Fiskalizacja kasy ONLINE

 

Ewidencjonowanie sprzedaży na kasie online’owej wymaga dokonania fiskalizacji.

 

Uprawniony do tego jest wyÅ‚Ä…cznie autoryzowany punkt serwisowy. Fiskalizacja to czynność niezbÄ™dna do wprowadzenia kasy w tryb fiskalny – tryb, w którym wszystkie informacje o transakcjach i zdarzeniach zapisujÄ… siÄ™ w pamiÄ™ci urzÄ…dzenia i przesyÅ‚ane sÄ… do Centralnego Repozytorium Kas. W kasach fiskalnych online fiskalizacja odbywa siÄ™ na podobnej zasadzie, co w tradycyjnych urzÄ…dzeniach z elektroniczna i papierowÄ… kopiÄ… paragonu.

Czynność ta może być wykonana wyÅ‚Ä…cznie przez uprawnionego serwisanta. Proces fiskalizacji kasy online polega na zapisaniu numeru identyfikacyjnego podatnika NIP w pamiÄ™ci fiskalnej, a także numeru urzÄ™du skarbowego, numeru NIP serwisu i danych serwisanta przeprowadzajÄ…cego fiskalizacjÄ™. Czynność ta jest nieodwracalna. W późniejszym czasie można zmienić takie dane, jak nazwa firmy i adres jej siedziby, zapisywane sÄ… one bowiem w pamiÄ™ci operacyjnej i mogÄ… zostać skorygowane.

 

Fiskalizacja kasy

 

Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy użyciu kas on-line podatnik, przy pomocy serwisanta, dokonuje fiskalizacji, zapewniając połączenie umożliwiające przesyłanie danych między kasą on-line a Centralnym Repozytorium Kas. Fiskalizacji dokonuje się wyłącznie w trybie serwisowym, w przypadku gdy kasa on-line zawiera pamięć fiskalną oznaczoną numerem unikatowym oraz pamięć chronioną niezawierającą danych. Podczas automatycznej fiskalizacji kasa otrzymuje numer ewidencyjny, który jest zapisywany w pamięci chronionej kasy. Zakończenie fiskalizacji potwierdzone jest wystawieniem raportu fiskalnego fiskalizacji i pobraniem przez kasę i zapisem w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych.

(Podstawa prawna: § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących)

 

W przypadku konieczności wymiany pamięci chronionej podatnik używający kas on-line jest obowiązany dokonać zapisu danych z pamięci chronionej na zewnętrzny nośnik danych, chyba że pamięć ta uległa uszkodzeniu. W przypadku konieczności wymiany pamięci fiskalnej w kasach on-line w przypadku jej zapełnienia lub uszkodzenia, podatnik zapewnia wykonanie wskazanych czynności, których należy dokonać w przypadku zakończenia używania kas online z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas oraz zapewnia wymianę pamięci chronionej.

(Podstawa prawna: § 14 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących)

 

W przypadku ponownej fiskalizacji, po wymianie pamięci fiskalnej, wraz ze zgłoszeniem żądania fiskalizacji, podatnik jest obowiązany do przesłania numeru ewidencyjnego. W przypadku przerwania fiskalizacji albo ponownej fiskalizacji z powodu braku połączenia z Centralnym Repozytorium Kas, podatnik zapewnia dokonanie, przy pomocy serwisanta, ponownego uruchomienia procesu fiskalizacji.

(Podstawa prawna: § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących)

 

§ 13 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas:

3. Fiskalizacja obejmuje:

1) przesłanie klucza publicznego kasy;
2) zgłoszenie żądania fiskalizacji;
3) odebranie numeru ewidencyjnego;
4) nieodwracalny zapis w pamięci fiskalnej faktu, daty i czasu fiskalizacji;
5) inicjalizację pracy pamięci fiskalnej i pamięci chronionej oraz jednoznaczne nieodwracalne powiązanie tych pamięci;
6) zerowanie wszystkich liczników kasy;
7) niepowtarzalny i nieodwracalny zapis w pamiÄ™ci fiskalnej numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz zapis w pamiÄ™ci fiskalnej numeru ewidencyjnego;
8) zapis w pamięci chronionej numeru ewidencyjnego;
9) zapis w pamiÄ™ci fiskalnej kategorii kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie Å‚Ä…czenie różnych kategorii kas, o których mowa w § 7 ust. 1;
10) wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji;
11) zgłoszenie fiskalizacji przez przesłanie raportu fiskalnego fiskalizacji do Centralnego Repozytorium Kas;
12) pobranie i zapis w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych.

 

Obowiązki podatnika - Zapewnienie dostępu do sieci Internet

 

Podatnik, po uruchomieniu kasy online w trybie fiskalnym, obowiązany jest zapewnić połączenie umożliwiające automatyczne lub na żądanie przesyłanie danych między kasą a CRK. Połączenie z CRK odbywa się poprzez sieć telekomunikacyjną (internet) za pomocą dowolnie wybranego przez podatnika połączenia (GSM, LAN, Wi-Fi).

Po stronie podatnika leży zapewnienie stałego i bezpiecznego łącza, za pomocą którego odbywać się będzie transmisja danych.

(Podstawa prawna: § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących)

 

W przypadku, gdy z przyczyn niezależnych od podatnika nie jest możliwe zapewnienie trwale poÅ‚Ä…czenia pomiÄ™dzy kasÄ… a Centralnym Repozytorium Kas, podatnik jest obowiÄ…zany zÅ‚ożyć do naczelnika urzÄ™du skarbowego wniosek o wyrażenie zgody na przesyÅ‚anie danych z kasy do Centralnego Repozytorium Kas w ustalonych odstÄ™pach czasowych, wedÅ‚ug wzoru.   

(Podstawa prawna: § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących)

 

Podczas procesu instalacji i fiskalizacji kasy wymagana jest obecność serwisanta, który skonfiguruje i prawidłowo nawiąże połączenie z CRK. Podatnik może w późniejszym terminie zmienić użytkowane połączenie, wymagana jest jednak jego odpowiednia konfiguracja do zapewnienia prawidłowej i stałej łączności z CRK. W przypadku pojawienia się wątpliwości podatnik może zwrócić się z zapytaniem do serwisu obsługującego jego kasę.

Kasa online podczas swojej pracy nie sygnalizuje stanu transmisji danych z CRK, natomiast  w przypadku jej braku zapisuje ten fakt w pamiÄ™ci chronionej. Po ponownym uzyskaniu Å‚Ä…cznoÅ›ci kasa przesyÅ‚a do CRK informacjÄ™ o iloÅ›ci nieudanych prób nawiÄ…zania poÅ‚Ä…czenia.

 

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać? Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogÄ™ sprzedawać?

    Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych do CRK? Sprawdź, jak kwestię – kasa fiskalna online a brak internetu – rozwiązują przepisy!

  • Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać? Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać?

    Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

  • Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich?

    Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

  • Raport fiskalny z kasy online w Å›wietle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w Å›wietle aktualnych przepisów

    Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

  • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna

    Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.