Ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej korzysta w Polsce tysiące podatników. W tym szerokie grono lekarzy i lekarzy dentystów. Obecnie najwięcej osób korzysta ze zwolnienia podmiotowego - przysługuje ono wtedy, gdy obroty podatnika ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekraczają 20.000 zł netto w skali roku. Lekarze dentyści bardzo często przyjmują pacjentów prywatnie na przykład jeden lub dwa dni w tygodniu. W pozostałe dni pracują w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub z innym podmiotem gospodarczym. Niewielka liczba przyjmowanych pacjentów to też zazwyczaj niewielki obrót - właśnie dlatego obecnie wciąż wielu dentystów korzysta ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Z końcem roku 2014 traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Obowiązywało ono w latach 2013-2014. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku za pomocą urządzenia fiskalnego dotyczy wszystkich podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Natomiast w myśli art. 111 ust. 8 tejże ustawy, Minister Finansów ma prawo wprowadzić czasowe zwolnienia z tego obowiązku dla niektórych grup podatników i niektórych czynności. Aby konieczność stosowania kas fiskalnych nie objęła od 1 stycznia 2015 roku wszystkich podatników bez wyjątku, Ministerstwo musi opublikować nowe rozporządzenie.
Znamy już projekt z 22.07.2014 roku nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Wbrew obawom wielu przedsiębiorców projektowane przepisy nie zmniejszą limitu obrotu do zwolnienia. Rozszerzy się natomiast katalog czynności wyłączonych z prawa do wszelkich zwolnień z kas fiskalnych.
Lekarzy dentystów, którzy obecnie korzystają ze zwolnienia z kas ze względu na niskie obroty, nie ucieszy nowy projekt Ministerstwa Finansów. Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy dentystów znalazło się bowiem w katalogu czynności, których wykonywanie wyklucza prawo do korzystania z jakichkolwiek zwolnień z kas.
Czytamy o tym w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f projektu nowego rozporządzenia:
§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
Co ta zmiana w praktyce oznacza dla lekarzy dentystów? Oznacza, iż od 1 stycznia 2015 roku ze względu na świadczone przez nich usługi opieki medycznej nie będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego, przysługującego ze względu na niski obrót. W 2015 roku każdy dentysta świadczący usługi w zakresie opieki medycznej na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi będzie musiał wprowadzić kasę fiskalną w swej działalności.
Lekarz dentysta świadczący usługi w zakresie opieki medycznej nie będzie również mógł korzystać ze zwolnień, o których mowa w II części załącznika do obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Tak naprawdę jedynym z wymienionych tam zwolnień, z których w praktyce korzystają obecnie lekarze świadczący usługi opieki medycznej, jest to, o którym mowa w poz. 34 załącznika do tego aktu prawnego. Zwolnienie to przysługuje podatnikom świadczącym w ciągu roku niewielką liczbę usług dla niewielu odbiorców.
Dentyści świadczący usługi w zakresie opieki medycznej nie będą mogli korzystać z żadnego zwolnienia wymienionego w II części załącznika do rozporządzenia. Poza tym zwolnienie przysługujące ze względu na niewielką liczbę usług ma zostać całkowicie usunięte - nie znalazło się ono w projekcie nowego rozporządzenia, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.
Podatnikom, którzy utracą prawo do zwolnienia z kas fiskalnych ze względu na rodzaj wykonywanej czynności, ustawodawca dał dwa miesiące na wprowadzenie kasy w działalności, licząc od dnia wejścia w życie nowych przepisów.
Sprawdź, kiedy wprowadzić kasę do gabinetu stomatologicznego w 2015 r.
To zrozumiałe, że większość lekarzy dentystów postrzega konieczność zakupienia kasy fiskalnej jako przykry obowiązek i niepotrzebny wydatek. Warto jednak pamiętać, iż urządzenie fiskalne umiejętnie dopasowane do potrzeb gabinetu stomatologicznego ułatwia wiele procesów sprzedażowych, przyczynia się do poprawy jakości obsługi pacjenta, a nawet do zwiększenia zysków. Dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór - fachowe doradztwo specjalisty-serwisanta kas jest w tym wypadku bardzo wskazane. Poza tym dentysta rozpoczynający pracę z kasą fiskalną ma prawo do ulgi z urzędu skarbowego - nawet 700 zł za każde zgłoszone urządzenie. Wystarczy tylko spełnić trzy proste warunki określone przez ustawodawcę.
Kliknij i sprawdź, jak uzyskać ulgę na kasę fiskalną dla dentysty
Kasa fiskalna dla dentysty - jaką wybrać?
W gabinecie stomatologicznym sprawdzi się prosta, niewielka kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonu. Jeśli dentysta planuje podróżować z urządzeniem, dodatkowo powinno być ono lekkie i swobodnie mieścić się w lekarskiej torbie.
Dla stomatologów polecamy następujące modele kas fiskalnych:
Posnet Mobile HS EJ: To najmniejsza kasa fiskalna na rynku, która z łatwością zmieści się w torbie, a nawet w kieszeni. Niezwykle lekka, praktyczna i poręczna znakomicie wkomponuje się w wystrój lekarskiego biurka. Projektując kasę fiskalną Mobile HS EJ producent uwzględnił konkretne potrzeby lekarzy dentystów: W ten sposób powstało urządzenie o niezwykle wytrzymałym akumulatorze - drukuje aż 50.000 wierszy paragonu bez podłączania do źródła zasilania. 40-znakowe pole nazwy towaru lub usługi pozwala na zaprogramowanie dokładnych i precyzyjnych nazw usług stomatologicznych - tak aby pacjent nie miał żadnych wątpliwości, za co zapłacił. Kasa dla stomatologów Posnet Mobile HS Ej drukuje paragonu szybko i na szerokiej rolce papieru termicznego, dzięki której paragony fiskalne są czytelne i wyglądają profesjonalnie. Dowiedz się więcej o tej kasie…
Novitus Nano E: To kasa stworzona z myślą o lekarzach - jest też w tej branży jedną z najbardziej popularnych. Wygodna, elegancka i prosta w obsłudze, znakomicie sprawdza się w gabinetach stomatologicznych. Dzięki niewielkim wymiarom i małej wadze może być swobodnie przenoszona w lekarskiej torbie. Wytrzymały akumulator pozwala na wydruk aż 2.500 paragonów fiskalnych bez ładowania. Moduł Bluetooth umożliwia komunikację on-line kasy z komputerem - bez kabli i przewodów. Szeroka rolka papieru termicznego pozwala na wydruk czytelnych i profesjonalnie wyglądających paragonów, a duża baza nazw towarów i usług (aż 3.000 pozycji) umożliwia zaprogramowanie precyzyjnych nazw usług stomatologicznych. Dowiedz się więcej o tej kasie…
Elzab K10: To pierwsza na rynku kasa fiskalna z panelem dotykowym, stworzona dla tych lekarzy dentystów, którzy oprócz funkcjonalności cenią sobie również elegancki i nowoczesny design. Do wyboru mamy aż cztery ciekawe warianty kolorystyczne - dzięki nim dentysta dopasuje wygląd kasy do wystroju swojego gabinetu. Niezwykła prostota obsługi - podoba do tej, jaką mają smartfony - sprawia, że z kasą Elzab K10 poradzi sobie każdy, nawet stażysta czy praktykant. Wytrzymały akumulator umożliwia wydruk aż 4.200 paragonów bez ładowania. To szczególnie praktyczne dla tych lekarzy dentystów, którzy świadczą usługi opieki medycznej w różnych miejscach i muszą zabierać ze sobą kasę. Urządzenie zostało wyposażone w wygodną smycz, dzięki której można ją nosić na szyi i mieć dwie ręce wolne. Elzab K10 szczególnie dobrze sprawdza się w trudnych warunkach - jest odporna na upadki, uszkodzenia czy negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy pył. Dowiedz się więcej o tej kasie…
Kup kasÄ™ teraz i skorzystaj z darmowego szkolenia
Kasy fiskalne dla stomatologów - zobacz naszą ofertę
Kasa fiskalna a kontrakt dentysty z NFZ
Urządzenia fiskalne zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT służą do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dentysta, który od 2015 roku rozpocznie prowadzenie ewidencji za pomocą kasy, ma obowiązek rejestrować na niej wyłącznie usługi świadczone bezpośrednio na rzecz pacjentów będących takimi osobami. Jeśli lekarz dentysta przyjmuje pacjentów również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub z inną przychodnią, nie rejestruje tej sprzedaży na kasie. Podmiotowi, z którym ma kontrakt, wystawia fakturę lub rachunek. W takim wypadku nie wystawia paragonów fiskalnych bezpośrednio pacjentom.
Lekarz dentysta świadczący usługi opieki medycznej wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub innymi podmiotami, nie musi wprowadzać kasy fiskalnej w 2015 r. Obowiązek wprowadzenia kasy dotyczy bowiem tylko dentystów świadczących te usługi bezpośrednio na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Natomiast dentysta świadczący usługi opieki medycznej zarówno bezpośrednio na rzecz pacjentów, jak i w ramach kontraktu z innym podmiotem, na kasie fiskalnej będzie rejestrował wyłącznie świadczenie usług bezpośrednio na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Uwaga! Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień zostało opublikowane w Dz. U. z dnia 7 listopada 2014 r. Przygotowaliśmy dla Państwa darmowy, kompleksowy poradnik na temat kas fiskalnych w latach 2015-2016:
Kliknij po praktyczny poradnik: Kasy fiskalne latach 2015-2016