Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie większości zeznań podatkowych PIT za 2013 rok. Obowiązek wypełnienia odpowiedniego formularza i złożenia go we właściwym urzędzie skarbowym spoczywa na każdym podatniku, który w ubiegłym roku uzyskiwał dochody opodatkowane podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia 2014 r. należy złożyć zeznania PIT-37, PIT-36, PIT-36L, jak również PIT-38 i PIT-39 za 2013 r. Spóźnienie ze złożeniem zeznania rocznego może skutkować m.in. mandatem karnym, brakiem możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz koniecznością zapłacenia odsetek od nieterminowo zapłaconego podatku.
Pamiętaj!
Składasz PIT za 2013 r.? W środę 30 kwietnia 2014 r. mija ostateczny termin na złożenie zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.
Termin złożenia zeznania PIT jest również terminem zapłaty podatku wynikającego z rozliczenia. Składający wyżej wymienione zeznania podatnicy, u których wystąpił podatek do zapłaty, muszą dokonać wpłaty do 30 kwietnia 2014 r.
Wyjątkiem wśród zeznań podatkowych jest PIT-28: Należało je złożyć do końca stycznia 2014 r. Podatnicy, którzy przegapili ten termin, powinni jak najszybciej dopełnić formalności. Niestety w wielu przypadkach będą musieli liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę i mandatu karnego.
Zeznanie roczne PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika na dzień 31 grudnia 2013 r. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie, którzy w tym dniu mieli różne miejsca zamieszkania, należy wziąć pod uwagę miejsce zamieszkania jednego z nich.
Kliknij i sprawdź, jakie zeznanie PIT powinieneś złożyć za 2013 r.!
W jaki sposób złożyć zeznanie PIT?
Podatnik ma kilka możliwości złożenia zeznania podatkowego PIT. Jednym z najprostszych, ale zwykle najbardziej czasochłonnych rozwiązań jest zaniesienie wypełnionego formularza osobiście do kancelarii urzędu skarbowego. To nienajlepsze rozwiązanie dla tych, którzy składają zeznanie PIT w ostatnich dniach kwietnia - chyba, że mają sporo wolnego czasu na stanie w kolejkach.
Podatnik może także wrzucić zeznanie roczne PIT do urzędomatu. Urządzenia takie można znaleźć w urzędach skarbowych - przyjmują one formularze i wydają odpowiednie potwierdzenia.
Wysłanie zeznania PIT pocztą to kolejne tradycyjne rozwiązanie, stosowane przez wielu podatników. Należy jednak pamiętać, aby rozliczenie wysłać listem poleconym, ponieważ potwierdzenie nadania może okazać się dowodem na złożenie zeznania, w przypadku gdyby list nie dotarł do urzędu. Na kopercie warto napisać numer formularza, który wysyłamy (np. PIT-37). W przypadku złożenia zeznania tą drogą liczy się data wysłania listu, a nie dzień, w którym dotrze on do urzędu. Na wizytę na poczcie mamy więc czas do 30 kwietnia 2014.
Wysłanie PIT drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wypełniony formularz można złożyć bez wychodzenia z domu i bez stania w kolejkach. Podatnik składający zeznanie roczne tą drogą otrzymuje potwierdzenie przyjęcia formularza. Nie trzeba też posiadać podpisu elektronicznego - system weryfikuje użytkownika poprzez żądanie podania danych z zeznania z poprzedniego roku (2012).
Ulga internetowa - czy możesz z niej skorzystać?
Podatnicy, którzy w zeznaniu PIT za 2013 r. zamierzają skorzystać z ulgi internetowej, muszą pamiętać, iż zmieniły się przepisy dotyczące możliwości dokonania tego odliczenia. Z ulgi internetowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy nie korzystali z niej do tej pory, lub skorzystali z niej raz - w rozliczeniu za rok 2012. Nie mogą dokonać odliczenia osoby, które skorzystały z ulgi dwa lub więcej razy albo skorzystały z niej raz, ale w rozliczeniu za rok wcześniejszy niż 2012.
Więcej o uldze internetowej przeczytasz TUTAJ
Oczywiście ulga internetowa nie jest jedynym odliczeniem, z którego można skorzystać w rozliczeniu za 2013 r. Podatnicy, którzy spełniają odpowiednie warunki i ponieśli określone wydatki mogą skorzystać na przykład z ulgi rehabilitacyjnej, odsetkowej, ulgi na nabycie nowych technologii czy chociażby ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci). W przypadku korzystania z tej ostatniej należy jednak pamiętać, że w rozliczeniu PIT za 2013 r. obowiązują nowe zasady dokonywania odliczeń.
Dowiedz się więcej o uldze na dzieci
Warto również pomyśleć o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik ma prawo sam wybrać, komu za pośrednictwem urzędu przekaże tę kwotę. Należy jednak pamiętać, że 1% podatku można przekazać tylko organizacji pożytku publicznego wymienionej w wykazie ogłoszonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten znajduje się na stronie Ministerstwa.
Masz wątpliwości, czy dobrze wypełniłeś formularz PIT za 2013 rok? Nie ryzykuj: Powierz swoje zeznanie specjalistom z biura rachunkowego BUCHCOM w Warszawie. Z nami na pewno zdążysz przed 30 kwietnia!