Zapowiadane jeszcze przed 1 stycznia 2014 r. zmiany w odliczaniu VAT od samochodów wejdą w życie 1 kwietnia 2014 r. Ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312) została opublikowana 13 marca. Ten nowowprowadzony akt prawny nowelizuje Ustawę o VAT - wprowadza zupełnie nowy sposób odliczania podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych i innych aut o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, wydatków eksploatacyjnych oraz paliwa do nich.
Sprawdź: Nowa definicja samochodu osobowego w podatku dochodowym
Uwaga!
Od 1 kwietnia 2014 każdy wydatek dot. samochodu musi być dokładnie przeanalizowany pod kątem prawa do odliczenia podatku naliczonego; nie było jeszcze nigdy ograniczeń w odliczaniu VAT od napraw, części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych itp. – teraz już są!
Jedną z najbardziej odczuwalnych zmian jest ograniczenie możliwości odliczania VAT naliczonego z 60% na 50%. Ograniczenie dotyczyć będzie wydatków poniesionych na nabycie, wytworzenie oraz import pojazdów, jak również ich użytkowanie w ramach umowy najmu, leasingu itp. Nie ma natomiast ograniczenia kwotowego odliczenia VAT. Do tej pory maksymalna kwota odliczenia wynosiła 6 000 zł.
Nowością jest, że 50% VAT będzie można odliczyć od wydatków eksploatacyjnych - to niekorzystna zmiana, ponieważ do tej pory obowiązywało 100% odliczenia. Korzystne będzie natomiast wprowadzenie możliwości odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów - jednak nie od razu. Na tę możliwość będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Sprawdź, od kiedy można odliczać 50% VAT od paliwa
Uwaga!
Ograniczenie to dotyczy samochodów użytkowanych zarówno na cele działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Podatnik, który użytkuje auto wyłącznie do celów firmowych, będzie miał prawo dokonać 100% odliczenia.
Należy również pamiętać, iż w przypadku niektórych samochodów do 3,5 tony nie stosuje się ograniczenia w odliczaniu VAT. Pojazdy te zostały wymienione w art. 86a ust. 9 w związku z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy. Dotyczy to m.in. aut z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków.
Sprawdź, dla jakich jeszcze samochodów stosuje się 100% odliczenia
Kto zdecyduje się na odliczenie 100% VAT od samochodów?
Zgodnie z art. 86 ust. 3 pkt 1a ustawy o VAT w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r. ograniczenie możliwości odliczania VAT do 50% nie ma zastosowania w przypadku samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika. Brzmi pięknie, jednak w praktyce wcale nie będzie łatwe od spełnienia.
Przede wszystkim, podatnik chcący odliczyć 100% VAT od nabycia i eksploatacji samochodów oraz paliwa do nich będzie musiał prowadzić dokładną ewidencję przebiegu pojazdu. Warunek ten został zapisany w art. 86a ust. 12 znowelizowanej ustawy o VAT. Ewidencja ta ma umożliwić organom skarbowym kontrolę prawidłowości dokonywanych odliczeń.
Co musi zawierać ewidencja przebiegu pojazdu?
Ponadto, dokonanie 100% odliczenia będzie możliwe pod warunkiem złożenia w urzędzie skarbowym wypełnionego druku VAT-26. Wzór tej informacji został określony w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów z 12 lutego 2014 r., które ostatecznie opublikowano 21.03.2014r. jako rozporządzenie Ministra Finansów z 21.03.2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej - wejście w życie tego aktu prawnego również określono na 1 kwietnia 2014 r.
Kliknij i sprawdź, w jakim terminie należy złożyć VAT-26
Uwaga!
Podatnik, który nie zgłosi samochodu do 3,5 t jako wykorzystywanego wyłącznie do celów działalności gospodarczej na druku VAT-26, nie będzie miał prawa do 100% odliczenia VAT.
Aby więc możliwe było dokonywanie pełnego odliczenia VAT, koniecznie trzeba spełnić wszystkie poniższe warunki:
- Złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26
- Prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu
- Określić zasady używania, z których wynikać będzie, w jaki sposób samochód jest wykorzystywany
W przypadku tego ostatniego warunku przepisy nie precyzują, jak takie zasady powinny wyglądać. Podatnik powinien jednak wyraźnie określić sposób użytkowania samochodu w działalności gospodarczej - tak aby również wśród pracowników nie było wątpliwości, iż dane auto nie może być wykorzystywane do celów prywatnych.
Zobacz też: Pojazdy, dla których nie prowadzi się ewidencji, a przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT
Podatnik, który nie spełni tych wymogów, będzie miał prawo do odliczenia 50% VAT od nabycia samochodów, wydatków na ich eksploatację oraz - w późniejszym terminie - paliwa do ich napędu.
Zobacz też: Pełne odliczenie VAT od samochodów od 1.04.2014 - nawet 16 mln kary za błędy!