementy konstrukcyjne, które powinna zawierać kasa fiskalna. Wśród elementów zupełnie nowych znalazła się m.in. pamięć chroniona zawierająca elektroniczny nośnik danych, a także moduł kryptograficzny. Każda kasa fiskalna online spełniająca nowe wymogi będzie też musiała posiadać przynajmniej jeden interfejs komunikacyjny, umożliwiający połączenie urządzenia m.in. z terminalem płatniczym.

 

Określono też szczegółowe wytyczne dotyczące przekazywania danych przez kasę online do Centralnego Repozytorium Kas. Zgodnie z § 43 rozporządzenia technicznego, kasa przekazuje dane, używając domyślnego harmonogramu przekazu danych nie rzadziej niż co 2 godziny. Kasa nie informuje użytkownika o trwającym przekazie danych – wszystko odbywa się w sposób automatyczny.

 

E-paragony w kasach fiskalnych online

Wytyczne dotyczące danych, jakie powinien zawierać paragon fiskalny, wskazują wprost, iż dokument ten emitowany jest w formie papierowej lub elektronicznej. Kasy fiskalne online będą więc emitować długo oczekiwane e-paragony.

W przypadku raportów dobowych nowe rozporządzenie wskazuje, iż dokumenty te emitowane będą w formie elektronicznej. Drukowane w formie papierowej będą wyłącznie na żądanie użytkownika.

 

To tylko niektóre z wielu nowości, które znalazły się w opublikowanym właśnie nowym rozporządzeniu technicznym. Zarówno podatnicy zobowiązani do wymiany kas na urządzenia online’owe, jak i ci, którzy dopiero planują wprowadzenie kasy w działalności, wkrótce będą mogli zakupić kasę fiskalną nowego typu.

 

Więcej o kasach fiskalnych online wkrótce w Poradniku

Czytany 210 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 czerwiec 2018 11:44

Artykuły powiązane

 • Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.? Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.?

  Jako pierwsze kasy fiskalne online będą musiały wprowadzić branża motoryzacyjna i paliwowa. Tak wynika z projektu ustawy nowelizacyjnej. Zakup urządzenia nowego typu w przypadku tych branż będzie musiał nastąpić jeszcze w 2018 r. Następne będą branża gastronomiczna i hotelarska. Sprawdź, kogo obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe i co ze „starymi” kasami, użytkowanymi obecnie przez podatników.

 • Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r. Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

  Polscy przedsiębiorcy zbyt często spóźniają się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego swoich kas fiskalnych – do takiego wniosku doszli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej, która ma wejść w życie już 1 października 2018 r. Aby zapobiec niedopełnianiu przez podatników swoich obowiązków, przewidziano wprowadzenie nowej sankcji. Za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej podatnik zapłaci 300 zł.

 • Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r. Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r.

  Wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe – tak może zostać zakwalifikowany brak kasy fiskalnej pomimo wystąpienia takiego obowiązku. W praktyce przedsiębiorca musi liczyć się z karą od kilkuset, do nawet kilku milionów zł. Sprawdź, co grozi za brak kasy fiskalnej w 2018 r. i dlaczego lepiej nie zwlekać z instalacją urządzenia w działalności.

 • Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym

  Zamknięcie punktu sprzedaży i przeniesienie posiadanej kasy fiskalnej w nowe miejsce nie wymaga dokonywania odczytu pamięci fiskalnej – podatnik musi jednak dopełnić formalności związanych ze zmianą miejsca użytkowania kasy i zmienić zapisane dane w pamięci urządzenia. Inaczej jest z przekształceniem jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową – w takim wypadku procedura jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, jak postępować z kasą fiskalną przy dokonaniu zmian w prowadzonej działalności.

 • Kasy fiskalne online – zmiany w zakresie kas fiskalnych Kasy fiskalne online – zmiany w zakresie kas fiskalnych

  Większa kontrola prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży przez użytkowników kas fiskalnych, za to mniej formalności i większa wygoda dla przedsiębiorców – takie zmiany już od 1 października 2018 r. zostaną wprowadzone wraz z kasami online. Sprawdź, jaki będzie nowy system fiskalny, jak będzie działała kasa w formie oprogramowania, kto obowiązkowo będzie musiał wymienić urządzenia i komu przysługiwać będzie ulga na jego zakup.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany