środa, 19 marzec 2014 09:45

100% i 50% odliczenia VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia 2014 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Mamy ustawę o VAT - zmiany pewne! Zapowiadane przepisy ograniczające możliwość odliczania VAT od samochodów z 60% na 50% wchodzą w życie 1 kwietnia 2014 r. Podobnie jak przepisy umożliwiające stosowanie 100% odliczenia w przypadku aut do 3,5 tony użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Nie jest jednak tak różowo, jak byśmy chcieli - aby dokonać pełnego odliczenia, będzie trzeba spełnić dodatkowe, rygorystyczne warunki.

Zapowiadane jeszcze przed 1 stycznia 2014 r. zmiany w odliczaniu VAT od samochodów wejdÄ… w życie 1 kwietnia 2014 r. Ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312) zostaÅ‚a opublikowana 13 marca. Ten nowowprowadzony akt prawny nowelizuje UstawÄ™ o VAT - wprowadza zupeÅ‚nie nowy sposób odliczania podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych i innych aut o masie nieprzekraczajÄ…cej 3,5 tony, wydatków eksploatacyjnych oraz paliwa do nich.

 

Sprawdź: Nowa definicja samochodu osobowego w podatku dochodowym

 

Uwaga!

Od 1 kwietnia 2014 każdy wydatek dot. samochodu musi być dokÅ‚adnie przeanalizowany pod kÄ…tem prawa do odliczenia podatku naliczonego; nie byÅ‚o jeszcze nigdy ograniczeÅ„ w odliczaniu  VAT od napraw, części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych itp.  – teraz już sÄ…!

 

50% VAT od samochodów

Jedną z najbardziej odczuwalnych zmian jest ograniczenie możliwości odliczania VAT naliczonego z 60% na 50%. Ograniczenie dotyczyć będzie wydatków poniesionych na nabycie, wytworzenie oraz import pojazdów, jak również ich użytkowanie w ramach umowy najmu, leasingu itp. Nie ma natomiast ograniczenia kwotowego odliczenia VAT. Do tej pory maksymalna kwota odliczenia wynosiła 6 000 zł.

Nowością jest, że 50% VAT będzie można odliczyć od wydatków eksploatacyjnych - to niekorzystna zmiana, ponieważ do tej pory obowiązywało 100% odliczenia. Korzystne będzie natomiast wprowadzenie możliwości odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów - jednak nie od razu. Na tę możliwość będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

 

Sprawdź, od kiedy można odliczać 50% VAT od paliwa

 

Uwaga!

Ograniczenie to dotyczy samochodów użytkowanych zarówno na cele działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Podatnik, który użytkuje auto wyłącznie do celów firmowych, będzie miał prawo dokonać 100% odliczenia.

 

Należy również pamiÄ™tać, iż w przypadku niektórych samochodów do 3,5 tony nie stosuje siÄ™ ograniczenia w odliczaniu VAT. Pojazdy te zostaÅ‚y wymienione w  art. 86a ust. 9 w zwiÄ…zku z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy. Dotyczy to m.in. aut z otwartÄ… częściÄ… przeznaczonÄ… do przewozu Å‚adunków.

 

Sprawdź, dla jakich jeszcze samochodów stosuje się 100% odliczenia

 

Kto zdecyduje się na odliczenie 100% VAT od samochodów?

Zgodnie z art. 86 ust. 3 pkt 1a ustawy o VAT w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r. ograniczenie możliwości odliczania VAT do 50% nie ma zastosowania w przypadku samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika. Brzmi pięknie, jednak w praktyce wcale nie będzie łatwe od spełnienia.

Przede wszystkim, podatnik chcÄ…cy odliczyć 100% VAT od nabycia i eksploatacji samochodów oraz paliwa do nich bÄ™dzie musiaÅ‚ prowadzić dokÅ‚adnÄ… ewidencjÄ™ przebiegu pojazdu. Warunek ten zostaÅ‚ zapisany w art. 86a ust. 12 znowelizowanej ustawy o VAT. Ewidencja ta ma umożliwić organom skarbowym kontrolÄ™ prawidÅ‚owoÅ›ci dokonywanych odliczeÅ„.

 

Co musi zawierać ewidencja przebiegu pojazdu?

 

Ponadto, dokonanie 100% odliczenia bÄ™dzie możliwe pod warunkiem zÅ‚ożenia w urzÄ™dzie skarbowym wypeÅ‚nionego druku VAT-26. Wzór tej informacji zostaÅ‚ okreÅ›lony w projekcie rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z 12 lutego 2014 r., które ostatecznie opublikowano 21.03.2014r. jako rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z 21.03.2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyÅ‚Ä…cznie do dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - wejÅ›cie w życie tego aktu prawnego również okreÅ›lono na 1 kwietnia 2014 r.

 

Kliknij i sprawdź, w jakim terminie należy złożyć VAT-26

 

Uwaga!

Podatnik, który nie zgłosi samochodu do 3,5 t jako wykorzystywanego wyłącznie do celów działalności gospodarczej na druku VAT-26, nie będzie miał prawa do 100% odliczenia VAT.

 

Pobierz: Formularz VAT-26

 

Aby więc możliwe było dokonywanie pełnego odliczenia VAT, koniecznie trzeba spełnić wszystkie poniższe warunki:

  • ZÅ‚ożyć w urzÄ™dzie skarbowym informacjÄ™ VAT-26
  • Prowadzić ewidencjÄ™ przebiegu pojazdu
  • OkreÅ›lić zasady używania, z których wynikać bÄ™dzie, w jaki sposób samochód jest wykorzystywany

W przypadku tego ostatniego warunku przepisy nie precyzują, jak takie zasady powinny wyglądać. Podatnik powinien jednak wyraźnie określić sposób użytkowania samochodu w działalności gospodarczej - tak aby również wśród pracowników nie było wątpliwości, iż dane auto nie może być wykorzystywane do celów prywatnych.

 

Zobacz też: Pojazdy, dla których nie prowadzi się ewidencji, a przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT

 

Podatnik, który nie spełni tych wymogów, będzie miał prawo do odliczenia 50% VAT od nabycia samochodów, wydatków na ich eksploatację oraz - w późniejszym terminie - paliwa do ich napędu.

 

Zobacz też: Pełne odliczenie VAT od samochodów od 1.04.2014 - nawet 16 mln kary za błędy!

Czytany 18590 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:44

Artykuły powiązane

  • OÅ›wiadczenie każdej osoby obsÅ‚ugujÄ…cej kasÄ™ fiskalnÄ… OÅ›wiadczenie każdej osoby obsÅ‚ugujÄ…cej kasÄ™ fiskalnÄ…

    Zatrudniasz nowego operatora kasy fiskalnej? Pamiętaj o wymogu, które nałożyły na podatników przepisy obowiązujące od 1 maja 2019 r.! Każdy z pracowników musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – jeszcze przed rozpoczęciem pracy z kasą fiskalną. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku.

  • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

    Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

  • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

    Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.

  • Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r. Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r.

    Wyższy limit odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego będzie obowiązywał już od początku 2019 r. Wprowadzone jednak zostaną inne, mniej korzystne zmiany. Od nowego roku większość podatników nie będzie już mogła w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego – możliwe będzie zaliczenie 75% wydatków. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w ustawach PIT i CIT w 2019 r.

  • Ministerstwo Finansów wyjaÅ›nia: deklaracjÄ™ VAT za grudzieÅ„ 2015 złóż do nowego urzÄ™du Ministerstwo Finansów wyjaÅ›nia: deklaracjÄ™ VAT za grudzieÅ„ 2015 zÅ‚óż do nowego urzÄ™du

    W związku ze zmianami właściwości urzędów skarbowych od 1 stycznia 2016 r. wśród przedsiębiorców pojawiły się wątpliwości: do którego urzędu należy złożyć deklarację VAT za grudzień lub ostatni kwartał 2015 r.? Sprawdź, jakiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów i gdzie załatwiać pozostałe sprawy podatkowe niezakończone przed 1 stycznia 2016 r.