Jak będzie wyglądał nowy system kas online?

Nowoczesny, całkowicie zmodernizowany system kasowy ma opierać się przede wszystkim o cyfryzację dokumentów i raportów fiskalnych, transmisję online danych z kas do centralnej bazy danych resortu finansów oraz wprowadzenie standardu komunikacyjnego kasa-terminal płatniczy. Dowiedz się, jak od 2018 r. będzie wyglądał system kas fiskalnych online w Polsce.

Planowana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce nabrała realnego kształtu – znamy już praktycznie ostateczną wersję projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

 

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak będzie wyglądał nowy system kas fiskalnych online. Od 2018 r. wprowadzonych bowiem zostanie bardzo wiele istotnych zmian. Warto już teraz się na nie przygotować, aby po nowelizacji przepisów móc bez obaw rozpocząć pracę w nowym systemie kasowym.

 

Kasy fiskalne online wysyłają dane do Ministerstwa Finansów

Zgodnie z przepisami, które mają obowiązywać od 2018 r., każda kasa i drukarka fiskalna będzie wyposażona w interfejs komunikacyjny umożliwiający komunikację z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Współpraca ta będzie się odbywać przez Internet za pomocą standardowego łącza lub poprzez modem GPRS. Kasy fiskalne online zapewnią automatyczną transmisję pakietu danych w postaci paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz raportów fiskalnych dobowych. Każda kasa online będzie wyposażona w interfejs komunikacyjny niezbędny do nawiązania połączenia z centralnym repozytorium.

 

Dane przesyłane będą do repozytorium w postaci elektronicznej zgodnej ze strukturami Jednolitego Pliku Kontrolnego. Oprogramowanie resortu finansów przeprowadzać będzie zaawansowane analizy danych fiskalnych. Działania takie mają zmniejszyć liczbę kontroli skarbowych podnosząc jednocześnie ich efektywność.

 

Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących kas fiskalnych online znikną wątpliwości sprzedawców co do poprawności stosowanych stawek podatku VAT – stanie się tak za sprawą automatycznej aktualizacji z systemu centralnego.

 

Kasy fiskalne online drukują paragony i emitują e-paragony

Każdy klient będzie mógł wybrać, czy chce otrzymać paragon fiskalny w tradycyjnej formie papierowej, czy dokument elektroniczny. Kasy będą bowiem jednocześnie emitować dwie wersje dokumentów. Wystarczy, że konsument poda posiadany kod nabywcy, a e-paragon zostanie wysłany na jego adres e-mail. Rozwiązanie to okaże się bardzo korzystne m.in. dla sklepów internetowych.

 

Kasa fiskalna online współpracuje z terminalem płatniczym

Każda kasa online będzie wyposażona w interfejs komunikacyjny do terminala płatniczego. Urządzenia fiskalne osiągną zgodność ze standardem terminali płatniczych opracowanym przez FROB (Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego), dzięki czemu przyjęcie płatności bezgotówkowych stanie się łatwiejsze i szybsze.

 

Kasa fiskalna online zapisuje kopie dokumentów w postaci cyfrowej

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy fiskalne będą wyposażone wyłącznie w jedną rolkę papieru kasowego. Kopie dokumentów fiskalnych zapisywać się będą w formie elektronicznej w pamięci chronionej i pamięci fiskalnej. Rozwiązanie to przyniesie przedsiębiorcom sporo oszczędności – koszty zakupu papieru kasowego zmniejszą się dwukrotnie, nie będzie też trzeba poszukiwać miejsca na przechowywanie zadrukowanych rolek kopii paragonów.