wtorek, 09 marzec 2021 10:50

Jak nowoczesne technologie ułatwiają pracę księgowych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Cyfryzacja w pracy księgowego to w 2021 r. standard. Czasy, gdy biura rachunkowe tonęły w opasłych segregatorach, a ich praca polegała na żmudnym przepisywaniu danych i liczeniu wszystkiego za pomocą kalkulatora, dawno minęły. Coraz częściej jednak z elektronicznego obiegu dokumentów, e-faktur i e-księgowości chętnie korzystają też inni przedsiębiorcy – klienci biura. Jak nowoczesne technologie ułatwiają pracę księgowym?

Obecnie trudno znaleźć księgowego, który nie posługiwałby w swojej pracy praktycznym programem komputerowym do rozliczeń. Wynika to m.in. z faktu, iż od 2018 r. każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję VAT w formie elektronicznej. Wysyłka elektroniczna jest też wymagana m.in. dla plików JPK_V7. Z kolei od 2019 r. funkcjonuje kompleksowy system e-faktur w zamówieniach publicznych w Polsce.

 

E-księgowość w biurze rachunkowym

Choć zmiany te początkowo nie przypadły do gustu wszystkim przedsiębiorcom, z czasem okazało się, iż cyfryzacja usprawniła pracę biur.

Producenci oprogramowania dla firm cały czas wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom i biurom rachunkowym – tworzą funkcjonalne rozwiązania, takie jak:

 • Systemy do błyskawicznej zamiany dokumentów papierowych na elektroniczne (np. SaldeoSMART)
 • Śledzenie na bieżąco statusu poszczególnych dokumentów księgowych
 • Elektroniczna wysyłka dokumentów do klientów, kontrahentów i organów podatkowych
 • Cyfrowy podpis do dokumentów elektronicznych
 • Generowanie dokumentów opatrywanych kodami kreskowymi czy QR-kodami
 • Cyfrowa dekretacja

…i wiele innych

Jednym z najbardziej funkcjonalnych i cenionych systemów stworzonych z myślą o sprawnej komunikacji pomiędzy przedsiębiorą a biurem rachunkowym jest Portal Biura. To wygodna aplikacja webowa, dzięki której przekazywanie danych odbywa się całkowicie w formie elektronicznej. Potrzeba bezpośredniej komunikacji została w zasadzie całkowicie wyeliminowana.

 

E-księgowość z Portalem Biura

Portal Biura to dodatkowy moduł do programów księgowych Rewizor nexo oraz Rachmistrz nexo. Można z niego skorzystać także za pośrednictwem systemu Biuro nexo. Firma będąca klientem biura rachunkowego nic za tę dodatkową usługę nie płaci. Księgowy udostępnia dostęp do systemu, za pomocą którego klient przesyła wszystkie dokumenty – w formie PDF, jpg itp. W odpowiedzi zwrotnej dostaje m.in. informację o składkach, wynagrodzeniach i podatkach do zapłacenia, sygnał o konieczności poprawy jakiego dokumentu wraz ze wskazaniem, co musi zostać skorygowane itp.

Dzięki Portalowi Biura możliwe jest też wykonywanie różnego rodzaju raportów i analiz. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu współpraca pomiędzy księgowym i przedsiębiorcą jest sprawna, szybka i bezbłędna. W systemie dostępne są dwa moduły:

 • Moduł Dokumenty
 • Moduł Raporty

Funkcjonują one autonomicznie lub współpracują ze sobą.

 

Czym tak naprawdę jest e-księgowość?

Pojęcie e-księgowości bywa różnie rozumiane. Na przykład banki reklamują jako e-księgowość udostępniane przez siebie usługi służące do samodzielnego rozliczania. Użytkownik otrzymuje dostęp do programu księgowego i… w zasadzie tyle.

Tymczasem rzeczywista e-księgowość nie zostawia przedsiębiorcy samego ze swoimi rozliczeniami. Za rozrachunki, wyliczenia i dotrzymywanie terminów odpowiedzialni są wykwalifikowani specjaliści. Korzystając z takiej usługi, przedsiębiorca uzyskuje rzetelne wsparcie. Gdy ma wątpliwości – a takich zdarza się wiele przy prowadzeniu własnej działalności – księgowy służy rzetelną wiedzą i bieżącą pomocą. To prawdziwa e-księgowość, która naprawdę ułatwia dopełnianie wszelkich obowiązków wobec urzędów i nie tylko.

 

Więcej o e-księgowości czytaj TUTAJ

Czytany 770 razy

Artykuły powiązane

 • Portal Biura w biurze rachunkowym. Czy rzeczywiście warto? Portal Biura w biurze rachunkowym. Czy rzeczywiście warto?

  W dobie przymusowej cyfryzacji wielu dziedzin życia polskiego przedsiębiorcy wprowadzanie zmian jest nieuniknione. Wykorzystanie nowych technologii pozwala księgowym utrzymać się na rynku, nawet pomimo dużej konkurencji. Jakie rozwiązania rzeczywiście przynoszą korzyści biurom, a jakie są jedynie naciąganiem na kolejne zakupy? Pod lupę wzięliśmy Portal Biura w biurze rachunkowym – system InsERT do komunikacji na linii biuro-klient.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Portal Biura – teraz także dla linii InsERT GT Portal Biura – teraz także dla linii InsERT GT

  Innowacyjne narzędzie usprawniające komunikację pomiędzy przedsiębiorcą a biurem rachunkowym – Portal Biura – teraz działa także w linii InsERT GT! Poznaj funkcjonalność tego rozwiązania i dowiedz się, dlaczego warto w pełni wykorzystać potencjał e-księgowości! Portal Biura dla linii InsERT GT.

 • Jak zwiększyć konkurencyjność biura księgowego – poznaj innowacyjne narzędzie! Jak zwiększyć konkurencyjność biura księgowego – poznaj innowacyjne narzędzie!

  Zmiana – nieodłączny element zawodu księgowego. Zmiany w prawie, aktualizacje przepisów, nowe technologie – bycie na bieżąco oznacza nieustanne i intensywne szkolenia. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach proces ten galopuje, stawiając biura rachunkowe przed ciągłymi wyzwaniami, m.in. w obszarze oprogramowania i zdalnej komunikacji. Otwartość na innowacje przekłada się jednak na konkretne efekty – zwiększenie konkurencyjności firmy i lepszą pozycję na rynku. Poznaj narzędzia, które pozwalają to osiągnąć!

 • Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrową księgowość! Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!

  Pliki JPK, elektroniczna ewidencja, faktury ustrukturyzowane – cyfryzacja na dobre zagościła w życiu współczesnego polskiego przedsiębiorcy. Aby zachować konkurencyjność na rynku, biuro księgowe musi dziś nie tylko rzetelnie świadczyć swoje usługi, ale też wychodzić naprzeciw potrzebom klienta, który chce wszystko załatwić szybko i najlepiej elektronicznie. Dowiedz się, jak przygotować biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!