1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 97203 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16959 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 39688 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 163111 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 33376 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74627 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 24398 razy

Aktualności

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. Jakie zmiany?
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. Jakie zmiany? Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. wciąż będą obowiązywać - taką oficjalną informację przekazał resort finansów. Znamy już projekt rozporządzenia, które uwzględnia m.in. utrzymanie limitu zwolnienia podmiotowego na poziomie 20 000 złotych oraz niewielkie zmiany…
    Czytany 265 razy
  • Czy trzeba wykonać przegląd techniczny kasy przy zawieszeniu działalności?
    Czy trzeba wykonać przegląd techniczny kasy przy zawieszeniu działalności? Każdy przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na przyczynę takiej decyzji. Może to zrobić w dowolnym momencie i nie jest to jednoznaczne z zamknięciem firmy. Na taki krok często decydują się właściciele biznesów sezonowych…
    Czytany 91 razy
  • Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?
    Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna…
    Czytany 173 razy
  • Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi?
    Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi? Obowiązek używania kas fiskalnych do ewidencjonowania sprzedaży spoczywa na podatnikach, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Wynika to bezpośrednio z ustawy o VAT. Należy zwrócić baczną…
    Czytany 346 razy
  • Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie
    Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie Rozwój technologii ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda współczesna księgowość i w jaki sposób jest realizowana. Dynamika zmian jest bardzo duża i każdego roku pojawiają się nowe rozwiązania. Już 17-18 października w Warszawie w…
    Czytany 317 razy
  • Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana 2024
    Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana 2024 Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z różnymi preferencjami. To m.in. brak obowiązku opłacania składek ZUS i wnioskowania o nadanie numeru NIP. A co z kasą fiskalną? Czy podatnik na takiej działalności jest automatycznie zwolniony z obowiązku…
    Czytany 900 razy
  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?
    Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj…
    Czytany 651 razy
poniedziałek, 20 czerwiec 2016 05:43

Jednolity plik kontrolny (JPK) – dla kogo od 1 lipca 2016? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Nowe przepisy zobligują podatników do przesyłania organom podatkowym danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego – rejestry VAT każdego miesiąca, a pozostałe dowody księgowe tylko na wezwanie. Wiadomo, że od 1 lipca 2016 r. bezwzględny obowiązek tworzenia i przekazywania JPK obejmie tzw. dużych przedsiębiorców. A co z podmiotami niebędącymi przedsiębiorcami? Dowiedz się, kogo nie dotyczy okres przygotowawczy na wprowadzenie JPK i dlaczego nawet mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy powinni już teraz wdrożyć w firmie odpowiednie zmiany.

 

Od 1 lipca 2016 r. wejdą w życie przepisy, które zobowiążą podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do przekazywania danych do e-kontroli w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej opublikowało siedem struktur JPK. Obejmą one: księgi rachunkowe, ewidencję przychodów, wyciągi bankowe, magazyn, podatkową księgę przychodów i rozchodów, faktury oraz ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Wytyczne na temat obowiązku przesyłania całości lub części ksiąg do e-kontroli znajdą się w art. 193a § 1 znowelizowanej ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 613).

 

Dane w formie JPK będzie trzeba udostępniać do e-kontroli na wezwanie organu podatkowego w trakcie kontroli podatkowej lub skarbowej, postępowania podatkowego i czynności sprawdzających. Wyjątkiem będą rejestry VAT – te będzie trzeba przesyłać do urzędu skarbowego w formie JPK bez wezwania, do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Pierwotnie nie przewidywano wprowadzenia takiego obowiązku w kwestii rejestrów VAT. Zmiany w tym względzie zostały wprowadzone za sprawą ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 846). Wytyczne dotyczące przesyłania ewidencji VAT w formie JPK znajdą się w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej – przepis ten zostanie dodany do tejże ustawy z dniem 1 lipca 2016 r.

 

Na wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego ustawodawca przewidział okres przygotowawczy dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 10.09.2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), bezwzględny obowiązek przesyłania danych do e-kontroli w formie JPK obejmie tych podatników od 1 lipca 2018 r. W okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. będą oni mogli przesyłać księgi w tej formie dobrowolnie.

 

W przypadku przesyłania ewidencji VAT w formie JPK okres przygotowawczy został znacznie skrócony. Zgodnie z art. 6 ustawy z 13 maja 2016 r., mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przesyłać rejestry VAT do urzędu skarbowego począwszy od 1 stycznia 2017 r., natomiast mikroprzedsiębiorcy – od 1 stycznia 2018 r.

 

Art. 104-106 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej definiują pojęcia mikroprzedsiębiorcy oraz małego i średniego przedsiębiorcy:

Art. 104. Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Art. 105. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Art. 106. Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

Oznacza to, iż bezwzględny obowiązek przesyłania wyciągów z ksiąg i dowodów księgowych w formie JPK od 1 lipca 2016 r. obejmie tzw. dużych przedsiębiorców. Należy jednak podkreślić, iż podatnicy niebędący przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, również będą musieli przesyłać dane do e-kontroli w formie JPK od 1 lipca 2016 r. Dotyczy to m.in. stowarzyszeń, wyższych uczelni czy fundacji. W art. 193a § 1 znowelizowanej Ordynacji podatkowej nie ma bowiem żadnej wzmianki o tym, jakoby obowiązek tworzenia i przekazywania danych w formie JPK dotyczył tylko przedsiębiorców. Z kolei wspomniany art. 29 ustawy z 10.09.2015 r. w brzmieniu od 1 lipca 2016 r. wskazuje na czasowe zwolnienie z tego obowiązku wyłącznie mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Zatem każdy podmiot nieposiadający takiego statusu będzie musiał tworzyć i przekazywać JPK do e-kontroli już od 1 lipca 2016 r. niezależnie od wielkości.

 

Uwaga!

Obowiązkiem tworzenia i przekazywania JPK od 1 lipca 2016 r. zostanie objęty każdy podmiot prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, który nie posiada statusu mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy lub średniego przedsiębiorcy. Oznacza to, iż JPK będą musieli przekazywać tzw. duzi przedsiębiorcy, ale też podmioty niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

 

Więcej o JPK czytaj w naszym Poradniku

 

Obecnie producenci oprogramowania intensywnie pracują nad aktualizacjami swoich systemów. Należy jednak podkreślić, iż wprowadzenie obowiązku przesyłania danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego to nie tylko zmiany w oprogramowaniu – to konieczność wprowadzenia w firmie zupełnie nowych procedur, często poprzedzonego audytem całej działalności. Już za kilka miesięcy mali i średni przedsiębiorcy zaczną mieć nowy, comiesięczny obowiązek – przesyłanie do urzędu skarbowego rejestrów VAT. Oznacza to regularne, dodatkowe czynności, do których firma musi się odpowiednio przygotować. Wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty zajmującego się wdrożeniem oprogramowania i wsparciem firm w efektywnym wykorzystywaniu nowych rozwiązań. Warto pomyśleć o tym już dziś, aby pracownicy mieli wystarczająco dużo czasu na nauczenie się nowych zasad, przyswojenie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce.

 

Oprogramowanie dla firm z kompleksowym wdrożeniem – zobacz naszą ofertę

 

Uwaga! Zmiany!

Minister Finansów w dniu 20.06.2016 wydal interpretację ogólną dot. Jednolitego Pliku Kontrolnego, która została opublikowana w dniu 2016.06.21. Interpretacja rozwiewa wątpliwości, jak przepisy dot. JPK mają stosować podmioty niebędące przedsiębiorcami. Pomimo że z przepisu wynikają poszczególne obowiązki dla tych jednostek, na podstawie pisma będą one stosowały okresy przejściowe przewidziane dla mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców.

 

Zobacz też: Interpretacja ogólna MF dotycząca JPK

Czytany 10757 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 lipiec 2016 15:15

Artykuły powiązane

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • Kalendarium zmian w VAT 2019 Kalendarium zmian w VAT 2019

    Początek 2019 r. przyniósł podatnikom szereg zmian dotyczących rozliczania podatku VAT, rejestracji podmiotów w rejestrze VAT czy chociażby stosowania kas fiskalnych. Wiele innych planowano wprowadzić już od 1 stycznia, jednak na ich wejście w życie będzie trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w latach poprzednich, wprowadzone modyfikacje mają na celu m.in. ograniczenie nadużyć, wspieranie uczciwych przedsiębiorców i eliminowanie podmiotów dopuszczających się oszustw podatkowych.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t