piątek, 29 czerwiec 2018 16:08

Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Emitują zarówno paragony papierowe, jaki i e-paragony, obowiązkowo posiadają interfejs do terminala płatniczego, łączą się z Centralnym Repozytorium Kas – takie właśnie będą nowe kasy fiskalne. Opublikowanie nowego rozporządzenia technicznego otworzy producentom kas drogę do uzyskiwania homologacji dla zupełnie nowego typu urządzeń – kas fiskalnych online.

W dniu 22 czerwca 2018 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Ten nowy akt prawny wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, czyli w czwartek 5 lipca 2018 r.

 

Rozporządzenie to służy przede wszystkim producentom kas i drukarek fiskalnych oraz serwisom fiskalnym. Określa ono szczegółowe wytyczne techniczne dla tego typu urządzeń. Kasy spełniające te warunki w nowym stanie prawnym uzyskają potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Natomiast urządzenia „starego” typu możliwość uzyskania homologacji mają ograniczoną w czasie: kasy z papierową kopią paragonu – do końca 2018 r., kasy z kopią elektroniczną – do końca 2022 r.

 

Kasy online wkrótce na półkach serwisów fiskalnych

Nowe rozporządzenie techniczne określa wymogi dla kas fiskalnych online – nowego typu urządzeń, których jednym z głównych zadań jest przesyłanie w sposób ciągły i automatyczny danych o sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Opublikowanie tego aktu prawnego oznacza, iż producenci mogą już projektować urządzenia nowego typu i występować dla nich o homologacje. Proces ten potrwa kilka miesięcy. Należy więc spodziewać się, iż pierwsze kasy online’owe pojawią się na półkach salonów sprzedaży kas jesienią 2018 r.

 

Warto przy tym przypomnieć, iż planowana nowelizacja ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie obowiązku wymiany kas na urządzenia online’owe dla niektórych branż. Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także dokonujący dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, muszą stosować kasy online’owe już od 1 stycznia 2019 r.

 

Dla producentów oznacza to konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości urządzeń dla bardzo dużej branży. Dla mechaników i stacji paliw natomiast – konieczność bieżącego śledzenia postępów w procesie uzyskiwania homologacji dla nowych urządzeń – tak by zdążyć nie tylko dopełnić wszystkich formalności przez 1 stycznia 2019 r., zapewnić połączenie z repozytorium, ale też m.in. nauczyć się obsługi kasy online’owej.

 

Nowe rozporządzenie techniczne – jakie zmiany wprowadza

W rozporządzeniu pojawiło się sporo nowych definicji. Określono definicje m.in. dla algorytmu weryfikującego, dokumentu w postaci elektronicznej, interfejsu komunikacyjnego, modułu kryptograficznego, pamięci chronionej, podpisu cyfrowego, przekazu danych i innych.

 

Zmieniły się też elementy konstrukcyjne, które powinna zawierać kasa fiskalna. Wśród elementów zupełnie nowych znalazła się m.in. pamięć chroniona zawierająca elektroniczny nośnik danych, a także moduł kryptograficzny. Każda kasa fiskalna online spełniająca nowe wymogi będzie też musiała posiadać przynajmniej jeden interfejs komunikacyjny, umożliwiający połączenie urządzenia m.in. z terminalem płatniczym.

 

Określono też szczegółowe wytyczne dotyczące przekazywania danych przez kasę online do Centralnego Repozytorium Kas. Zgodnie z § 43 rozporządzenia technicznego, kasa przekazuje dane, używając domyślnego harmonogramu przekazu danych nie rzadziej niż co 2 godziny. Kasa nie informuje użytkownika o trwającym przekazie danych – wszystko odbywa się w sposób automatyczny.

 

E-paragony w kasach fiskalnych online

Wytyczne dotyczące danych, jakie powinien zawierać paragon fiskalny, wskazują wprost, iż dokument ten emitowany jest w formie papierowej lub elektronicznej. Kasy fiskalne online będą więc emitować długo oczekiwane e-paragony.

W przypadku raportów dobowych nowe rozporządzenie wskazuje, iż dokumenty te emitowane będą w formie elektronicznej. Drukowane w formie papierowej będą wyłącznie na żądanie użytkownika.

 

To tylko niektóre z wielu nowości, które znalazły się w opublikowanym właśnie nowym rozporządzeniu technicznym. Zarówno podatnicy zobowiązani do wymiany kas na urządzenia online’owe, jak i ci, którzy dopiero planują wprowadzenie kasy w działalności, wkrótce będą mogli zakupić kasę fiskalną nowego typu.

 

WIĘCEJ O KASACH FISKALNYCH ONLINE CZYTAJ W PORADNIKU

 

Aktualizacja!

W dniu 30 grudnia 2018 r. ustawa o kasach fiskalnych online nadal jest na etapie projektu. Brak nowych przepisów to też brak urządzeń online’owych na rynku. Obowiązek stosowania kas fiskalnych online na pewno więc nie obejmie pierwszej grupy podatników od 1 stycznia 2019 r. Czekamy na opublikowanie nowego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

kasy online zrzut

Kliknij po najnowsze informacje o kasach online!

Czytany 2675 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 grudzień 2018 21:34

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online nadchodzą! Zmiany w projekcie ustawy Kasy fiskalne online nadchodzą! Zmiany w projekcie ustawy

  Ponad pół roku musieliśmy czekać na postęp w pracach nad ustawą nowelizacyjną dot. kas fiskalnych online. Rząd przypomniał sobie jednak o planowanych zmianach i wdrożył odpowiednie działania. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu. Dowiedz się, czy znajdziesz się w nowej grupie branż zobligowanych do stosowania kas online’owych i od kiedy musisz mieć nowe urządzenie.

 • VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r. Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r.

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wciąż nie mogą kupić kas fiskalnych online. Czy w takim razie obowiązek stosowania urządzeń nowego typu rzeczywiście obejmie ich od 1 stycznia 2019 r.? I co sądzić o kasach promowanych przez sprzedawców jako przygotowane na planowane zmiany, gotowe na online? Sprawdź, jak wygląda obecny stan prawny dotyczący kas fiskalnych online.

 • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

  Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

 • Sprzedaż samochodu firmowego a kasa fiskalna w 2018 r. Sprzedaż samochodu firmowego a kasa fiskalna w 2018 r.

  Dokonanie dostawy środka trwałego, np. samochodu firmowego osobie fizycznej, może w istotny sposób zawyżyć obrót firmy liczony na potrzeby zastosowania zwolnienia z kasy fiskalnej. Na szczęście przepisy są przychylne podatnikom w tym zakresie. Sprawdź, jak postępować w przypadku sprzedaży m.in. samochodu firmowego przy korzystaniu ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018 r.