wtorek, 09 marzec 2021 10:50

Jak nowoczesne technologie ułatwiają pracę księgowych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Cyfryzacja w pracy księgowego to w 2021 r. standard. Czasy, gdy biura rachunkowe tonęły w opasłych segregatorach, a ich praca polegała na żmudnym przepisywaniu danych i liczeniu wszystkiego za pomocą kalkulatora, dawno minęły. Coraz częściej jednak z elektronicznego obiegu dokumentów, e-faktur i e-księgowości chętnie korzystają też inni przedsiębiorcy – klienci biura. Jak nowoczesne technologie ułatwiają pracę księgowym?

Obecnie trudno znaleźć księgowego, który nie posługiwałby w swojej pracy praktycznym programem komputerowym do rozliczeń. Wynika to m.in. z faktu, iż od 2018 r. każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję VAT w formie elektronicznej. Wysyłka elektroniczna jest też wymagana m.in. dla plików JPK_V7. Z kolei od 2019 r. funkcjonuje kompleksowy system e-faktur w zamówieniach publicznych w Polsce.

 

E-księgowość w biurze rachunkowym

Choć zmiany te początkowo nie przypadły do gustu wszystkim przedsiębiorcom, z czasem okazało się, iż cyfryzacja usprawniła pracę biur.

Producenci oprogramowania dla firm cały czas wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom i biurom rachunkowym – tworzą funkcjonalne rozwiązania, takie jak:

 • Systemy do błyskawicznej zamiany dokumentów papierowych na elektroniczne (np. SaldeoSMART)
 • Śledzenie na bieżąco statusu poszczególnych dokumentów księgowych
 • Elektroniczna wysyłka dokumentów do klientów, kontrahentów i organów podatkowych
 • Cyfrowy podpis do dokumentów elektronicznych
 • Generowanie dokumentów opatrywanych kodami kreskowymi czy QR-kodami
 • Cyfrowa dekretacja

…i wiele innych

Jednym z najbardziej funkcjonalnych i cenionych systemów stworzonych z myślą o sprawnej komunikacji pomiędzy przedsiębiorą a biurem rachunkowym jest Portal Biura. To wygodna aplikacja webowa, dzięki której przekazywanie danych odbywa się całkowicie w formie elektronicznej. Potrzeba bezpośredniej komunikacji została w zasadzie całkowicie wyeliminowana.

 

E-księgowość z Portalem Biura

Portal Biura to dodatkowy moduł do programów księgowych Rewizor nexo oraz Rachmistrz nexo. Można z niego skorzystać także za pośrednictwem systemu Biuro nexo. Firma będąca klientem biura rachunkowego nic za tę dodatkową usługę nie płaci. Księgowy udostępnia dostęp do systemu, za pomocą którego klient przesyła wszystkie dokumenty – w formie PDF, jpg itp. W odpowiedzi zwrotnej dostaje m.in. informację o składkach, wynagrodzeniach i podatkach do zapłacenia, sygnał o konieczności poprawy jakiego dokumentu wraz ze wskazaniem, co musi zostać skorygowane itp.

Dzięki Portalowi Biura możliwe jest też wykonywanie różnego rodzaju raportów i analiz. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu współpraca pomiędzy księgowym i przedsiębiorcą jest sprawna, szybka i bezbłędna. W systemie dostępne są dwa moduły:

 • Moduł Dokumenty
 • Moduł Raporty

Funkcjonują one autonomicznie lub współpracują ze sobą.

 

Czym tak naprawdę jest e-księgowość?

Pojęcie e-księgowości bywa różnie rozumiane. Na przykład banki reklamują jako e-księgowość udostępniane przez siebie usługi służące do samodzielnego rozliczania. Użytkownik otrzymuje dostęp do programu księgowego i… w zasadzie tyle.

Tymczasem rzeczywista e-księgowość nie zostawia przedsiębiorcy samego ze swoimi rozliczeniami. Za rozrachunki, wyliczenia i dotrzymywanie terminów odpowiedzialni są wykwalifikowani specjaliści. Korzystając z takiej usługi, przedsiębiorca uzyskuje rzetelne wsparcie. Gdy ma wątpliwości – a takich zdarza się wiele przy prowadzeniu własnej działalności – księgowy służy rzetelną wiedzą i bieżącą pomocą. To prawdziwa e-księgowość, która naprawdę ułatwia dopełnianie wszelkich obowiązków wobec urzędów i nie tylko.

 

Więcej o e-księgowości czytaj TUTAJ

Czytany 119 razy

Artykuły powiązane

 • E-księgowość w biurze rachunkowym E-księgowość w biurze rachunkowym

  Zmiany wprowadzane przez ustawodawcę, nowe pliki JPK, coraz większe wymagania klientów, ale też sytuacja związana z epidemią koronawirusa – wszystkie te czynniki wpływają na rzeczywistość współczesnego księgowego. Rozwiązaniem, które pozwala biurom rachunkowym dostosować się do potrzeb rynku, jest e-księgowość. Na czym ona polega?

 • Portal Biura wyróżniony za wspieranie małych i średnich firm! Portal Biura wyróżniony za wspieranie małych i średnich firm!

  Aplikacja webowa Portal Biura została wyróżniona tytułem Najlepszego Produktu dla MŚP w ramach raportu Turbiny Polskiej Gospodarki 2020. Ten nowoczesny produkt został doceniony przez specjalistów m.in. za wsparcie zapewniane małym i średnim przedsiębiorstwom w procesie szybkiego i bezkontaktowego przekazywania dokumentów.

 • InsERT GT współpracuje z Portalem Biura! InsERT GT współpracuje z Portalem Biura!

  Korzystasz z programów klasycznej linii InsERT GT? Rewizora GT lub Rachmistrza GT? Teraz możesz udostępnić swoim klientom dostęp do Portalu Biura! To niezwykle proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie, które wzmocni pozycję biura rachunkowego na rynku – nawet w obliczu pandemii i ograniczenia kontaktów.

 • Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe? Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe?

  Czasy, w których firma z Ursynowa koniecznie szukała biura rachunkowego na Ursynowie, powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym z powodzeniem możesz przesyłać dokumenty do księgowego z drugiej strony Polski! To nie tylko szersze możliwości, ale też wygoda, oszczędność i więcej czasu na rozwój własnego biznesu.

 • Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online? Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online?

  Nowa rzeczywistość wymaga nowoczesnych rozwiązań. Przesyłanie dokumentów księgowemu online to nie tylko bezpieczeństwo, ale też niesamowita wygoda i oszczędność! Poznaj możliwości, jakie daje przedsiębiorcom i ich księgowym SaldeoSMART – program zintegrowany m.in. z systemami InsERT.