1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 97212 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16962 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 39691 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 163176 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 33378 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74631 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 24400 razy

Aktualności

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. Jakie zmiany?
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. Jakie zmiany? Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. wciąż będą obowiązywać - taką oficjalną informację przekazał resort finansów. Znamy już projekt rozporządzenia, które uwzględnia m.in. utrzymanie limitu zwolnienia podmiotowego na poziomie 20 000 złotych oraz niewielkie zmiany…
    Czytany 301 razy
  • Czy trzeba wykonać przegląd techniczny kasy przy zawieszeniu działalności?
    Czy trzeba wykonać przegląd techniczny kasy przy zawieszeniu działalności? Każdy przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na przyczynę takiej decyzji. Może to zrobić w dowolnym momencie i nie jest to jednoznaczne z zamknięciem firmy. Na taki krok często decydują się właściciele biznesów sezonowych…
    Czytany 97 razy
  • Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?
    Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna…
    Czytany 177 razy
  • Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi?
    Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi? Obowiązek używania kas fiskalnych do ewidencjonowania sprzedaży spoczywa na podatnikach, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Wynika to bezpośrednio z ustawy o VAT. Należy zwrócić baczną…
    Czytany 349 razy
  • Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie
    Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie Rozwój technologii ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda współczesna księgowość i w jaki sposób jest realizowana. Dynamika zmian jest bardzo duża i każdego roku pojawiają się nowe rozwiązania. Już 17-18 października w Warszawie w…
    Czytany 321 razy
  • Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana 2024
    Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana 2024 Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z różnymi preferencjami. To m.in. brak obowiązku opłacania składek ZUS i wnioskowania o nadanie numeru NIP. A co z kasą fiskalną? Czy podatnik na takiej działalności jest automatycznie zwolniony z obowiązku…
    Czytany 918 razy
  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?
    Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj…
    Czytany 661 razy
piątek, 15 kwiecień 2016 19:27

E-kontrola w firmie - Jednolity plik kontrolny: JPK

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Już wkrótce przedsiębiorcy korzystający z systemów finansowo-księgowych dane do kontroli podatkowej będą musieli przekazywać w formie ujednoliconego pliku. Ministerstwo Finansów zaprezentowało już struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Sprawdź, na czym polega e-kontrola, czym jest ujednolicony plik kontrolny i dla kogo obowiązek przekazywania danych w takim formacie będzie obligatoryjny od 1 lipca 2016 r., a dla kogo przewidziano dwuletni okres przygotowawczy.

 

Kontrolowanie przedsiębiorców jest jednym z istotnych zadań urzędów skarbowych. Organy podatkowe mają prawo sprawdzać, czy przedsiębiorca rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec fiskusa - czy prawidłowo oblicza i wpłaca podatki, prowadzi dokumentację itp. Obecnie zdecydowana większość firm korzysta z komputerowych systemów finansowo-księgowych lub decyduje się na powierzenie swoich rozliczeń biurom rachunkowym, które z takich programów korzystają. Przedsiębiorcy ci mogą spodziewać się tzw. e-kontroli.

 

E-kontrola polega na analizie danych księgowych przekazanych przez kontrolowanego w formie elektronicznej. Kontrolujący wykorzystują w tym celu specjalistyczne oprogramowanie, co - w porównaniu z tradycyjną kontrolą - pozwala znacznie przyśpieszyć cały proces. E-kontrola to zautomatyzowana ocena poprawności rachunkowej rozliczeń, sprawdzenie numeracji faktur pod kątem ich powtarzalności, zbadanie różnic kursowych, porównanie sprzedaży z wielkością zakupów itp. - wszystko za pomocą specjalistycznego programu.

 

Prawo do dokonywania e-kontroli przysługuje organom podatkowym na mocy art. 286 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej:

Art. 286. § 1. Kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnieni do:

(…)

4) żądania udostępniania akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej;

 

Obecnie żadne przepisy nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku przekazywania danych do e-kontroli w formie jednolitego pliku. W praktyce bardzo utrudnia to zadanie urzędnikom - otrzymują oni dane zapisane w różnych formatach, często nienadających się do natychmiastowej analizy, a czasem w ogóle uniemożliwiających dokonanie e-kontroli (np. nieedytowalne pliki pdf). Z tego względu Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza obowiązek przekazywania danych księgowych do e-kontroli w formie ujednoliconego pliku, czyli pliku o określonym formacie i strukturze. Dane takie będzie można przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych (np. płycie DVD lub pendrive). Jednolity plik kontrolny będzie trzeba udostępnić nie tylko w trakcie kontroli podatkowej, ale też na żądanie urzędników w trakcie postępowania podatkowego, kontroli krzyżowych oraz kontroli skarbowych.

 

Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zaprezentowało już struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych - można je pobrać w formie plików pdf oraz xsd.

 

Obowiązek stosowania jednolitego pliku kontrolnego wejdzie w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy dla małych i średnich przedsiębiorstw w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Firmy takie w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r., będą mogły przekazywać dane do e-kontroli w formie ujednoliconego pliku, jednak nie będzie to obligatoryjne. Po zakończeniu tego okresu również one będą musiały bezwzględnie stosować jednolity plik kontrolny.

 

Wytyczne dotyczące przekazywania danych w postaci ujednoliconego pliku kontrolnego znajdują się w art. 193a Ordynacji podatkowej, który został dodany do tego aktu prawnego i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

 

Uwaga!

Obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie jednolitego pliku obejmie:

Od 1 lipca 2016 r. - dużych przedsiębiorców

Od 1 lipca 2018 r. - małych i średnich przedsiębiorców, przy czym w okresi
e od 1 lipca 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku będą oni mogli przekazywać dane w postaci jednolitego pliku kontrolnego na zasadzie dobrowolności

 

Wg ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej:

Art. 105. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Art. 106.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

 

Wprowadzenie obowiązku przekazywania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego wymaga dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych wymogów. Resort finansów przekonuje, iż dla przedsiębiorców nie będzie się to wiązało z dodatkowymi wydatkami, ponieważ programy te i tak są przynajmniej raz do roku aktualizowane przez producentów - zazwyczaj w związku ze zmianami w prawie podatkowym i rachunkowym.

 

Obowiązek przesyłania danych księgowych w formie jednolitego pliku nie jest nowością w krajach Unii Europejskiej - został prowadzony m.in. w Holandii, Portugalii, Austrii, Luksemburgu i Słowenii. Ministerstwo Finansów liczy na wzrost wpływów z ustaleń uszczupleń podatkowych o 7,5% rocznie. Resort przewiduje, że dodatkowe wpływy z podatków wyniosą nawet 400 mln zł rocznie.

 

Więcej o JPK czytaj Tutaj

Czytany 6220 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 czerwiec 2016 07:51

Artykuły powiązane

  • Przedsiębiorco jesteś gotowy na JPK Przedsiębiorco jesteś gotowy na JPK

    Wchodzą w życie rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i wysyłania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem raportowania swoich szczegółowych danych podatkowych obowiązane będą również małe i średnie przedsiębiorstwa, wynika to z poniższych przepisów: Art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej zgodnej z formatem Jednolitego Pliku Kontrolnego. oraz  Art. 82 ustęp 1b w ustawie Ordynacja podatkowa nakłada na przedsiębiorców obowiązek przesyłania informacji o ewidencji VAT, zgodnej z formatem JPK do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

  • Duży podatnik musi przekazywać JPK już od 1 lipca 2016 r. Duży podatnik musi przekazywać JPK już od 1 lipca 2016 r.

    Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowość wprowadzona od 1 lipca 2016 r. – przesyłanie organom podatkowym i organom kontroli skarbowej danych w postaci plików o określonym formacie i ujednoliconej strukturze ma ułatwić urzędnikom dokonywanie e-kontroli i poprawić ściągalność podatków. O zmianach mówi się już od kilku miesięcy. Ministerstwo Finansów wprowadziło jednak kolejne modyfikacje – zaledwie półtora miesiąca przed wejściem w życie nowelizacji. Ostatecznie podatnicy mieli więc dość niewiele czasu na wdrożenie JPK w działalności.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część II Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część II

    Ministerstwo Finansów dokłada starań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości podatników dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmiany w przepisach ustawy – Ordynacja podatkowa weszły w życie już 1 lipca 2016 r. – od tej daty obowiązek przesyłania danych do e-kontroli i ewidencji VAT bez wezwania w formie plików JPK dotyczy tzw. dużych przedsiębiorców oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy oraz pozostałe podmioty, które spełniają wymagania dla zachowania któregoś z tych statusów, mogą korzystać z okresu przygotowawczego na wprowadzenie JPK w działalności.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część I Jednolity plik kontrolny (JPK) – Ministerstwo Finansów: odpowiedzi na pytania część I

    Dnia 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy, które zobligowały podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do udostępniania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ustawie – Ordynacja podatkowa dodano art. 193a, w którym zawarto regulacje dotyczące udostępniania danych w formie plików JPK do e-kontroli. Natomiast art. 82 § 1b tego aktu prawnego wskazuje na obowiązek przesyłania urzędom skarbowym ewidencji VAT bez wezwania w terminie do 25. dnia każdego miesiąca.

  • Jednolity plik kontrolny (JPK) – dla "dużych" przedsiębiorców już od 1 lipca 2016! Jednolity plik kontrolny (JPK) – dla "dużych" przedsiębiorców już od 1 lipca 2016!

    Dnia 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy nakładające na podatników obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To spora rewolucja dla większości przedsiębiorstw – nowe regulacje wymagają zaktualizowania użytkowanych systemów finansowo-księgowych, zmiany procedur w firmie oraz przeszkolenia pracowników. W przypadku podmiotów korzystających z programów różnych producentów lub wykorzystujących niestandardowe rozwiązania często konieczne okazuje się wykonanie audytu systemów, a nieraz całej działalności. Wszystkie te czynności wymagają nakładu czasu – nieraz nawet kilku miesięcy pracy – i środków. Ustawodawca wprowadził więc okres przygotowawczy na wprowadzenie JPK dla niektórych podmiotów.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t