piątek, 22 sierpień 2014 00:00

Kasa fiskalna u prawnika 2015

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Świadczysz usługi prawne lub usługi doradztwa podatkowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Jeśli wciąż masz prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na niskie obroty, niewielką liczbę transakcji lub formę zapłaty za usługi, najprawdopodobniej nie pocieszysz się długo tym prawem. W projekcie rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, znalazły się nowe wyłączenia ze zwolnień. Sprawdź, czy obejmą one także Twoje usługi.

Podatnicy korzystający ze zwolnień z kas fiskalnych już od dawna wypatrywali wieści o zmianach, jakie w 2015 roku czekają ich w związku z nowymi przepisami. Obowiązujące w latach 2013-2014 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) straci swoją moc 31 grudnia 2014 rok. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Jak można było się spodziewać, nowe przepisy przyniosą kolejne ograniczenie grona podatników mogących korzystać z prawa do zwolnienia z kas. Jednak tym razem zmianie nie ulegnie wysokość limitu do zwolnienia podmiotowego. Natomiast rozszerzony zostanie katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas fiskalnych.

 

W projekcie nowego rozporządzenia Ministra Finansów znalazł się § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g, czytamy w nim:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
g) prawnych (w tym w zakresie doradztwa podatkowego), z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P,

 

Oznacza to, iż zgodnie z projektem nowego rozporządzenia od 1 stycznia 2015 roku podatnicy świadczący usługi prawne nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Bez znaczenia będzie wysokość obrotu realizowanego przez prawnika czy doradcę podatkowego w ciągu roku, sposób zapłaty czy niewielka liczba transakcji. Osoby świadczące usługi prawne oraz usługi doradztwa podatkowego będą musiałby bezwzględnie stosować kasy fiskalne do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Pozbawienie prawa do zwolnień w 2015 roku ominie jednak notariuszy, ale tylko w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P.

 

Ministerstwo Finansów już raz ograniczyło prawnikom prawo do korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych. Do 30 kwietnia 2011 roku usługi prawne korzystały ze zwolnienia przedmiotowego - przysługującego ze względu na charakter czynności. Z dniem 1 maja 2011 roku zwolnienie to zostało zlikwidowane. Osoby świadczące usługi prawne na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wciąż mogły jednak korzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeśli ich obroty nie przekroczyły określonego limitu. Po spełnieniu określonych warunków prawnik mógł również skorzystać ze zwolnienia przysługującego ze względu na niewielką liczbę transakcji i odbiorców (poz. 34 załącznika do obecnie obowiązującego rozporządzenia), lub zwolnienia przysługującego ze względu na formę zapłaty (poz. 37 załącznika do tegoż rozporządzenia).

Od 1 stycznia 2015 roku podatnik świadczący usługi prawne ma zostać pozbawiony prawa do wszelkich zwolnień z kas. W praktyce oznacza to, iż każdy prawnik świadczący takie usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych będzie musiał wprowadzić kasę do swojej działalności w 2015 roku.

 

Pamiętajmy, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek stosowania kas fiskalnych dotyczy wszystkich podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Minister Finansów został uprawniony do wprowadzenia czasowych zwolnień z tego obowiązku dla niektórych grup podatników i niektórych czynności. Gdyby więc 1 stycznia 2015 r. nie weszło w życie żadne nowe rozporządzenie, od tego dnia obowiązek stosowania kas dotyczyłby wszystkich podatników bez wyjątku i bez prawa do żadnych zwolnień.

 

Kliknij i dowiedz się, do kiedy masz czas na wprowadzenie kasy do kancelarii prawnej

 

Kasa fiskalna dla prawnika - jaką wybrać?

Jeden z najważniejszych kroków do celu, jakim jest skuteczne wprowadzenie kasy fiskalnej w kancelarii prawnej w 2015 roku, stanowi wybór urządzenia dopasowanego do potrzeb konkretnej działalności. Prawnik czy doradca podatkowy nie potrzebuje zaawansowanej, wielofunkcyjnej drukarki fiskalnej, dedykowanej przede wszystkim dużym sklepom i marketom. W zupełności wystarczy mu mała, funkcjonalna kasa fiskalna.

 

Podatnikom świadczącym usługi prawne i usługi doradztwa podatkowego szczególnie polecamy następujące modele kas fiskalnych:

Cena: 1299 PLN (netto)
Cena: 1549 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)
Cena: 1690 PLN (netto)

Novitus Nano E - kasa stworzona z myślą o prawnikach. Początkowo funkcjonowała nawet w opcji Nano E Lex - nazwa zwracała uwagę na niezwykłą skuteczność w ewidencjonowaniu usług prawniczych. To prosta w obsłudze, elegancka i poręczna kasa z elektroniczną kopią paragonu i szybkim mechanizmem drukującym. Wyróżniają ją niewielkie wymiary i mała waga - urządzenie z łatwością zmieści się w teczce prawnika, jeśli ten podróżuje ze swoją kasą. Na uwagę zasługuje także bardzo wydajny akumulator kasy fiskalnej dla prawników Nano E: Bez podłączania do źródła zasilania wydrukuje do 2.500 paragonów fiskalnych - to z pewnością o wiele więcej, niż prawnik jest w stanie wystawić w ciągu dnia. Kasa dla prawników Novitus Nano E świetnie się prezentuje na biurku w kancelarii prawnej. Drukuje paragony na szerokim papierze termicznym, który wygląda profesjonalnie i pozwala na wydruk szczegółowej nazwy usługi prawnej. Dowiedz się więcej...

 

Posnet Mobile HS EJ - najmniejsza kasa na rynku została zaprojektowana m.in. z myślą o prawnikach podróżujących z kasą w teczce lub w kieszeni. Mobile HS EJ jest też leciutka i bardzo wygodna. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze prawnik nie traci czasu na długotrwałe szkolenia z obsługi urządzenia. Czytelne wyświetlacze LCD dla operatora i klienta pozwalają osobie korzystającej z usługi prawnej na bieżąco weryfikować rejestrowanie transakcji na kasie. Kasa dla prawników Posnet Mobile HS EJ została wyposażona we wszystkie cechy nowoczesnego i profesjonalnego urządzenia fiskalnego: Elektroniczną kopię paragonu, wydajny akumulator pozwalający na wydruk aż 50.000 wierszy paragonu bez konieczności podłączania urządzenia do źródła zasilania, szybki mechanizm drukujący paragony na szerokiej rolce papieru termicznego, aż 40-znakową nazwę towaru lub usługi oraz wiele innych. Dowiedz się więcej...

 

Oczywiście każda kancelaria prawna ma nieco inne potrzeby, dlatego zanim wybierzemy odpowiednie urządzenie, najlepiej skonsultować się ze specjalistą - profesjonalnym sprzedawcą i serwisantem kas fiskalnych. Taki profesjonalista wie, jak rozpoznać potrzeby podatnika świadczącego usługi prawne lub usługi doradztwa podatkowego i znaleźć urządzenie najlepiej w te potrzeby trafiające.

 

Nie czekaj, aż zabraknie kas - już dziś przyjdź do naszego sklepu z kasami fiskalnymi i skorzystaj z darmowego doradztwa, darmowego szkolenia i darmowej fiskalizacji!

 

Kasy fiskalne dla prawników - zobacz naszą ofertę

 

Uwaga! Nowe roporządzenie w sprawie zwolnień zostało już opublikowane! Ostatecznie zatwierdzony akt prawny nieco różni sie od pierwotnego projektu. Przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy poradnik na temat stosowania zwolnień z kas fiskalnych od 1 stycznia 2015 r.:

Poradnik: Kasy fiskalne - zmiany na 2015 i 2016 r.

Czytany 7710 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 12:30

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Szukasz kasy online dla prawników? Szukasz kasy online dla prawników?

  Mała, mobilna kasa fiskalna? Funkcjonalna drukarka obsługiwana z poziomu aplikacji komputerowej? A może innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online dla prawników, które optymalnie trafią w potrzeby kancelarii adwokackiej!

 • Kasy online odroczone dla prawników! Kasy online odroczone dla prawników!

  Świadczysz usługi prawnicze? Masz pół roku więcej na zainstalowania kasy fiskalnej online! Rząd przesunął terminy wymiany kas na urządzenia online’owe dla wszystkich branż, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Możesz wymienić kasę do lipca 2021 r. bez obawy o utratę prawa do ulgi.

 • Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy Kasy fiskalne online 2018: Nowa wersja projektu ustawy

  Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe ma objąć jeszcze dwie duże grupy podatników – lekarzy i prawników. Zmieniły się też terminy wymiany kas dla branży budowlanej i usług krótkotrwałego zakwaterowania. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy nowelizacyjnej. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzono w stosunku do pierwotnego projektu – pojawiła się m.in. zupełnie nowa sankcja za brak przeglądu technicznego kasy.

 • Kasy fiskalne u prawników i doradców podatkowych – w 2017 r. od pierwszej sprzedaży! Kasy fiskalne u prawników i doradców podatkowych – w 2017 r. od pierwszej sprzedaży!

  Nowe rozporządzenie przyniosło prawnikom i doradcom podatkowym dwie ważne zmiany – możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej oraz likwidację preferencyjnego, 2-miesięcznego okresu na wprowadzenie tego urządzenia w działalności. Sprawdź, jakie przepisy dotyczące ewidencjonowania usług prawniczych i usług doradztwa podatkowego na kasie fiskalnej obowiązują w 2017 r. i poznaj popularne urządzenia w atrakcyjnej cenie.